27. martā tika atzīmēta Starptautiskā teātra diena. Jelgavā gan šogad teātra svētkus svinēsim nedaudz vēlāk – aprīļa sākumā – atklājot, kas ir ievērojamākās Jelgavas leģendas. 1. aprīlī skatītāju vērtējumam tiks nodots humora pilns muzikāls uzvedums «Jelgavas leģendas rampas gaismās», dienu vēlāk mazākie pilsētnieki varēs atklāt teātra gaismu noslēpumus, bet 6. aprīlī paredzēts pasākums par vienu no Jelgavas leģendām – teātra kostīmu mākslinieci Margu Spertāli, savukārt līdz 4. aprīlim iepazīt jelgavniekus teātra pasaulē ikviens aicināts fotoizstādē.
Teātra dienas tradīcija Jelgavā tika atjaunota 2014. gadā, kad radās ideja atjaunot svētkus teātra tēva Ādolfa Alunāna dzimtajā pilsētā, tos atzīmējot ar svinībām muzikāla uzveduma formā, stāsta pašvaldības iestādes «Kultūra» projektu vadītājs Sandis Kalniņš. «Atskārtām, ka ļoti bieži gan pašu teātri, gan viesizrādēs tiek vesti nopietni klasiķu darbi un Teātra svētki ir īstais laiks un vieta, lai parādītu, ka teātri var iepazīt arī ar humora un mūzikas palīdzību, jo, piemēram, Ādolfa Alunāna teātrī ir ļoti daudz dziedāt spējīgu aktieru. Togad tapa muzikāls uzvedums «Rampa mirdz», savukārt nākamajā gadā skatītāji varēja baudīt «Rampa mirdz 2». Izrādes nosaukuma izvēli tās režisore Dace Vilne pamatoja ar to, ka dzīvojam seriālu laikmetā, tāpēc arī iestudēta «Rampa mirdz» «otrā sezona»,» stāsta S.Kalniņš. Arī šogad muzikālā uzveduma režisore ir D.Vilne, tomēr šoreiz tam dots cits nosaukums – «Jelgavas leģendas rampas gaismā». Tiesa, pašu aktieru un citu ar uzveduma iestudēšanu saistītu personu sarunās šī izrāde nemainīgi tiek saukta par «trešo rampu».
Kas ir Jelgavas leģenda?
Šogad teātra svētku pasākumus vienos leģendu tematika. Arī muzikālā uzvedumā «Jelgavas leģendas rampas gaismā», kas notiks Jelgavas kultūras namā 1. aprīlī pulksten 19, tiks apspēlēta leģendu tematika. Vaicāts par uzveduma sižetu, S.Kalniņš stāsta, ka caur aktierspēli un dziesmām tiks parādīts, kas, pēc izrādes veidotāju, dziedošo aktieru un Jelgavas iedzīvotāju domām, ir Jelgavas leģendas. «Gājām pat pilsētas ielās intervēt jelgavniekus, vaicājot, kas, viņuprāt, ir Jelgavas leģendas. Atbildes bija ļoti interesantas, tomēr tās pirms laika neatklāšu,» tā viņš, aicinot arī katru skatītāju pirms došanās uz izrādi pārdomāt, kas, viņaprāt, ir titula «Jelgavas leģenda» cienīgs, lai muzikālajā uzvedumā redzētu, vai viņa viedoklis sakrīt ar citu domām.
Muzikālajā uzvedumā spēlēs Jelgavas aktieru festivāla koris un solisti jeb 20 aktieri no Jelgavas teātriem un arī aktieri, kuri kādu laiku teātri nav spēlējuši. Iespējams, vairāki no viņiem skatītājiem atklāsies citā gaismā, demonstrējot savu dziedāt prasmi. Arī S.Kalniņš atzīst, ka tikai izrādes tapšanas procesā uzzinājis par vairāku viņam labi zināmu aktieru muzikālajiem dotumiem, par ko iepriekš nebija pat nojausmas.
Uz skatuves kopumā būs ap 60 dalībnieku. Muzikālajā uzvedumā piedalīsies arī pavadošā grupa «Rampa Band», tautas deju ansambļu «Ritums» un «Diždancis» dejotāji, deju studija «Intriga», kā arī īpašie viesi – Jānis Kurševs, Viktors Lapčenoks, Žoržs Siksna. Kā saka S.Kalniņš, muzikālajā izrādē leģendāri izpildītāji izpildīs leģendāras dziesmas leģendārās noskaņās. Repertuārā būs dziesmas no dažādām teātra izrādēm Jelgavā un Rīgā, kā arī tautā iemīļotu latviešu komponistu veikums. Izrādes scenogrāfs ir Ivars Pirvics, muzikālā vadītāja – Guntra Minkevica, kustību konsultante – Inga Ose. Biļešu cena – no 2 līdz 4 eiro.
