No šīs nedēļas Jelgavas tiesā tiesneši, kuri saņem vai skata civillietas, var ieteikt abām strīdus pusēm izmantot mediatora – īpaši apmācīta cilvēka, kurš zina, kā palīdzēt strīda dalībniekiem atjaunot sadarbību, uzlabot savstarpējo komunikāciju un virzīties uz abpusēji pieņemamu vienošanos, – pakalpojumus.
Tā kā mediatora pakalpojums ir jauns un Jelgavas tiesā tiek piedāvāts tikai no pirmdienas, 17. oktobra, pagaidām vēl nav bijis neviens gadījums, kad tiesnesis to būtu ieteicis lietas dalībniekiem, portālam www.jelgavasvestnesis.lv norāda Jelgavas tiesas pārstāve Sanita Grinšpone. Zināms, ka projekts Jelgavā tiks īstenots līdz šī gada 31. decembrim, taču iespējams, ka tā termiņš tiks pagarināts.
Kā sarunā ar portālu www.jelgavasvestnesis.lv atzīst Sertificētu mediatoru padomes priekšsēdētāja Kristīne Dārzniece, šobrīd pilotprojekta «Mediācijas galdi», kurš tiek īstenots ar Tieslietu ministrijas atbalstu, ietvaros ir iespējams saņemt līdz 60 minūtēm ilgu bezmaksas mediatora konsultāciju.
Sertificēta mediatora klātbūtne tiesās tiks nodrošināta vienu darba dienu nedēļā vai pēc iepriekšējas vienošanās. Proti, ikvienam, kas nonācis līdz civiltiesiska strīda risināšanai tiesā, būs iespēja saņemt sertificēta mediatora bezmaksas konsultāciju (līdz vienai stundai), kuras laikā personas tiks iepazīstinātas ar mediācijas procesa būtību, norisi un noteikumiem, kā arī tiks izvērtēta iespēja konkrēto strīdu risināt mediācijas ceļā. «Mediators uz Jelgavu dosies pēc tiesneša pieprasījuma un īpaši iekārtotā Jelgavas tiesas (Dambja ielā 12) telpā – 304. kabinetā (3. stāvā) – piedāvās konsultāciju, kurā informēs abas puses par mediācijas procesa detaļām,» tā K.Dārzniece.
Ja puses šīs konsultācijas laikā izvēlēsies uzsākt mediāciju, varēs slēgt līgumu ar šo konkrēto vai citu mediatoru. Projekta «Mediācijas galdi» mediatoram darba atlīdzība ir noteikta līdz 30 eiro stundā (tajā skaitā PVN). Atlīdzība tiek aprēķināta par laiku, ko mediators strādā pēc līguma noslēgšanas. Projektā iesaistīto sertificētu mediatoru saraksts ir pieejams tiesā. Ja puses izvēlēsies citu mediatoru no sertificēto mediatoru saraksta vai citiem sarakstiem, tad samaksa var būt jebkāda, par ko puses un mediators ir gatavi vienoties.
Jāpiebilst, ka uzsākt mediāciju vai tiesāties, – tā ir pušu brīvprātīga izvēle. Gadījumā, ja puses izlems uzsākt mediācijas procesu, bet tiesas process jau būs uzsākts, likums noteic tiesas pienākumu atlikt lietas izskatīšanu līdz brīdim, kad tiesā būs saņemts apliecinājums par mediācijas rezultātu, bet šis laiks nevar būt ilgāks par sešiem mēnešiem.
«Uzskatu, ka mediācijas procesam ir vairāki plusi – pēc tiesas lēmuma allaž viena puse būs ieguvēja, bet otra zaudētāja, bet mediācijas procesā ir iespējams sasniegt abām pusēm labvēlīgu lēmumu, turklāt ir arī praktisks ieguvums – var atgūt 50 procentus no iemaksātās valsts nodevas,» norāda speciāliste.
Tātad, ja mediācijas rezultātā tiks panākta abpusēja vienošanās un lietā tiesvedība izbeigta sakarā ar pušu izlīgumu vai prasības atsaukšanu, Civilprocesa likums paredz iespēju saņemt iemaksātās valsts nodevas atmaksu 50 procentu apmērā.
Foto: no JV arhīva