«Tā ir pēdējā laika tendence – mūsu reģionā lietuvieši arvien biežāk pastrādā dažāda veida noziegumus. Iespējams, robežas tuvums rada izjūtu, ka vieglāk ir noslēpties, palikt nesodītam. Tieši tāpēc mēs ļoti aktīvi sadarbojamies ar Lietuvas kolēģiem no Šauļu, Panevēžas un Telšu reģiona, lai to apkarotu. Jā, varu piekrist, ka tiesiskā puse divu valstu sadarbībai noziedzības apkarošanā varbūt arī ir smagnēja, taču mūsu tiešais kontakts ar Lietuvas kolēģiem ļauj nekavējoties uzsākt praktisko izmeklēšanas darbu. Ja par noziegumu uzzinām naktī, naktī arī zvanām Lietuvas kolēģiem un zinām, ka sekos praktiskas darbības,» uzsver Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks Andris Zellis, piebilstot, ka būtiskākais faktors nozieguma atklāšanā ir fakts, cik ilgu laiku pēc nozieguma izdarīšanas policijai tiek ziņots par notikušo.
A.Zellis atzīst, ka kopumā kriminālā situācija Zemgales reģionā gan uzlabojas – līdzīgi kā visā valstī, uzsākto kriminālprocesu skaits ir mazāks: piemēram, Jelgavas iecirknī 2015. gada pirmajā pusgadā uzsākti 905 kriminālprocesi, bet šā gada pirmajos sešos mēnešos – par 190 mazāk jeb 715. «Kaut kur jau izskanēja, ka, iespējams, nevis krimināllietu ir mazāk, bet policija vienkārši uz visām lietām nereaģē. To es varu pilnībā atspēkot, jo katrs gadījums tiek reģistrēts, izmeklēts – to apliecina arī skaitļi: reģionā kopā pagājušā gada pirmajos sešos mēnešos reģistrēti 15 000, bet šā gada pirmajā pusgadā – jau 17 000 notikumu.»
Ir pagājuši vairāk nekā astoņi mēneši kopš pērnā gada skaļākā nozieguma mūsu pilsētā, kad Satiksmes ielas masīvā tika nošauts vīrietis, bet policija joprojām klusē.
Jūs domājat, ka policija ir kā bērns, kurš smilškastē spēlējas ar savu lācīti un citiem to negrib rādīt? Nē. Mēs ar lielāko prieku paziņotu jaunumus šajā lietā, ja vien būtu droši, ka tie nekādā veidā nespēj ietekmēt izmeklēšanas procesu. Diemžēl, ja runājam par konkrēto lietu, tad tik ilga mūsu klusēšana ir normāla, jo lieta ir apjomīga, darbalauks – ļoti plašs, un, kamēr prokuratūra lietu nepieņems, mēs diemžēl izmeklēšanas interesēs runāt nevaram.
Kāpēc kopumā izmeklēšanas process ir tik garš?
Tas ir vesels darbību komplekss, bet noteikti sava loma ir arī tam, ka nereti, lai veiktu ekspertīzes, uz tām jāgaida ļoti ilgi. Nevis tāpēc, ka ekspertīžu veicēji būtu slikti nodrošināti, bet tāpēc, ka to darba kapacitāte nav tik liela – uz balastiskajām ekspertīzēm un arī DNS noteikšanu ir ārkārtīgi garas rindas, līdz ar to arī viss process ievelkas. Un, ja šajā brīdī, lai nomierinātu sabiedrību, mēs pateiktu kaut vai vispārējas frāzes par to, ka ir pierādījumi, ir liecības, tas vēl nenozīmētu, ka kaut kas tāds nevar traucēt izmeklēšanai. Nu, piemēram, viena informācija ziņu portālā, un cilvēki uzreiz izdara savus secinājumus, komentē, bet tas var būtiski ietekmēt kāda cilvēka liecību, jo viņam jau rodas fona informācija. Tieši tāpēc, lai kā tas kādam nepatiktu, izmeklēšanas interesēs mums līdz noteiktam laikam ir jāklusē. Un tā katrā lietā mums jāspēj izvērtēt – sniegt informāciju vai ne. Atcerieties neseno «Maximas» žurku indes lietu – mēs bijām pirmie, kas presi informēja, jo te nebija šādu izmeklēšanas interešu, te bija svarīgi cilvēkiem ļaut saprast, ka viņi var justies droši un apdraudējuma nav.
Jūs jau minējāt, ka pēdējā laika tendence ir leišu noziedznieku sirošana mūsu pierobežas reģionā. Cik bieži izdodas atklāt kaimiņu pastrādātos noziegumus?
