Kaut arī līdz skolas sākumam atlicis tikai pusmēnesis, īpašu rosību, gatavojoties mācībām, pilsētā vēl nemana. Tomēr teju katrā grāmatnīcā var sastapt pircējus, kas pirkumu grozā ieliek pa kādam skolas piederumam. Tirgotāji pieļauj, ka daļa skolai sagatavojušies pakāpeniski visas vasaras garumā, un prognozē, ka īstais «skolas bums» sāksies kuru katru dienu, taču tad, visticamāk, iepirkties dosies lielākoties vecāko klašu skolēni – pirmo četru piecu klašu bērnu vecāki skolai vajadzīgo tomēr cenšas iegādāties vēl vasaras vidū. «Jelgavas Vēstnesis» ieskatās grāmatu un kanceles preču veikalos, lai noskaidrotu, kā gatavošanās skolai norit šovasar.
Ilva Kivleniece, Jāņa Rozes grāmatnīcas Jelgavā vadītāja: «Šis bija jau trešais gads, kad no aprīļa līdz jūlijam organizējām akciju, kuras laikā, pērkot skolai nepieciešamo internetā, pirkumam varēja saņemt 25 procentu atlaidi. Jāteic, ka šo iespēju arī šogad izmantoja ļoti daudzi. Aktīvākais bija jūnijs – laiks, kad principā saraksts ar to, kas skolai būs nepieciešams nākamajā gadā, jau zināms. Cilvēki novērtē, ka bez lielas steigas visu var pasūtīt internetā, bet pēc tam pasūtījumam atnākt pakaļ uz grāmatnīcu. Tad galvenokārt iegādājās grāmatas, darba burtnīcas, bet kancelejas preces parasti atliek uz vēlāku laiku. Jāatzīst, ka gadu gaitā vecāku un arī pašu skolēnu ieradumi, sagatavojoties skolai, nemainās – daļa to sāk darīt ļoti laicīgi, turpretim citi visu atliek uz pēdējo brīdi, tādēļ jau pašlaik zinām, ka 31. augusts, 1. un 2. septembris būs ļoti aktīvs. Apzinīgākie noteikti ir pirmklasnieku vecāki – viņai skolai sāk gatavoties jau ļoti agri, arī līdz kādai piektajai sestajai klasei viss tiek iegādāts jau jūnijā vai jūlijā, taču, jo vecākā klasē bērns mācās, jo lielāka varbūtība, ka viss tiks atlikts uz pēdējo brīdi. Reaģējot uz šo tendenci, esam ieviesuši akciju «Supersprīdis», ko paši dēvējam par «glābiņu vecākiem», un tas nozīmē, ka šogad jau no 15. augusta kancelejas preces, piemēram, pildspalvas, zīmēšanas blokus, mūsu grāmatnīcā varēs iegādāties ar ļoti lielām atlaidēm. Līdz šim tikai retu reizi ir gadījies, ka kāda konkrēta grāmata vai burtnīca nav pie mums uz vietas pieejama, taču nepieciešamo operatīvi pasūtām. Lai iegādātos skolai nepieciešamos mācību līdzekļus, ar dažiem desmitiem latu jārēķinās, taču arī šajā ziņā vērojama tendence: jo vecākā klasē mācās, jo sagatavošanās skolai kļūst lētāka. Ja rēķinām tikai to, ko var iegādāties grāmatnīcā, tad šogad pirmklasnieka palaišana skolā izmaksā līdz 40 latiem, vecākās klasēs sagatavoties mācību cēlienam var par 20 – 30 latiem. Visticamāk, tagad tikai pa īstam sāksies skolas laika «drudzis», taču mēs tam esam sagatavojušies.»
