«Es cienu tradīcijas – pati nāku no Gruzijas, bet šobrīd dzīvoju Latvijā. Šodien ir iespēja izzināt ukraiņu kultūru caur leļļu darināšanu un mēs ar meitiņu labprāt to darām. Tas ne tikai paplašina redzesloku, bet jau agrā vecumā palīdz audzināt iecietību un sapratni pret citām tautām,» ukraiņu nedēļas meistarklasē, kas šodien norisinājās Sabiedrības integrācijas pārvaldē, spriež jelgavniece Nana Samharadze.
Ukraiņu diega leļļu jeb motanku darināšanas meistarklase ir viens no ukraiņu nedēļas pasākumiem, ko vadīja ukraiņu kultūras centra «Džerelo» bērnu studijas «Džerelce» vadītājas Olga Golovarte, Marina Auziņa un Kristīna Timkiva. «Bērnus ar ukraiņu kultūru iepazīstinām caur lelli – šodien viņi uzzinās, ka ukraiņu tautā tas ir simbols ar stāstu un nozīmi, savukārt bērniem tā paliks kā mīļa, pašu darināta piemiņas lietiņa,» stāsta O.Golovarte, skaidrojot, ka ir dažādi leļļu veidi. Piemēram, ir sarglelles, ko senākos laikos darināja no drānu atgriezumiem un glabāja vairākās paaudzēs, savukārt ir tematiskās lelles, kas simbolizē labklājību, ģimeniskumu, finansiālu stabilitāti, tomēr šādu leļļu mūžs nav ilgs – gada gaitā tās uzkrāj visu slikto un Ziemassvētkos tās pieņemts sadedzināt.
Jelgavas 1. Internātpamatskolas audzēknis Jānis Švānbergs ieradās uz meistarklasi ar klasesbiedriem. «Līdz šim neko nezināju par ukraiņiem, bet tagad man viņi asociējas ar krāšņiem tērpiem un lellēm,» stāsta jaunietis, piebilstot, ka Ziemassvētkos plāno izmantot motanku kā egles rotājumu. Savukārt Boiko ģimenes jaunieši – četrus gadus vecais Kims un astoņus gadus vecā Zlata –, kuri ieradās uz mestarklasi kopā ar vecmammu Valentīnu, stāsta, ka nekad nav redzējuši lelles bez sejas. «Šodien uzzinājām, ka lellei sejas vietā jābūt krustam un dzija jāaptin sešas reizes,» stāsta Zlata, skaidrojot: tas motanku pasargā no visa ļaunā. Savukārt vecmamma Valentīna papildina, ka ukraiņu paraža paredz, darinot lelli, domāt labas domas, tādēļ viņa ievēlējusies vairāk laika pavadīt ar mazbērniem.
Jāpiebilst, ka ukraiņu nedēļas pasākumi norisinās visu nedēļu – no 21. līdz 26. novembrim. Otrdien to ievadīja ukraiņu mākslinieka Georgija Krutoja gleznu izstāde «Ukraiņu meistara māksla», kas Sabiedrības integrācijas pārvaldē Skolotāju ielā 8 būs apskatāma līdz 26. novembrim, savukārt brīvdienās norisināsies arī koncerti. 25. novembrī Ozolnieku novada pašvaldības sociālās aprūpes centrā «Zemgale» notiks labdarības koncerts, bet 26. novembrī pulksten 14 – koncerts Jelgavas kultūras namā, kurā piedalīsies kolektīvi «Džerelo» un «Džerelce», Jelgavas sadraudzības pilsētas Ivanofrankovskas tautas deju kolektīvs «Karpati», Vangažu kultūras nama ukraiņu vokālais ansamblis «Veselka», Olaines kultūras nama vokālais ansamblis «Ivuški», kā arī moderno deju dejotāji Marija Švacka un Dmitrijs Komašilo. Ieeja koncertā ir bez maksas.
Foto: Santis Zībergs