«Pēdējā laikā interese par tautastērpiem palielinās. Lētākais un ātrākais variants ir krekls ar ornamentu. Šobrīd vispieprasītākais ir Bārtas krekls, iespējams, tāpēc, ka tas ir tāds grezns,» saka amatnieku darbnīcas un tautastērpu darinātavas «Austras raksti» pārstāve Aija Mālkalna. Viņai Zemgales Mājražotāju un amatnieku kontaktbirža ir pirmā lielā reklāma.
Ilze Knusle-Jankevica
Šodien Jelgavā, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā, Svētes ielā 33, notiek jau 5. Zemgales reģiona amatnieku un mājražotāju kontaktbirža, kuras mērķis ir dot iespēju amatniekiem un mājražotājiem iepazīstināt ar savu produkciju, kā arī uzzināt, kā citi ir veidojuši savu biznesu, un gūt iedvesmu.
Mājražotāji un amatnieki gan no Jelgavas pilsētas un novada, gan no Iecavas, gan no Aknīstes, gan no Auces, gan no Bauskas novada, gan no Ozolnieku novada, gan no Kokneses, gan no Pūres labprāt izmanto šo iespēju būt tuvāk savam pircējam un parādīt, ko katrs prot un var. Tas ir nepieciešams kā jaunajiem, tā mājražotājiem jau ar stāžu. Piemēram, Kalnciema «Dzintara dziednīca» kontaktbiržā piedalās jau vairākus gadus, un šoreiz labprāt stāstīja par savu jaunāko produktu – vannas bumbām ar dzintaru. «Šobrīd piedāvājam četru veidu vannas bumbas, bet vēl meklējam tām smaržas,» stāsta uzņēmuma pārstāve Daiga Brila, piebilstot, ka dzintars karstā vannā izkūstot un labi iedarbojoties uz ādu un pārējo organismu. Savukārt jelgavniece Ilze Gamorja tikai vasarā sāka izgatavot sojas vaska sveces ar rakstu zīmēm. «Zīmes ir dažādas, bet galvenokārt vērstas uz lietām, kas cilvēkiem ir svarīgas – lai būtu veselība, prieks un harmonija, lai tiktu pasargāta māja,» tā viņa, piebilstot, ka zīme strādā arī tad, ja svece netiek dedzināta.
Sadarbības partnerus kontaktbiržā meklē veikala «Zaļā zeme» īpašnieki. «Mums jau vairāk interesē pārtika, bet jāsaka, ka tās te ir diezgan maz – dominē dažādi rokdarbi,» vērtē veikala īpašniece Inga Gūtmane, piebilstot, ka viņas uzmanību piesaistīja dažādu veidu sukādes. Portāls www.jelgavasvestnesis.lv novēroja, ka no ēdamlietām lielākoties tika piedāvātas piparkūkas, cepumi, sukādes, medus, maize, tēja, sīrups, zefīri, karameles, siers. Savukārt amatnieki un rokdarbnieki bija sarūpējuši adītas zeķes, cimdus, šalles, cepures, tostarp arī ar latvju rakstiem, priekšautus, interjera priekšmetus, egļu rotājumus, rotaslietas, apdrukātus galda piederumus, sveces, rotaļlietas, somas un maciņus, magnētiņus, kosmētiku, pirts slotas. Jāatgādina, ka interesenti iegādāties mājražotāju un amatnieku izstrādājumus varēs no pulksten 14 līdz 16.
Seminārā savā pieredzē dalīsies «Zanes saldumu» radītāja Zane Seipule no Jelgavas, Ozolnieku novada Cenu pagasta zemnieku saimniecības «Caunītes», kurā cep maizi, īpašniece Santa Rubene, bioloģiskā veikala «Zaļā zeme» īpašnieki Inga un Mareks Gūtmaņi, «Pārlielupes pirtnieki» Inita un Mareks Babrāni un metāla tauriņu un rotaslietu radītāji Kristina Černova un Ēriks Timofejevs. Noslēgumā par to, kur rast enerģiju, radošumu un dzīvesprieku, pastāstīs TV personība un uzņēmēja Gundega Skudriņa.
Foto: Raitis Supe
Saistītās ziņas
Decembra sākumā – amatnieku un mājražotāju kontaktbirža