Pārlieku sacerēties, ka naktī nozagtu traktoru mēs ātri atradīsim, ja par to mums paziņo no rīta, protams, nevar, jo ir pagājis krietns laiks un darbalauks kļūst krietni plašāks, taču ir mums veiksmīgi sadarbības gadījumi ar kaimiņu kolēģiem. 2015. gada nogalē par sērijveida «VW Touran» automašīnu zādzībām Zemgalē, Rīgā un Kurzemē tika aizturēta organizēta grupa Kauņā. Nupat jūnijā Vilces pagastā policisti, uzraugot pierobežu, aizturēja Lietuvas pilsoni ar Jūrmalā zagtu automašīnu. Pagājušajā gadā mūsu reģionā zemniekiem nozagti 12 traktori, no kuriem četri atrasti, šogad – trīs, un viens no tiem, pateicoties traktorā uzstādītam GPS, atrasts Lietuvā. Martā Bauskas pierobežā aizturējām lietuvieti, kurš šeit bija ieradies malumedībās – darbojās viens un sev kā guvumu ņēma tikai medījuma augstvērtīgāko gaļu. Februārī Aucē aizturējām aizdomīgu vīrieti, kurš bija afekta stāvoklī – izrādījās, viņš atmucis no Lietuvas, kur tikko bija nogalinājis savu māti. Vēl pagājušajā gadā Jelgavā kāds lietuvietis mēģināja norēķināties ar viltotu 50 eiro banknoti, bet kādā Jelgavas garāžā noķērām latvieti, Lietuvas un Krievijas pilsoni, kuri Vācijā zagtai automašīnai «Land Rover Range Rover» viltoja virsbūves identifikācijas numuru.
Varam redzēt, ka noziegumu spektrs ir visai plašs. Vēl jau jāpiemin arī kukuļdošanas gadījumi – Lietuvas autovadītāji pagājušajā gadā sešas reizes mēģinājuši piekukuļot mūsu policistus. Taču arī latvieši nav bez vainas Lietuvā – Šauļu, Panevēžas un Telšu reģionā arī aizturēti seši Latvijas autovadītāji par kukuļa došanu policijai. Tāpat arī latvieši dodas sirojumos un izdara zādzības pierobežas rajonos Lietuvā.
Vai it kā šķietami vieglāka aizbēgšana varētu būt galvenais motīvs zādzību izdarīšanai kaimiņvalstī?
Jā, bet ne vienmēr. Piemēram, no Lietuvas kolēģiem zinām, ka leišu zemnieki daudz nopietnāk apsargā savu tehniku, turpretim latviešu zemnieki to bieži vien tur attālāk no mājas un īpaši neapsargā. Tātad pie mums medījums arī ir vieglāks. Tieši tāpēc šobrīd policisti vairāk patrulē pierobežas zonā, lai ne tikai uzraudzītu notiekošo, bet arī preventīvi izglītotu mūsu zemniekus.
Pēdējos gados Jelgavā krasi mainījies iecirkņu inspektoru sastāvs – nu viņu vidū ir daudz gados jaunu sieviešu, kuru darbs ir savā pilsētas teritorijā cīnīties ar likumpārkāpējiem. Vai tā ir Jelgavas kā lielās pilsētas specifika, kur vīrieši šo darbu par šādu samaksu vairs veikt nevēlas?
Uz šā gada sākumu mūsu reģionā 30 procenti no visiem darbiniekiem ir sievietes, bet Jelgavas iecirknī – 60 procenti darbinieku ir sievietes. Noteikti savs arguments te ir alga, bet lomu spēlē arī Rīgas tuvums – vīrieši meklē labākas darba iespējas galvaspilsētā. Taču vienlaikus tā ir tendence, ka darbā policijā arvien vairāk nāk pieteikties sievietes. Ja runājam par darbiniekiem ar augstāko izglītību, tad tās pārsvarā ir sievietes. Šobrīd Zemgales reģionā ir 77 vakances – astoņas tikko aizpildījām ar Valsts policijas koledžas šāgada absolventiem. Mūsu darbā diskriminācijai vietas nav, bet, ja jautā personīgi manas domas, tad patruļpolicistiem biežāk ir jāpielieto fizisks spēks, un tur tomēr darbinieks vīrietis būtu vairāk piemērots, taču sievietes ar savu akurātumu, sesto prātu, atbildības izjūtu lieliski veic, piemēram, izmeklētāja darbu. Taču, neraugoties uz to, ka gandrīz puse no ielās patrulējošiem inspektoriem Jelgavā ir sievietes, pilsētnieki var justies droši, jo, ja vien ir nepieciešami papildspēki, tie nekavējoties tiek piesaistīti un situācija atrisināta.
Nupat policija saņēma jaunas automašīnas. Kā jūs vērtējat policijas tehnisko nodrošinājumu kopumā?
Manuprāt, ar automašīnām esam nodrošināti ļoti labi, vecu vai trūkstošu vienību mums nav, tāpat visi palīglīdzekļi, kas nepieciešami darba veikšanai, mums ir pietiekami – gan radari, gan alkometri, gan citi. Bet bija laiks, kad pagastveči policijas mašīnās lēja degvielu, jo jums pašiem tam naudas nepietika. Tā ir pagātne, un šobrīd par tehniskā nodrošinājuma nepilnībām sūdzēties nevaram.