Zenta Zelle, grāmatnīcas «Zvaigzne ABC» Jelgavā vadītāja: «Esam mazliet pārsteigti par pircēju pasivitāti, jo, ja salīdzinām mūsu grāmatnīcas ieņēmumus pagājušā gada jūlijā un šajā, jāteic – tie ir kritušies. Arī pircēju, kas iegādājas preces skolai, ir mazāk, taču to varbūt var izskaidrot ar ekonomisko situāciju valstī. Tomēr pircēju aktivitāti sagaidām šīs nedēļas laikā, kad lielai daļai būs pārskaitītas algas, līdz ar to būs līdzekļi, par ko sagatavot bērnu skolai – mēneša sākums parasti ir tukšākais laiks. Pašlaik diezgan aktīvi tiek tērētas dāvanu kartes, ko kā sociālo palīdzību trūcīgajām ģimenēm piešķīrusi pašvaldība, nāk arī pastāvīgie klienti, kuriem mācību līdzekļu iegāde pie mums jau kļuvusi par tradīciju. Un šajā ziņā jau vairāku gadu garumā nemainīga ir tendence, ka cilvēks tomēr vēlas iegādāties visu vienuviet, īpaši tas attiecas uz mācību materiāliem – burtnīcām, kladēm, grāmatām. Jā, varbūt kāds salīdzina cenas vairākās vietās, taču tā noteikti nav lielākā daļa pircēju. Ir tādi, turklāt ne mazums, kas nemaz necenšas orientēties plašajā klāstā, bet uzreiz nāk pie kases un lūdz palīdzību pārdevējam. Parasti tiek iedots skolas izsniegts mācību līdzekļu saraksts, un pēc tā tad arī tiek atrasts viss nepieciešamais, lai skolēns būtu «nokomplektēts» mācībām. Aizvien populārāki kļūst saraksti, kas izdrukāti no interneta, kur norādīts viss nepieciešamais katrai skolai, katrai klasei. Jāatzīst, ka saraksts salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir mainījies. Esam ievērojuši, ka, teiksim, darba burtnīcas, kuras konkrētai klasei noteiktā mācību priekšmetā pirka pagājušajā gadā, šajā vairs nav jāpērk. Cik dzirdēts, nepieciešamo darba burtnīcu skaits vispār šajā gadā ir mazāks, īpaši jau tas attiecas uz vecākajām klasēm. Lai sagatavotu bērnu skolai, tikai par mācību līdzekļiem vien vecāki iztērē vidēji 40 – 50 latus, taču, jāatzīst, ar tādu pašu summu vecāki rēķinājās arī pērn.»
Ilze Riekstiņa, grāmatnīcas «Arga» vadītāja: «Vasaras vidū vienmēr aktīvākie bijuši 1. – 4. klašu skolēnu vecāki – viņi visu skolai nepieciešamo iegādājas jau savlaicīgi, bet lielāki bērni nogaida. Reizēm jau viņiem arī nav detalizēta saraksta, kādi mācību materiāli skolai nepieciešami, un viņi gaida 1. septembri, lai iegūtu lielāku skaidrību. Jāatzīst, ka pašlaik ļoti aktīvas ir daudzbērnu ģimenes, jo skolas precēm tām piedāvājam desmit procentu atlaidi. Lielākoties mācību grāmatas nodrošina skola, un bērnam pašam jāiegādājas vien darba burtnīcas un kancelejas preces. Tam tiek tērēti apmēram 40 lati – 20 par darba burtnīcām un tikpat par kancelejas precēm, tostarp papīru. Arī iepriekšējos gados lielākā pircēju aktivitāte tomēr bija augusta vidū – kad vecāki ir saņēmuši algu, kad skolotājiem beidzas atvaļinājums, tad arī sākas tā lielākā rosība, tādēļ precīzāks priekšstats par cilvēku ieradumiem, gatavojot bērnu skolai, līdzekļiem, ko viņi šim mērķim gatavi atvēlēt, būs vēlāk. Taču, domāju, situācija būtiski neatšķirsies no pagājušā gada, jo cenas nav īpaši augušas – varbūt par pāris santīmiem dārgāk maksā darba burtnīcas.»
