Jau tradicionāli valsts svētku priekšvakarā, 17. novembrī, svinīgajā pieņemšanā Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš pasniedza pilsētas augstākos apbalvojumus – «Goda zīmi» un «Goda rakstu». Tos šoreiz saņēma deviņi cilvēki – Edgars Viļķins, Agris Celms, Viktors Krūmiņš, Juta Vosa, Valdis Skotelis, Dainis Lukmanis, Rimants Štrimaitis, Inta Zandere un Judifa Rjabikina.
Ritma Gaidamoviča
Viņu darbu augsti novērtējuši kolēģi un par īpašajiem nopelniem pilsētas un sabiedrības labā viņiem šodien pasniegti pilsētas apbalvojumi, kas pielīdzināmi pilsētas lielākajam paldies. Portāls www.jelgavasvestnesis.lv apbalvojuma saņēmējiem jautā, ko viņi uzskata par savu lielāko devumu Jelgavai.
«Kurš cits, ja ne mēs paši – pilsētnieki –, to darīs?!»
Edgars Viļķins, SIA «Evopipes» vadītājs – par ieguldījumu uzņēmējdarbības attīstībā, augstu profesionālo meistarību, jaunu darbavietu radīšanu un atbalstu sabiedriskām aktivitātēm:
«Nekas traks jau nav noticis! Esam samērā jauns uzņēmums, jo darbu sākām tikai 2008. gadā, taču, šķiet, mūsu panākumi ir novērtēti. Lielākais devums – solīto 50 – 60 cilvēku vietā ar darbu esam nodrošinājuši 100 jelgavniekus. Tas nav maz. Mēs attīstīsimies un pie sasniegtā noteikti neapstāsimies. Ja skatāmies pēc bērna vecuma, tad sestais gads ir tas, kad jāsāk iet skolā – jāuzsāk nopietnākas gaitas. Plāni ir, tikai nesteigsimies notikumiem pa priekšu. Jāatzīst, ka šobrīd pilsēta ļoti attīstās, un nevaram noliegt, ka šī iemesla dēļ jūtam noietu arī savai produkcijai. Tāpēc ir tikai likumsakarīgi: ja mēs ko saņemam, arī mums ir jādod. Mūsuprāt, svarīgi ir iesaistīties pilsētas dzīvē. Proti, lai kaut ko paveiktu, visam ir nepieciešamas finanses un jābūt kādam, kurš tās sniedz. Mēs esam centušies atbalstīt pilsētas sporta klubus. Kurš cits, ja ne mēs paši – pilsētnieki –, to darīs?!»
«Svarīgi noturēt augstu uzstādīto latiņu»
Agris Celms, Jelgavas 4. vidusskolas direktors – par sasniegumiem pedagoģiskajā darbā un ieguldījumu pilsētas vārda popularizēšanā:
«Interesanti – pats biju Jelgavas domes deputāts, kad ar kolēģiem nolēmām par šādas balvas iedibināšanu, lai pateiktos par darbu. Piedalījos arī pirmajā komisijā, kas izvērtēja nopelnus un noteica, kuri būs tie jelgavnieki, kas pirmie saņems balvu. Nu tā balva tiek arī man. Man jau šķiet, ka mans darbs un ieguldījums pilsētniekiem ir zināms. Viss mūžs veltīts tam, lai izveidotu skolu ar mūzikas novirzienu, kas šogad nosvinēja 45 gadu jubileju un ir atzīta par vienu no spēcīgākajām valstī. Manuprāt, tas ir arī milzīgs ieguldījums pilsētas kultūras dzīvē – pilsētas koros ir mūsu dziedātāji, orķestros – mani audzēkņi. Visos Dziesmu un deju svētkos tieši 4. vidusskola ir kuplāk pārstāvētā no Jelgavas un mūsu kolektīvi vienmēr saņēmuši godalgas. Tas viss panākts darbā ar manu lielisko komandu. Pateicoties pilsētas ieinteresētībai, attīstījusies skolas infrastruktūra, esam tikuši pie profesionālas koncertzāles. Tagad ir svarīgi noturēt augstu uzstādīto latiņu un neatslābt.»
«Darba stundas neskaitu»
Viktors Krūmiņš, biedrības «Šaha klubs «Jelgava»» valdes priekšsēdētājs – par nopelniem sabiedriskajā darbībā Jelgavas pilsētas labā:
«Kustos, strādāju un darbojos! Galvenais – man ir bērni, kuri labi un cītīgi spēlē šahu, ar kuru panākumiem lepojos. Man ir bijis liels atbalsts no Sporta skolas, no pašvaldības. Šaham esmu veltījis daudz laika – klubā esmu jau no 1972. gada un nekad neesmu skaitījis darba stundas. Pats svarīgākais jau dzīvē ir darīt to, kas tev tiešām patīk un padodas, tad arī viss sokas. Pēc izglītības esmu inženieris un 25 gadus nostrādāju galvaspilsētā konstruktoru birojā, paralēli darbojos šaha klubā, kas mani «ierāva» pavisam. Tas ir mans sirds darbs, un patiesi priecājos par to, ka savas uzkrātās zināšanas joprojām varu nodot jaunajai paaudzei. Es jau tāds pieticīgs latvietis – domāju, varbūt Goda raksts ir mazliet par daudz, taču apsolu, ka centīšos iesākto turpināt, cik nu būs manos spēkos.»
