«Pēdējā laikā bijušas vairākas konfliktsituācijas par jautājumiem, kas saistīti ar medicīnas pakalpojumiem trūcīgajām personām. Vairāki pacienti, kuriem piešķirts trūcīgā statuss, ir neizpratnē, kāpēc viņiem jāmaksā, piemēram, nododot no vēnas asinis,» norāda Jelgavas poliklīnikas vadītāja Anna Zīverte. Lai turpmāk izvairītos no starpgadījumiem, viņa atgādina, kurus pakalpojumus Jelgavas poliklīnikā trūcīgās personas var saņemt bez maksas.
Ilze Knusle-Jankevica
SIA «Jelgavas poliklīnika» valdes locekle A.Zīverte skaidro – ja personai ir piešķirts trūcīgā statuss, tā ir daļēji vai pilnībā atbrīvota no pacienta iemaksām, bet tas neattiecas uz maksas pakalpojumiem, ko piedāvā iestāde. Tas nozīmē, ka pacients, kuram piešķirts trūcīgā statuss, ir atbrīvots no maksas par pakalpojumiem, kurus finansē valsts – no pacienta iemaksas pie ģimenes ārsta un speciālista, no maksas, apmeklējot palīgkabinetus, ja ir ārsta nosūtījums.Tomēr par tiem maksas pakalpojumiem, ko piedāvā poliklīnika, ir jāmaksā pilnā apmērā. «Uz vairākiem izmeklējumiem, piemēram, sonogrāfiju, ir izveidojušās rindas apmēram divus trīs mēnešus uz priekšu. Pacientam ir izvēle – gaidīt rindā un saņemt šo pakalpojumu bez maksas vai, samaksājot pilnu summu pēc maksas pakalpojumu cenrāža, saņemt to ātrāk,» norāda A.Zīverte.
Trūcīgā statuss ļauj bez maksas iegādāties arī daļu medikamentu, bet iedzīvotāji maldīgi uzskata, ka tas attiecas uz jebkurām zālēm. Poliklīnikas vadītāja stāsta, ka šī atlaide attiecas tikai uz kompensējamajiem medikamentiem konkrētu diagnožu gadījumos. «Un arī tad saskaņā ar valsts politiku kompensēts tiek tikai lētākais medikaments. Ja ārsts ir izrakstījis tās pašas grupas zāles, bet ne pašas lētākās, šī starpība ir jāsedz pacientam pašam,» tā speciāliste.