Edmunds Barkāns, SIA «Kanclers pluss» valdes priekšsēdētājs: «Apzinīgākie, protams, ir jaunāko klašu skolēnu vecāki, kuri lielākoties visu skolai nepieciešamo jau nopirkuši vai iegādājas pašlaik, un tā bijis katru gadu. Savukārt pusaudži un vecāko klašu skolēni, kuri mācību piederumus iegādājas paši, tagad vien iepazīstas ar piedāvājumu, meklējot kādu «rozīnīti». Ja atrod, nopērk, bet nopietnāk šim jautājumam pievērsīsies tuvāk septembrim. Mums ir svarīgi, lai jelgavnieki «Kanclerā» var iegādāties visu, kas nepieciešams, vienā reizē. Citādāk ir ar mācību grāmatām un darba burtnīcām, kuras, ja tā nav uz vietas veikalā, var pasūtīt. Tuvojoties skolas laikam, esam padomājuši arī par dažādām akcijām, piemēram, pērkot somu līdz 15. augustam, var saņemt dāvaniņu; tāpat, iepērkoties vismaz par pieciem latiem līdz 15. septembrim, čeks piedalās loterijā, kurā var laimēt velosipēdu, datoru un trīspadsmit citas balvas; atlaides, kā ierasts, mums ir arī daudzbērnu ģimenēm. Šogad ļoti izjūtam, ka iepērkoties cilvēki vairāk domā līdzi saviem pirkumiem. Piemēram, skolēniem un bērnudārzniekiem esam izdalījuši «Kanclera» kalendāriņus, kas nodrošina septiņu procentu atlaidi vienam pirkumam mūsu veikalos. Ja iepriekšējos gados kalendāriņu priekšrocības izmantoja mazākiem pirkumiem, tad šovasar jau var novērot, ka tas tiek darīts, veicot lielāku pirkumu, jo tas vienlaicīgi nozīmē arī lielāku ietaupījumu. Taču, kopumā vērtējot, pircēju ieradumi gadu gaitā tomēr nav mainījušies – īsi pirms septembra, visticamāk, aktivitāte būs ievērojami lielāka nekā jūnijā vai jūlijā. Jāatzīst, ka arī savā ģimenē skolai sagatavojušies vēl neesam – to darīsim tuvākajā laikā.»
«Piecus gadus nodzīvoju Amerikā, kur tad arī pieradu plānot un visu iegādāties laicīgi, iepirkties, kad veikalos ir akcijas, jo, kaut arī atlaide ir tikai daži santīmi, rezultātā tiek ietaupīta iespaidīga summa,» savus ieradumus atklāj Dita Ragovska, kuras meita Stefānija šogad uzsāks skolas gaitas 1. klasē Jelgavas 4. pamatskolā. Visu mācībām nepieciešamo ģimene jūlija vidū jau bija iegādājusies. «Skolas somu, apģērbu nopirkām jau pagājušajā gadā, kad bija lielās atlaides. Ja to visu vajadzētu iegādāties tagad, visticamāk, nāktos šķirties no krietni lielākas summas, bet mēs šo procesu «pastiepām garumā», līdz ar to arī izdevumus izjutām mazāk. Kopumā iztērējām varbūt kādus simts latus. Maija beigās skolotāja iedeva sarakstu ar mācībām nepieciešamo, un iekļāvāmies 30 latos – iztērējām «Zemgales Eko» dāvanu karti veikalā «Kanclers», kuru ieguvām šķirošanas maratona izlozē,» par veiksmi priecājas pirmklasnieces mamma, piebilstot, ka tik laicīga gatavošanās skolai arī sniedz zināmu drošības izjūtu – mazāk iespēju, ka konkrētā darba burtnīca lielā pieprasījuma dēļ veikalā uzreiz nebūs pieejama. Viņasprāt, skolā iedotais saraksts ir pārdomāts, taču mazliet mulsina darba burtnīcas. «Pašķirstīju un sapratu, ka kopā ar Stefāniju atkal būs jāmācās 1. klasē, jo viss šķiet sarežģītāks nekā tad, kad skolā mācījos es,» tā Dita.
