Orientieristi un dabas draugi Māra un Aļģirds Bolšteini atraduši vēl kādu aizraujošu nodarbi – viņi novēro kādu āpšu ģimeni, kas dzīvo Būriņu mežā.
«Gadu gadiem bija dzirdēts, ka Būriņu mežā dzīvo āpši, bet nu beidzot paši viņus ieraudzījām. Mums kā aktīviem orientieristiem un slēpotājiem šajā bezsniega ziemā jau tik un tā bija jāiet uz mežu pastaigās, tad arī uzgājām āpšu kalniņu,» stāsta Māra. Viņa skaidro, ka āpšu kalniņš jau īsti nav nekāds kalniņš, bet neliels uzkalniņš, kurā āpši izrakuši alas. «Tur ir kādas 10 – 12 alu izejas, vesela alu sistēma!» redzēto atstāsta Māra, piebilstot: tas, ka āpši esot smirdīgi un netīrīgi dzīvnieki, esot mīts. «Viņi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki. Viņiem pat tualete ierīkota labu gabaliņu no alām. Un uz viņu taciņām nav ne lapiņas.»
Bolšteinu pāris novērojis, ka Būriņu meža āpšu kalniņā mitinās ģimene ar četriem bērniem. «Esam gājuši viņus vērot vairākas reizes. Mums pat tur ir ierīkots neliels slēpnītis, kurā varu ielīst tikai es. Divi vakari bija pa tukšo – nesakrita mūsu un āpšu pastaigu laiki. Vienu vakaru ārā izgāja tikai āpšu paps un mamma, abi mazliet paieskājās un tad devās meklēt vakariņas. Citu vakaru mamma no alas uz mirkli izveda trīs mazuļus, bet ātri vien sadzina tos atpakaļ. Vēl citu vakaru redzēju, ka bērni tomēr ir četri. Toreiz mazie apmēram pusstundu vieni paši dzīvojās pa āru, bet tad mamma viņus iesauca vakariņās. Ar vīru tagad šo to esam papētījuši par āpšiem un spriežam, ka mazuļi ir apmēram divus mēnešus veci. Šajā vecumā viņi vēl pārtiek no mammas piena, bet drīz jau paši sāks meklēt barību,» tā M.Bolšteina.
Par to, ka Būriņu mežā mājo āpši, Bolšteinu ģimene informēs arī mežzini, lai plānotie meža darbi neizbaidītu dzīvniekus un neizjauktu viņu dzīves ciklu.
Uz jautājumu, vai Valgundes mežos tiešām varētu būt bijis lācis, kā tas izskanēja medijos pirms divām nedēļām, A.Bolšteins atbild – šajā gadījumā ir skeptisks, ka mūspuses mežos būtu lāči. «Māras tēvs bija mežsargs Klīvē, nekad nav stāstījis par lāčiem. Mēs arī tās pēdas apskatījām, bet īstas ticības, ka tas tiešām bijis lācis, tomēr nav. Jā, vilkus gan Ložmetējkalna apkārtnes mežos esmu redzējis, arī lūši mūsu mežos dzīvo, bet viņi vairāk vēro mūs, tāpēc tos redzēt nav izdevies,» tā Alģirds.
Foto: no Bolšteinu ģimenes arhīva