Kaut arī interesi par elastīga bērnu uzraudzības pakalpojuma nodrošināšana darbiniekiem, kas strādā nestandarta darba laiku, pagaidām izrādījuši vien divi Jelgavas uzņēmumi, Labklājības ministrija uzsver, ka tas ir veids, kā šādi uzņēmumi var samazināt personāla mainību un veicināt darbinieku lojalitāti. Kā liecina ārvalstu pētījumi, saviem darbiniekiem nodrošinot bērnu uzraudzības pakalpojumu, uzņēmumi ar nestandarta darba laiku līdz pat 25 procentiem var samazināt ar nodarbinātību saistītās izmaksas. Pieteikties dalībai projektā var vēl līdz 11. decembrim.
Sintija Čepanone
Jelgavas, Rīgas un Valmieras pašvaldībā sadarbībā ar Labklājības ministriju tiek īstenots piltoprojekts «Elastīga bērnu uzraudzības pakalpojuma nodrošināšana darbiniekiem, kas strādā nestandarta darba laiku», kura gaitā aukles pakalpojumu paredzēts nodrošināts 150 darbiniekiem, kuri strādā uzņēmumos projektā iesaistītajās pašvaldībās.
Tiesa, mūsu pilsētā interesi par to līdz šim izrādījuši tikai divi uzņēmumi – SIA «Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde» un SIA «Evopipes». «Vēlamies izprast dalības nosacījumus, lai izvērtētu, ko, startējot projektā, iegūtu uzņēmums un tā darbinieki. Bērnu pieskatīšanas pakalpojums aktuāls varētu būt kādiem 50 – 60 darbiniekiem, kas iesaistīti ražošanā un strādā maiņu darbu,» lēš «Evopipes» biroja vadītāja Rineta Viļuma, piebilstot, ka līdz šim gan neviens darbinieks pie uzņēmuma vadības nav vērsies ar lūgumu izskatīt iespēju nodrošināt bērnu pieskatīšanas pakalpojumu, taču pieļauj, ka tas varētu būt aktuāli arī vīriešiem, kas galvenokārt strādā ražošanā.
Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta projekta vadītājs Maksims Ivanovs informē, ka šobrīd līdz 11. decembrim tiek gaidīti uzņēmumu ar nestandarta darba laika grafiku pieteikumi. Viņiem tiek piedāvāta iespēja piedalīties projekta dalībnieku atlasē, lai organizētu elastīgu bērnu uzraudzības pakalpojumu savu darbinieku bērniem, saņemot līdzfinansējumu no projekta līdzekļiem. Lai pieteiktos dalībai uzņēmumu atlasē, aizpildīta pieteikuma anketa līdz 11. decembrim jānosūta pa e-pastu Inese.Kukore@lm.gov.lv vai Maksims.Ivanovs@lm.gov.lv. Anketa un informācija par projektu pieejama Labklājības ministrijas mājas lapā (www.lm.gov.lv/text/3159).
Pēc uzņēmumu atlases un konsultācijām, kas tiks veiktas līdz nākamā gada martam, tiks noslēgta vienošanās ar uzņēmumiem par dalību projektā, un izraudzītajos uzņēmumos strādājošie bērnu vecāki saņems bērnu uzraudzības pakalpojuma kuponus, kurus varēs izmantot no 2016. gada aprīļa līdz 2017. gada janvārim.
M.Ivanovs skaidro, ka projekta gaitā nestandarta laikā nodarbināta persona ar bērnu līdz septiņiem gadiem saņems elastīgu bērnu uzraudzības pakalpojumu desmit mēnešus 20 stundas nedēļā jebkurā iepriekš saskaņotajā laikā, kas «pārklājas» ar vecāka darba laiku, piemēram, bērna pieskatīšana tiks nodrošināta trīs naktis nedēļā no pulksten 23 līdz 6. Pirmos četrus mēnešus šī pakalpojuma izmaksas pilnībā segs no projekta līdzekļiem, bet pēc tam ik pa diviem mēnešiem atbalsta apjoms no projekta līdzekļiem pakāpeniski saruks, paredzot, ka pārējo vienojoties segs vai nu darba devējs, vai pats darbinieks.
«Latvijā vidēji 30 – 35 procentiem nodarbināto ir nestandarta darba laiks – viņi strādā maiņu darbu, kā arī vakaros, naktīs, brīvdienās un svētku dienās, kā rezultātā ir grūti saskaņot darba un privāto dzīvi. Likums nosaka, ka bērnus līdz septiņiem gadiem nedrīkst atstāt bez pieaugušā uzraudzības, bet bērnudārzs vecāku nestandarta darba laika gadījumā nevar nodrošināt tik nepieciešamo bērnu aprūpes pakalpojumu. Ja nav uzticama cilvēka, kura uzraudzībā bērnu atstāt, darbinieki ir spiesti strādāt nepilnu laiku vai vispār pārtraukt darba attiecības,» uz problēmas aktualitāti norāda M.Ivanovs, akcentējot, ka projekta mērķis ir izveidot ilgtermiņā funkcionējošu modeli elastīgu bērnu aprūpes pakalpojumu subsidēšanai un attīstībai.