Tomēr bieži mēs dzirdam par nepietiekamajiem cilvēkresursiem – arī šobrīd jums ir salīdzinoši daudz vakanču. Ik pa laikam valstī uzvirmo sarunas par funkciju pārdali starp Valsts un Pašvaldības policiju. Vai jūs redzat jomas, kuras perspektīvā varētu pārņemt Pašvaldības policija?
Es neuzskatu, ka kāda no mūsu funkcijām būtu jādeliģē Pašvaldības policijai. Cita lieta ir sadarbība – piemēram, ar Jelgavas Pašvaldības policiju mums ir izcila sadarbība: mēs lieliski viens otru papildinām, un pat grūti iedomāties, kā tiktu ar sadzīviskiem konfliktiem galā, ja uz tiem nereaģētu pašvaldības policisti. Vienīgais, ko mēs ar nepacietību gaidām, ir konvojēšanas funkciju nodošana Tieslietu ministrijai – jā, tā gan ir funkcija, ko redzam citas struktūras izpildījumā.
Jūs sakāt, ka ar visu tiekat galā, bet Raiņa un Katoļu ielas krustojumā, kur kreisais pagrieziens virzienā uz centru sen kā aizliegts, joprojām to neievēro teju katra trešā mašīna.
Tas jau ir stāsts par to, ka katram policistu blakus nenoliksi.
Vai točkas un kontrabandas tirgošana joprojām ir tikpat aktuāla?
Diemžēl jā. Darbs nemitīgi turpinās, un teikt, ka to izdodas apkarot, būtu pāragri. Pagājušajā gadā par akcizētajām precēm Jelgavā esam uzsākuši 28 kriminālprocesus Jelgavas iecirknī, bet šogad – 15.
Kur, jūsuprāt, ir problēma?
Ja jau valsts šo jomu ir pasludinājusi par vienu no prioritārajām, tad vajadzētu būt arī apjomīgākiem sodiem, lai vienreiz pieķerts cilvēks to nemēģinātu atkārtot. Vienlaikus tas būtu bieds arī pārējiem. Patlaban visbiežāk šīs krimināllietas beidzas ar piespiedu darbu vai naudas sodu. Tikai vienā gadījumā ir piespriesta reāla brīvības atņemšana. Taču skaitļi joprojām ir apjomīgi – šogad izņemtais nelegālais alkohols Jelgavā ir 345,8 litri, nelegālā degviela – 467 litri, cigaretes – 209 175.
Bet kā ir ar pašiem policistiem – cik bieži par pārkāpumiem pieķerat savus darbiniekus?
No 2009. līdz 2014. gadam mūsu reģionā pret policijas darbiniekiem ir uzsāktas 12 krimināllietas un 16 cilvēki atbrīvoti no amata. Pēdējos divos gados neviens no mūsu darbiniekiem par kukuļņemšanu pieķerts nav, lai gan mēs regulāri pārbaudām arī paši savus darbiniekus, izliekam lamatas. Un ne tikai par kukuļdošanu – tāpat slepus pārbaudām, kā tiek pieņemti iesniegumi, kā tiek uzklausīts cilvēks. Un tas viss tiek darīts, lai uzlabotu mūsu darba kultūru.
Jūs oficiāli amatā stājāties 1. martā, taču pirms tam bijāt priekšnieka vietnieks. Vai ar jauno amatu esat ieviesis arī kādas izmaiņas policijas darbā Zemgalē?
Jau līdz šim, strādājot vienā vadības komandā ar iepriekšējo priekšnieku Haraldu Laidiņu, daudzus jautājumus pieņēmām apspriežoties, un šādu līniju turpinu arī es, jo uzskatu, ka mūsu darbs ir komandas darbs. Šobrīd viens no jaunumiem, kas kā pilotprojekts sāksies Tukuma iecirknī, bet ar laiku būs arī citos mūsu iecirkņos, ir kriminālprocesu izmeklēšana tikai vienā nodaļā. Ja šobrīd to dara gan kārtības policija, gan kriminālpolicija, tad perspektīvā tā būs tikai kriminālpolicijas kompetence. Ko mēs ar to iegūsim? Kārtības policijas iecirkņu inspektori, kuri šobrīd arī uzsāk, izmeklē un nodod prokuratūrai krimināllietas, no šī darba būs atslogoti un varēs vairāk laika veltīt saviem tiešajiem pienākumiem, tostarp būt uz ielas. Savukārt kriminālpolicijai, veicot visu lietu izmeklēšanu, ceram, ka paaugstināsies darba produktivitāte, to kvalitāte visiem darbiem būs līdzvērtīga.
Un visbeidzot – būs vai nebūs Jelgavā jauna policijas ēka?
Es esmu tikai par, lai Jelgavā būtu jauna ne tikai policijas ēka, bet ēku komplekss, kur varētu apvienoties visi operatīvie dienesti. Diemžēl manā rīcībā nav informācijas, ka tuvākajā laikā šajā jautājumā ir gaidāma kāda virzība.
Foto: Austris Auziņš