Alika šogad sāks mācības 2. pamatskolas 5. klasē, un viņa jau jūtas pietiekami liela, lai skolas preces izvēlētos pati. «Es un viņas draudzene tikai palīdzam,» par savas draudzenes meitu saka Normunds Ustīnovs, piebilstot, ka vēl pagājušajā gadā Alikai bija mugursoma, bet nu meitene izvēlas «kaut ko nopietnāku». Viņš neslēpj, ka attiecībā uz pirkumiem, kas nepieciešami skolai, nav sīkumaini – ja vajag un patīk, tad jāpērk, protams, par saprātīgu cenu. Dārgākais pirkums parasti ir apģērbs un darba burtnīcas. «Skolai vienmēr sākam gatavoties augusta sākumā – vesels mēnesis taču vēl līdz mācībām! Ļoti ceru, ka visu nopirksim vienā dienā, jo nekā daudz jau patiesībā nevajag – trīs darba burtnīcas, burtnīcas un klades pierakstiem, rakstāmlietas un dažādus sīkumus,» par piektklasnieces sagatavošanu skolai saka N.Ustīnovs. Bet Alikas draudzene un reizē arī klasesbiedrene Liāna Vorobjova kopā ar mammu skolai visu iegādājusies «jau ļoti sen».
Olgas Kaktiņas ģimenē ir viens skolēns – Alise Karalīna šogad sāks mācības 4. klasē. «Šodien sagadījās brīvāks laiks, tāpēc nolēmu iegādāties visu skolai nepieciešamo. Jā, zinu, ka ir ģimenes, kuras salīdzina cenas vairākos veikalos, gaida akcijas, iepirkties dodas vairākkārt, taču, neslēpšu, es tam esmu mazliet par slinku – man svarīgi, lai visu varu iegādāties vienā reizē,» tā Olga. Kaut arī iepirkties Olga devusies bez meitas, viņas gaume mammai skaidra: pašlaik topā ir Bārbijas un «Hello, Kitty» zīmols. «Tāpēc jau klades un burtnīcas nākas pirkt dārgāk – piemēram, burtnīcu varētu iegādāties par septiņiem santīmiem, bet man jāpērk par 19, jo uz vāciņa tai ir tas «Hello, Kitty». Par laimi, mūsu ģimene to pašlaik var atļauties,» tā Olga, neslēpjot prieku par to, ka šogad var ietaupīt uz darba burtnīcām. Proti, 3. klasē Alisei Karalīnai vajadzēja divpadsmit darba burtnīcas, 4. vajadzēs tikai trīs. Mamma lēš, ka kopumā skolas piederumiem tiks iztērēti kādi 40 – 50 lati; pagājušajā gadā vajadzēja 70 – 80 latus. «Apģērbu pērkam visa gada garumā, tāpēc speciāli skolai neko nepakārtojam, arī skolas soma Alisei Karalīnai būs no pagājušā gada – somu pērn viņai atveda no ārzemēm, tā ir ļoti ērta un kvalitatīva. Arī penālis būs vecais – tas bija diezgan dārgs, taču arī ļoti labs – atliks vien nomainīt rakstāmlietas.»
