«Pirmām kārtām grozījumi vērsti uz to, lai sniegtu atbalstu trūcīgajām daudzbērnu ģimenēm, kas savulaik ņēmušas kredītu sava vienīgā mājokļa iegādei, taču ekonomiskās situācijas dēļ no tā tiek izliktas. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka bez pajumtes paliek ģimenes ar bērniem, kuras pašreizējos apstākļos nevar atļauties īrēt mājokli no privātpersonas,» lēmumu saistošajos noteikumos paredzēt, ka uz pašvaldības dzīvojamo telpu var pretendēt arī personas ar kredītsaistībām, pamato Jelgavas pilsētas pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne.
Sintija Čepanone
Pagājušajā domes sēdē apstiprināti grozījumi Jelgavas pilsētas pašvaldības saistošajos noteikumos «Jelgavas pilsētas pašvaldības palīdzības dzīvojamo telpu jautājumu risināšanā sniegšanas kārtība». Galvenokārt izmaiņas bija nepieciešamas tādēļ, ka spēkā esošie noteikumi bija morāli novecojuši un normatīvajos aktos, kas regulē minētās palīdzības sniegšanu, veikti vairāki grozījumi. Veiktās izmaiņas arī paredz, ka uz palīdzību dzīvojamo telpu jautājumu risināšanā tagad var pretendēt arī personas, kuras tiek izliktas no tām piederoša mājokļa par hipotekārā kredīta, kas ņemts mājokļa iegādei, parādsaistību nepildīšanu. Tiesa gan – tas attiecas tikai uz tām trūcīgajām personām, kuru ģimenē aug vismaz trīs nepilngadīgi bērni, ja tās kredītu ņēmušas vienīgā mājokļa iegādei vai renovācijai un tām nepieder cits nekustamais īpašums. Turklāt aizņēmuma summa nedrīkst pārsniegt 20 000 latu. Noteikums attiecas uz personām, kuras ir deklarējušas savu dzīvesvietu dzīvojamā telpā vismaz pēdējos piecus gadus.
«Izprotot reālo situāciju, kad zināma sabiedrības daļa vairs nav spējīga norēķināties par savulaik saprātīgos apmēros paņemtu kredītu un šī iemesla dēļ zaudē savu vienīgo mājokli, pašvaldība uzskata par savu pienākumu iespēju robežās atbalstīt šādā neapskaužamā situācijā nonākušās daudzbērnu ģimenes,» saka I.Škutāne.
Pašvaldības izpilddirektore atklāj, ka pašvaldībā ar iesniegumiem vairākkārt vērsušās ģimenes ar bērniem, kuras vairs nespēj segt kredītsaistības, ik dienu ir vairāki tiesu nolēmumi par īpašuma pāriešanu bankai, un iepriekš pašvaldība šādos gadījumos nespēja palīdzēt. «Kad grozījumi tika veikti Ministru kabineta noteikumos par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, cerējām, ka šī norma tajos tiks iekļauta, taču tā nenotika. Apzinoties to, ka situācija šajā ziņā arī mūsu pašvaldībā kļūst arvien saspringtāka, šāda nosacījuma iekļaušana saistošajos noteikumos bija nepieciešamība,» tā I.Škutāne.
Saskaņā ar saistošajiem noteikumiem lēmumu par pašvaldības palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem dzīvokļa jautājumu risināšanā pieņem Jelgavas pilsētas domes izveidota Dzīvokļu komisija. Ja komisijas lēmums tiek pārsūdzēts, to izskata dome.