Šonedēļ policija saņēma iesniegumu no kādas SIA par viltotu 50 eiro banknoti. Kā norāda policija, šobrīd uzsākti 11 kriminālprocesi par viltotiem eiro un lielākoties tiek viltotas divu eiro monētas.
Ilze Knusle-Jankevica
Eiro kā oficiāls maksāšanas līdzeklis Latvijā ir no 1. janvāra, un pa nepilniem astoņiem mēnešiem Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldē uzsākti 11 kriminālprocesi par viltotu naudu. Policijas pārstāve Ieva Sietniece stāsta, ka lielākoties par viltotu naudu ziņo tirdzniecības vietas vai inkasācijas uzņēmumi. Piemēram, par viltoto 50 eiro banknoti policiju informējis inkasācijas uzņēmums. Vēl Jelgavā un tās apkaimē konstatēta viena viltota 200 eiro banknote un viena viltota 100 eiro banknote, bet pārējās ir monētas – divi un arī viens eiro. «Līdz šim par viltotu naudu ziņojuši tikai uzņēmumi. No iedzīvotājiem, kuru rokās būtu nonākusi viltota nauda, piemēram, veikalā vai tirgū, ziņas saņēmuši neesam,» tā I.Sietniece. Viņa norāda, ka monētu viltojumus galvenokārt var atšķirt pēc krāsas, tomēr sabiedrība pie jaunās naudas vēl nav pieradusi un vai nu nepievērš pietiekamu uzmanību naudas drošības jautājumiem, vai nespēj orientēties dažādo valstu eiro banknotēs un monētās. Jāpiebilst, ka apgrozībā ir 18 valstu eiro – Austrijas, Beļģijas, Francijas, Grieķijas, Igaunijas, Itālijas, Īrijas, Kipras, Latvijas, Luksemburgas, Maltas, Nīderlandes, Portugāles, Slovākijas, Slovēnijas, Somijas, Spānijas, Vācijas.
Visas konstatētās viltotās monētas un banknotes no apgrozības ir izņemtas un nosūtītas ekspertīzei, lai kriminālprocesa gaitā noskaidrotu, vai nauda tiešām ir viltota.
Latvijas Banka savā mājas lapā ir publicējusi eiro banknošu un monētu pazīmes. Ar tām var iepazīties ŠEIT .
Banka norāda, ka iespēja sastapties ar viltotu eiro monētu ir 1:567 000, bet ar viltotu eiro banknoti – 1:30 000.
Foto: Krišjānis Grantiņš