52 lati – no tādas summas veikalā nācās šķirties Tatjanai Kolkovskai, iegādājoties skolas piederumus dēlam Aināram, kurš sāks mācīties 1. klasē, un Artūram, kurš šogad ies 4. klasē. «Un tā ir tikai daļa no mūsu ģimenes izdevumiem! Vēl jau jāpērk apģērbs un apavi. Vasaras sākumā abiem saviem skolniekiem nepieciešamās darba burtnīcas pasūtīju internetā un tās iegādājos ar 25 procentu atlaidi – samaksāju kādus 40 latus. Arī skolas somas abiem jau nopirktas – tētis pamanīja lielas atlaides un kvalitatīvas somas, kas maksāja, šķiet, latus divdesmit, nopirka par kādiem astoņiem latiem katru,» stāsta Tatjana, neslēpjot, ka pirmklasnieks ģimenei ir «dārgāks prieks», taču taupīt uz to nedrīkst. Viņa vērtē, ka Artūra sagatavošana skolai izmaksā tikpat, cik pagājušajā gadā. «Nu varbūt par pāris latiem dārgāk, jo dažas lietas skolas iedotajā sarakstā nākušas klāt, piemēram, pagājušajā gadā nevajadzēja pirkt papīra nazi, gofrēto kartonu. Tie gan tādi sīkumi, bet uz tiem jau arī «salasās» tā summa,» saka mamma. Arī šoreiz skolas lietas pirktas kopā ar dēliem, lai paši var izvēlēties, kādās kladēs un burtnīcās rakstīt. «Man patīk klades ar mašīnām un putniem, bet lielas izvēles jau nav – lietu, kas piemērotas meitenēm, veikalā ir daudz vairāk,» spriež 4. klases skolnieks Artūrs.
«Vai, nemaz nerunājiet par gatavošanos skolai – tas iznāk tik dārgi, bet kur tad lai mēs dabūjam tik lielu naudu?!» saka Franciska Kleina, kuras dēlam Ruslanam 1. septembrī jāuzsāk mācības trešajā klasē Jelgavas Speciālajā internātpamatskolā. Tiesa gan – līdz šim Franciska izmantojusi iespēju saņemt pašvaldības palīdzību, jo arī iepriekšējos gados skolai gatavošanās procesu atvieglojusi dāvanu karte, ko trūcīgās ģimenes var saņemt kā sociālo palīdzību no pašvaldības. «Protams, esmu ļoti pateicīga pašvaldībai un ļoti novērtēju, ka mums iedod vismaz kaut kādu naudu, bet 40 lati – tā tomēr ir maza summa. Jā, sākumam jau pietiek, bet neviens nepadomā par to, ka otrajā pusgadā skolas piederumi jāatjauno, jo tie ir nolietojušies, vai jāpapildina, jo kaut kas vienmēr vēl jānopērk klāt,» saka Franciska, kuras dēlam dāvanu karte skolas piederumu iegādei piešķirta «Zvaigznes» grāmatnīcā un «Argā». Viņasprāt, optimāla summa, par kuru varētu pienācīgi sagatavoties skolai, būtu 80 lati. «Un tagad man jādomā, kur tos otrus 40 latus lai ņemu, jo bērns skolā jālaiž, bet vēl jau sporta tērps jānopērk, jauns apģērbs. Tad nu staigāju pa visiem veikaliem un gaidu akcijas,» tā Ruslana mamma, sakot, ka viņai ir divi dēli – vecākais ir invalīds un skolā nav gājis nevienu dienu, jaunākais mācīties sācis gadu vēlāk, jo laikā, kad bērnam vajadzēja sākt skolasgaitas, ģimene bija aizbraukusi strādāt uz Angliju. «Tagad darba nav ne te, ne tur. Praktiski vienīgie mūsu ienākumi ir dēla invaliditātes pensija un bērnu nauda – kopā ap 160 latiem,» saka F.Kleina.
Palīdzi sagatavoties skolai! Sabiedrības integrācijas pārvalde (SIP) un sieviešu biedrība «Harmonija» jau septīto gadu aicina jelgavniekus iesaistīties labdarības akcijā «Ar prieku pretī zināšanām», kuras laikā var ziedot dažādus skolas piederumus maznodrošinātajām daudzbērnu ģimenēm. Šajā reizē plānots atbalstīt trīs daudzbērnu ģimenes, kurās kopā aug 15 bērni no divu līdz 19 gadu vecumam. Ziedojumus nogādāt akcijas organizatoriem varēs no 15. līdz 24. augustam darbdienās no pulksten 9 līdz 16 SIP Sarmas ielā 4. Tas iespējams arī citā laikā, taču tad iepriekš jāsazinās pa tālruni 63005467. Akcijas noslēguma pasākums notiks 25. augustā.
Sagatavoja Sintija Čepanone, foto Ivars Veiliņš