Sabiedriskā transporta kustības grafikā 1. un 4. maijā būs izmaiņas, liecina informācija SIA «Jelgavas Autobusu parks» (JAP) mājas lapā www.jap.lv.
Jauna apsaimniekotāja gaidās ir Māras ielas 1 iedzīvotāji. «Nevar noliegt, ka pēdējā laikā JNĪP attieksme ir nedaudz uzlabojusies, taču apsaimniekotāju mēs tomēr mainīsim – jau rudenī māju sāks apsaimniekot SIA «Latio Namsaimnieks»,» teic Daiga Ševčenko, Māras ielas 1 iedzīvotāja un jaundibinātās dzīvokļu īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētāja.
«Māja ir tiktāl nolaista, ka, šķiet, kuru katru brīdi sagāzīsies, un tā ir pašreizējā apsaimniekotāja nolaidība,» teic atbildīgā par mājas pirmo kāpņu telpu Inese Buķevica. Ar pašreizējiem apmēram 17 santīmiem par kvadrātmetru, ko iedzīvotāji maksā par nama uzturēšanu un apsaimniekošanu, «savilkt galus» līdz šim nav izdevies – mājai ir negatīva bilance un katru mēnesi summa turpina augt. «Summas, par kādām apsaimniekotājs veic pat elementārus remontdarbus, ir astronomiskas, darbi tiek paveikti lēni un nekvalitatīvi. Mēs vienkārši neredzam atdevi,» tā I.Buķevica, savukārt D.Ševčenko piebilst, ka pirms gadiem diviem, kad mājai vēl bija pozitīva bilance, sakārtoti ieejas mezgli, ar elektrību saistītās lietas. Tagad tam vienkārši vairs nav brīvu līdzekļu.
Ar JNĪP nav noslēgts pilnvarojuma līgums, un maksāt vairāk iedzīvotāji nav ar mieru. Likumsakarīgi, ka JNĪP tādējādi nevar veikt papildu darbus, lai uzlabotu mājas tehnisko stāvokli. «Mēs, protams, apzināmies, ka apsaimniekošana ir uzņēmējdarbība, nevis labdarība, taču, manuprāt, JNĪP pakalpojumi ir pārāk dārgi,» tā D.Ševčenko. Jāpiebilst gan – JNĪP ar pakalpojumu sniedzējiem ir norēķinājies par visiem pakalpojumiem, kaut arī dzīvokļu īpašnieki apsaimniekotājam par to nav samaksājuši. Taujāta par iedzīvotāju izpratni, ka īpašums nebeidzas līdz ar dzīvokļa durvīm, un ieinteresētību nama apsaimniekošanā, piemēram, pašiem paveicot sīkākus darbus, lai par tiem nav papildus jāmaksā apsaimniekotājam, viņa gan norāda, ka šajā jautājumā vienprātības nav. «Jā, iedzīvotāji prasa, kāpēc nav izdarīts tas vai tas, un ir pārliecināti, ka pašiem iesaistīties nevajag, jo par to taču viņi maksā apsaimniekotājam,» tā D.Ševčenko, gan piebilstot, ka šāda attieksme diemžēl raksturīga lielākajā daļā sabiedrības.
I.Buķevica neslēpj, ka līdz šim ar JNĪP tā arī nav izdevies rast tādu sadarbības formu, kas apmierinātu abas puses. «Jā, varbūt tās ir manas subjektīvās domas, taču ar JNĪP sastrādāties nav iespējams. Mēs esam divas karojošas puses,» tā viņa, piebilstot, ka saistības ar šo apsaimniekotāju beigsies 31. augustā un tad māju pārņems «Latio Namsaimnieks».
Kaut arī neziņa par to, kā māju «pavilks» jaunais apsaimniekotājs, jaundibinātajai dzīvokļu īpašnieku biedrībai ir, tā pārliecināta, ka sliktāk nebūs. «Mēs būsim pirmā māja, kuru šis uzņēmums apsaimniekos Jelgavā, tādēļ ir cerība, ka tas pacentīsies īpaši, lai būtu pozitīvs piemērs,» tā I.Buķevica, atklājot, ka līdz mājas pilnīgai renovācijai iedzīvotājiem būs jāmaksā deviņi santīmi par kvadrātmetru, savukārt pēc tam apsaimniekošanas maksa būs 32 – 40 santīmu robežās atkarībā no mājas renovācijas darbu izmaksām. D.Ševčenko, taujāta par gaidāmajām izmaiņām, akcentē, ka «tikai dažādībā var būt attīstība un tas ir dzīvokļu īpašnieku biedrības mēģinājums saskaņā ar iedzīvotāju vēlmēm sakārtot savu māju».
Tiesa gan – kaut arī izdevies savākt nepieciešamo dzīvokļu īpašnieku parakstu skaitu, lai no JNĪP atteiktos, «Jelgavas Vēstneša» aptaujātie Māras ielas 1 iedzīvotāji par šādu lēmumu ir šokā un norāda uz ne visai godīgo biedrības valdes rīcību. «Sapulcē, kur šis jautājums skatīts, mums palūdza pases, lai it kā varētu piereģistrēt dzīvokļu īpašniekus, kas piedalās sapulcē. Pēc tam izrādījās, ka reģistrētie automātiski pieskaitīti pie tiem, kas atbalsta šo lēmumu. Es noteikti neatbalstu – ja māju nevarēja savest kārtībā, kad maksājām gandrīz uz pusi vairāk, tad kā to var izdarīt par deviņiem santīmiem?!» stāsta kāda iedzīvotāja. Savukārt cits vien noteic: «Nekas neatliks – maksāsim, cik prasīs. Ko tad mēs varam ietekmēt, ja pieci cilvēki, kas apvienojušies biedrībā, tā lēmuši.»
To, kā risināsies jaunā apsaimniekotāja darbība Jelgavā, noteikti varēs spriest tikai pēc kāda laika, kad sāksies reāli darbi.