Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa 9. stāvā atklāta starptautiskā pasteļglezniecības plenēra izstāde «Sešas dienas ar Meistaru». 11 mākslinieki iemūžinājuši skatus no Jelgavas ikdienas dzīves, gleznojot pilsētvidē. Izstāde ir kā veltījums pilsētai 750. dzimšanas dienā. «Šobrīd pastelis, diemžēl ir pabīdīts malā, taču tas ir netaisnīgi. Bet Jelgava atkal to ir pacēlusi augstā vērtē, noorganizējot plenēru. Turklāt šobrīd jūsu pilsētā ir divi lieli pasteļglezniecības meistari – Indulis Landau un Edvīns Kalnenieks, kas Jelgavu padara par pasteļglezniecības galvaspilsētu,» atzīst mākslas zinātniece Ingrīda Burāne.
Ritma Gaidamoviča
Plenērā sešas dienas jelgavnieki un mūsu viesi no Šauļiem un Baranovičiem gleznoja klusās dabas uzstādījumus pilsētas parkos un ielās pieredzējuša pasteļa meistara Induļa Landau vadībā. Mākslinieki praksē centās izprast pasteļa specifiku un īpatnības, kā arī pielietot to savos darbos.
Izstādē apskatāmajiem darbiem ir studiju raksturs. Radušās ne tikai klusās dabas ar priekšmetiem un ziediem, bet arī figurālas kompozīcijas, ko noteikušas katra autora radošās intereses. Jāpiebilst, ka katru pēcpusdienu plenēra laikā mākslinieki devās gleznot un zīmēt pilsētā. Viņi bija sastopami pie Jelgavas pils un tās parkā, Pasta salā, Vecpilsētas ielā un citviet. Kā viņiem veicies, to līdz 20. augustam var novērtēt tornī.
Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis stāsta, ka mākslinieki ir ļoti cītīgi pastrādājuši. «Visu diemžēl nevaram parādīt izstādē, jo citam ir pat desmit un vairāk darbu. Taču te atklājas skaista Jelgava,» tā M.Brancis, gan atzīstot, ka tie nav šedevri, bet tikai studijas. Taču mākslas zinātniece I.Burāne gan uzsver, ka viena piesātināta studija ir bieži vien labāka par kaut ko lielu. «Kā rāda pieredze, pasaulē nav neviena mākslas darba, kas nebūtu atradis savu skatītāju. Un esmu pārliecināta, ka tā būs arī šajā reizē. Jo viss, ko Jelgavā dara Māris Brancis, ir tikai ar pluss zīmi. Mākslinieki ir fantastiski pastrādājuši, jo katrā no darbiem ir kaut kāda atklāsme,» tā I.Burāne.
Ņemot vērā to, ka šis plenērs ir pašmāju mākslinieku un ciemiņu veltījums Jelgavai 750. dzimšanas dienā, neiztikt arī bez dāvanām. Tieši tāpēc katrs mākslinieks vienu darbu, kas tapis nedēļas laikā, dāvina Jelgavai.
Plenērā piedalījās mākslinieki no Jelgavas sadraudzības pilsētām Irēna Ambraziene (Šauļi) un Diāna Ozimko (Baranoviči) un jelgavnieki Ilona Drīliņa, Anda Kalniņa, Ritma Lagzdiņa, Inese Mīlberga, Arnis Ozols, Guntis Švītiņš, Dita Veģe un Inita Vilks, kā arī Ilze Ezerniece, kuriem pasteļglezniecība nav viņu ikdienas darbības virziens.
Plenērs organizēts ar Jelgavas domes, Zemgales plānošanas reģiona, Jelgavas Mākslas skolas un Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Foto: Raitis Supe
Saistītās ziņas
Mākslinieki «iziet ielās»