«Kultūras mantojums – tas ir tilts starp pagātni, tagadni un arī nākotni. Mūsu uzdevums ir saglabāt un uzturēt vērtības. Es gribu teikt, ka Jelgava ir milzīgs piemērs visiem. Te ir ieguldīts smags un liels darbs. Šodien mēs redzam kā veidojas Jelgavas sirds un seja. Turpiniet veidot savu pilsētu,» tā klātesošos uzrunāja Kultūras ministrijas parlamentārā sekretāre Elita Šņepste.
Ritma Gaidamoviča
Šodien pie Jelgavas Svētā Trīsvienības baznīcas torņa norisinājās Eiropas Kultūras mantojuma dienu atklāšana Jelgavā, kuras laikā mastā, blakus Latvijas karogam, uzvilkts arī Kultūras mantojuma dienu karogs.
«Šis ir saviļņojošs brīdis, jo padarīts vēl viens darbs. Mēs esam kaut nedaudz Jelgavai atdevuši vēsturisko parādu. To varējām pateicoties Eiropas naudai, celtniekiem un arhitektiem. Šodien varam sākt redzēt, cik Jelgava bijusi arhitektoniski fantastiska. Pilsēta daudz dara, lai atgrieztu šos skatus vēsturiskā gaitā. Gribu jūsu visus apveikt ar to, ko kopā esam paveikuši. Lai katrs darbs ir ar skatījumu nākotnē, neaizmirstot vēsturi,» tā Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, piebilstot, ka pats tornis plašākai publikai tiks atvērts Valsts svētkos novembrī un tad jelgavnieki varēs redzēt to vēsturisko elpu, ko šis piemineklis glabā. Daudzus paldies šajā pasākumā teikusi Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Zemgales nodaļas vadītāja Elvīra Mantrova. «Ir patiess prieks, ka šodien, Kultūras Mantojuma dienā, mēs stāvam pie kvalitatīvi restaurētas ēkas. Pirmajās mantojums dienās mēs redzējām drupas, bet šodiena ir piemērs tam, ja cilvēks grib, tad var,» tā E.Mantrova, uzteicot labo sadarbību ar pašvaldību, kura zinot, kas ir svarīgi. Kā paldies viņa pilsētas mēram A.Rāviņam dāvinājusi Latvju rakstus un grāmatu par Kultūras mantojumu, kurā atrodama informācija arī pat Svēto Trīsvienības baznīcas torni. Otro grāmatu saņēmusi arī projekta vadītāja Ilga Muižniece, domes priekšsēdētāja vietnieki – Vilis Ļevčenoks un Aigars Rublis, Jelgavas pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne, torņa vadītāja Anda Iljina, Artūrs Lapiņš, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktore Gita Grase. «Te es gribētu pateikt, ka Jelgavai ir unikāls muzejs, kas ir ne tikai jūsu pilsētas, bet visas Latvijas lepnumu,» tā E.Mantrova. Grāmatas arī Būvvaldes vadītājai Initai Dzalbei, Jelgavas Latviešu biedrības vadītājam Paulam Rēvelim un profesoram Ojāram Spārītim.
Kultūras Mantojuma dienas atklāšanu pasākumu Jelgavā papildināja O.Spārīša stāstījums par to, kas tad īsti Sv.Trīsvienības baznīca ir bijusi, kas ar to noticis. Kā viņš pats teica, šoreiz savilcis kopsakarības, lai uz pasaules fona izskatītos braši, nopietni un moderni. Ar šo stāstījumu viņš vēlējās jelgavniekos rosināt patriotismu un, lai apzinās, kur viņi ir. Bet torņa tehniskā projekta autors arhitekts Artūrs Lapiņš prezentēja torņa projektu. Neskatoties uz lielo interesi, jelgavnieki tornī šodien netika ielaisti. To varēja vien apskatīt no ārpuses. Taču apskatīt iekštelpas visiem interesentiem būs iespēja uz Valsts svētkiem – 18. novembrī.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ja pašlaik Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī jau ir pabeigti rekonstrukcijas darbi. Līdz ar to ir atrisinātas divas problēmas – saglabāta daļa pilsētas kultūrvēsturiskās apbūves, kas tika sagrauta abu pasaules karu laikā, un izveidots inovatīvs tūrisma produkts pilsētā un Zemgales reģionā. Šajās dienās precīzu laiku sācis rādīt arī tornī uzstādītais pulkstenis. Jau izmēģinātas arī tā zvanu melodijas, taču šis process vēl turpinās, lai izraudzītos piemērotāko melodiju, kas no torņa skanēs noteiktās stundās.
Foto: Ivars Veiliņš