Šogad vidusskolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursam «Jaunais finanšu eksperts» iesniegti 243 darbu pieteikumi, kas ir teju divreiz vairāk nekā pērn. Par Jaunā finanšu eksperta titulu cīnīsies arī 35 darbu autori no Zemgales, kopā pārstāvot 14 skolas, tostarp Jelgavas. Aktīvākā no Zemgales – Jelgavas 1. ģimnāzija, no kuras konkursam pieteikušies četri skolēni.
www.jelgavasvestnesis.lv
«Swedbank» Privātpersonu finanšu institūta direktora vietniece Diāna Krampe informē, ka šogad trīskāršojies konkursā pārstāvēto skolu skaits, sasniedzot 108 mācību iestādes. Par Jaunā finanšu eksperta titulu cīnīsies arī 35 darbu autori no Zemgales, kopā pārstāvot 14 skolas. Straujais pieteikumu skaita pieaugums apliecina vidusskolēnu lielo interesi par personīgajām finansēm.
Konkursa «Jaunais finanšu eksperts 2012» gaitā dalībnieki veiks pētījumus par jauniešiem aktuālām personīgo finanšu tēmām, lai pavasarī prezentētu savu darbu rezultātus īpašā konferencē. Tajā skolēni sacentīsies par Jaunā finanšu eksperta titulu un naudas balvu fondu 1000 eiro apmērā. Konkursu, turpinot valstiska mēroga iniciatīvu, jau otro gadu pēc kārtas organizē «Swedbank» Privātpersonu finanšu institūts.
Jāpiebilst, ka Zemgales skolēniem aktuālākās tēmas, par kurām izstrādās pētījumus, ir: Cik ģimenei izmaksā skolēns? (desmit darbi); Cik Latvijā maksā augstākā izglītība? (seši darbi); Kabatas nauda – pirmā finanšu plānošanas pieredze (seši darbi); Skolēnu darbs vasarā kā vērtīga pieredze (pieci darbi); Cik tērē students? (četri darbi); Studiju un studējošo kredīts – iespēja vai nasta? (divi darbi); Jauniešu zināšanas par naudu (divi darbi).
«Mums ir patiesi liels gandarījums par jauniešu atsaucību – šogad dalībskolu skaits no Zemgales ir dubultojies. Esmu pārliecināta, ka dalība Jauno finanšu ekspertu konkursā skolēniem būs unikāla pieredze. Faktiski esam atraduši veidu, kā vienā aktivitātē apvienot visas ietekmes puses, kas veido jauniešu attieksmi pret naudu – skolu, ģimeni un vienaudžus. Uzskatu, ka tieši šādi gūta praktiskā pieredze jauniešiem nākotnē saskarsmē ar naudu noderēs visvairāk,» norāda D.Krampe.
Konkursa organizatori uzskata, ka šādu pētījumu veikšana ne tikai palīdzēs gūt jaunas zināšanas un iemaņas pašiem skolēniem, bet arī atklās sabiedrībai jaunus faktus par reālo dzīvi dažādos Latvijas reģionos. Ar skolēnu veikto pētījumu rezultātiem plānots iepazīstināt gan valsts iestādes, gan plašsaziņas līdzekļus un ikvienu interesentu.
Jauniešu izstrādātos darbus nākamā gada aprīlī vērtēs neatkarīga ekspertu žūrija, lai labāko darbu autorus aicinātu 12. maijā uzstāties Jauno finanšu ekspertu konferencē Rīgā.
Tradicionāli konkurss guvis vislielāko interesi reģionu skolās. Aktīvākās bijušas Vidzemes skolas, no kurām saņemta trešā daļa no visiem pieteikumiem. Savukārt lielākais pieteikumu skaits no vienas mācību iestādes saņemts Kurzemē – Liepājas Valsts tehnikuma audzēkņi iesnieguši 15 darbu pieteikumus. Zemgalē aktīvākā bijusi Iecavas vidusskola, Jelgavas 1. ģimnāzija un Jēkabpils Valsts ģimnāzija, no kurām saņemti pa četriem zinātniski pētniecisko darbu pieteikumiem.
Tā kā pērn konkurss guva ļoti lielu dalībnieku atzinību, šogad ir arī paplašinājies tā norises mērogs. Pasniedzēji, kas pieteikušies kā zinātniski pētniecisko darbu vadītāji, varēs papildināt savas zināšanas un praktiskās iemaņas īpašos bezmaksas semināros un saņemt apliecinājumu par tālākizglītībai veltīto laiku, bet jaunieši tiks aicināti piedalīties izglītojošos vebināros internetā.
Jāpiebilst, ka pirms gada konkursam tika pieteikti 127 darbi no 39 Latvijas skolām, bet konferencē jauno finanšu ekspertu titulus izcīnīja tieši Zemgales pārstāves – Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 10. klases skolnieces Sigita Permina un Maija Ābele. Jaunietes savā darbā pētīja dažādu ģimeņu budžeta plānošanas pieredzi un nāca klajā ar inovatīvu ideju ģimeņu izdevumu uzskaites atvieglošanai – e-čeku.
Jelgavas skolēnu saraksts
Foto: no organizatoru arhīva