Jāpiebilst, ka nemainīgi darbosies arī īpaši šim pasākumam iekārtotā teātra bufete, kurā izrādes apmeklētāji pirms un pēc uzveduma, kā arī starpbrīdī varēs izbaudīt īstā teātra īpašo atmosfēru, piemēram, malkojot tasi kafijas.
Atklās gaismu noslēpumu
Teātra svētkos otro gadu notiks bērniem un viņu vecākiem paredzēts izklaidējošs pasākums «Teātra gaismā», ko piedāvās Jelgavas Jaunais teātris. Pasākums atklās kādu jaunu teātra noslēpumu. Pērn bērniem bija iespēja ienākt mežam līdzīgajās teātra aizkulisēs, bet šoreiz izpētes objekts būs teātra gaisma. 2. aprīlī pulksten 11, 14 un 17 kultūras namā «Rota» Garozas ielā 15 skatītāji varēs baudīt gan teātra izrādi, gan iesaistīties radošajās darbnīcās, gan doties rotaļās ar pasākuma vadītājiem un nokļūt teātra gaismu uzmanības lokā.
Teātra izrādē «Izgaismot teātra dzīles» atklāsies gaismas un ēnu, objektu un kustību spēle, kurā septiņi teātra gaismotāji meklēs atbildi uz jautājumu, kur rodas gaisma. Rotaļīgā manierē izgaismosies bērna mūžīgā tieksme pētīt un izprast pasauli. Radošajās darbnīcās visiem tās dalībniekiem būs iespēja izpaust savu zinātkāri, izveidojot savas gaismas kartes. Savukārt, spēļu un rotaļu darbnīcā bērni varēs rotaļāties ar izrādes varoņiem, spēlēties ar gaismas elementiem un gatavot no krāsainajiem gaismu stariem figūras. Pasākuma noslēgumā dalībnieki saņems teātra goda gaismotāju medaļas. Ieeja pasākumā – 1 eiro.
Kostīmiem veltīja četrus gadu desmitus
Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā 6. aprīlī pulksten 14 būs pasākums «No idejas līdz tērpam», kas veltīts M.Spertālei. Viņa savulaik ir strādājusi par teātra kostīmu mākslinieci Jelgavas teātrī. Teju četrus gadu desmitus darbojoties šajā nozarē, M.Spertāle būtiski pacēla teātra kostīmu kultūru reizē ar izrāžu māksliniecisko līmeni Latvijā. Pasākumu organizē muzejs sadarbībā ar Jelgavas Amatu vidusskolas topošajiem tērpu stila speciālistiem, un tajā aicināts piedalīties ikviens interesents.
Jelgavnieki – arī citviet teātra pasaulē
Jau šobrīd kultūras nama 1. stāva foajē apskatāma fotoizstāde «Jelgavnieki teātra pasaulē». Tajā aplūkojami 11 teātra aktieru fotoattēli – 22 portreti un tikpat bilžu no izrādēm, kurās šie aktieri spēlējuši. S.Kalniņš stāsta, ka, veidojot izstādi, tika apzināti lielākā daļa jelgavnieki, kuri pašlaik strādā Latvijas profesionālajos teātros. Fotogrāfs Kristaps Hercs apbraukāja teju visus lielākos teātrus Latvijā gan Rīgā, gan Liepājā un Valmierā, fotogrāfijās iemūžinot daļu apzināto aktieru. Aplūkojot šīs fotogrāfijas, izstādes apmeklētājiem ir iespēja ne tikai mazliet citādi redzēt aktierus teātra vidē, bet arī ielūkoties teātra aizkulisēs, piemēram, Latvijas Leļļu teātra noliktavā. Pie attēliem pievienoti arī nelieli apraksti, kas sniedz informāciju par aktieriem, nozīmīgākajām lomām un viņu saistību ar Jelgavu. Līdztekus 44 izstādē eksponētajām fotogrāfijām var aplūkot arī vairākus attēlus digitālā formātā.
Foto: Kristapa Herca foto