«Mums katram jāsniedz savs ieguldījums pilsētā»
Juta Vosa, SIA «Junos» īpašniece, aptiekas vadītāja – par ieguldījumu Jelgavas pilsētvides sakopšanā, darbavietu radīšanā, lokālpatriotisma atbalstīšanā un sociālajā palīdzībā pilsētas neaizsargātākajiem iedzīvotājiem:
«Es esmu Jelgavas patriote! Šeit dzimusi, augusi un visu savu mūžu veltījusi darbam farmācijas nozarē. Iedomājieties, ar Centra aptieku esmu saistīta no 1974. gada, un jāteic, ka aptieka ir augusi līdz ar mani – no mazas būdiņas esam kļuvuši par nopietnu iestādi ar diviem stāviem, kur lejā ir aptieka, bet augšā – doktorāts. Šie gadi ir bijuši ļoti raibi – kad sākām strādāt, Jelgavā bija tikai piecas aptiekas, tagad – 26. Konkurence ir liela – mums blakus, pavisam tuvu, vien ir četras aptiekas, taču, ja strādājam, gribas domāt, ka jelgavniekiem mēs patīkam. Mēs jau cenšamies viņu labā, un tas nebūtu iespējams bez mana uzticīgā kolektīva. Patiesi priecājos par pilsētu, kas ar katru gadu kļūst arvien skaistāka. Apzinos – lai pilsēta kļūtu labāka, arī katram jelgavniekam jāsniedz savs ieguldījums, tāpēc katru gadu sakopjam un rūpējamies par aptiekai piegulošo teritoriju. Tāpat neatsaku palīdzību invalīdiem un bāreņiem.»
«Šeit pacienti ir daudz kulturālāki»
Valdis Skotelis, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Zemgales reģionālā centra Jelgavā dislocētās 501. brigādes ārsts – par profesionālu darbu neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanā pilsētas iedzīvotājiem:
«Es jau tikai godprātīgi daru savu darbu un glābju cilvēku dzīvību. Lai gan Jelgavas «ātrajos» strādāju tikai no februāra, tas ir, nepilnu gadu, apstākļi tā sakrituši, ka man izdevies atdzīvināt ievērojamu skaitu pacientu. Un tieši brīžos, kad tas izdodas, ir lielākais gandarījums par savu darbu. Pēc centra datiem, no cilvēkiem, kas atdzīvināti Zemgales reģionālajā centrā, 33 procenti bijuši tieši mani pacienti. Šķiet, centra vadītājs tāpēc mani virzīja apbalvojumam, taču es nekad neesmu sevi slavinājis. Labāk daru, nevis runāju! Droši varu teikt, ka esmu apmierināts ar savu izvēli mainīt darbu no Rīgas «ātrajiem» uz Jelgavas. Man patīk šī pilsēta un, galvenais, cilvēki – šeit pacienti ir daudz kulturālāki, respektē un izturas ar cieņu pret operatīvo dienestu darbiniekiem. Tas ir kontrasts pēc Rīgas. Būtiskākais – visu daru pēc vislabākās sirdsapziņas, lai būtu izdarīts maksimālais un pacients ar manu darbu ir apmierināts.»
«Pusgadsimts pie autobusa stūres nosēdēts»
Dainis Lukmanis, SIA «Jelgavas autobusu parks» autobusa vadītājs – par ilggadēju darbu, pašaizliedzīgi un priekšzīmīgi pildot uzticēto:
«Kādam taču ir jāved cilvēki uz darbiņu un atpakaļ no tā! Es to daru ar lielāko prieku. Jau sen kā esmu pensijā un varētu mājās atpūsties, taču tik un tā «velk» uz darbu. Un, kamēr veselība un iespējas ļauj, ir jāiet. Tas ir tāds pieradums, jo pusgadsimts jau pie autobusa stūres nosēdēts, vedot pasažierus no Jelgavas uz Rīgu, Auci, Tukumu, Bausku. Braucu visur, kur vajag. Noteikti varu lepoties ar to, ka Jelgavas Autobusu parks ir mana pirmā un vienīgā darba vieta, par kuru nevaru teikt nevienu sliktu vārdu. Man tiešām patīk tas, ko daru, un lielākā alga ir brīdī, kad pasažieris pasaka to vienkāršo «paldies». Vairāk man neko nevajag!»
«Sadarbība vainagojusies panākumiem»
Rimants Štrimaitis, Jūras spēku flotiles komandieris jūras kapteinis – par pilsonisko aktivitāti un ieguldījumu pilsētas vārda popularizēšanā:
«Pēdējā gadā ir izveidojusies teicama sadarbība starp Bruņotajiem spēkiem, Jūras spēkiem un Jelgavas pilsētu, kas viennozīmīgi turpināsies. Patruļkuģa «Jelgava» būvniecība bija tikai iniciējošs notikums, pēc kura nestāvam uz vietas. Mūs piesaista jūsu pilsēta ar tās daudzpusīgajām un plašajām iespējām un profesionalitāti. Tieši Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centru un Amatu vidusskolu izvēlējāmies par vietu, kur mācīt mūsu kuģa pavārus. Pagājušajā nedēļā mūsu metinātāji viesojās Jelgavā, lai iepazītu Metālapstrādes mācību parku. Esam piedalījušies jūsu svētkos un gatavi to darīt vēl. Arī jelgavnieki brauc ciemos pie mums, un, kā iepriekš esmu izteicies, mēs vienmēr viņus gaidīsim uz kuģa. Patiesi esmu lepns, ka varu saņemt Jelgavas augstāko apbalvojumu. Tiesa, klātienē nevarēšu ierasties, jo dodos uz savu nākamo dienesta vietu, kas uz dažiem gadiem būs Brisele, taču ar patruļkuģa «Jelgava» krustmāti Intu Englandi šo jautājumu nokārtosim.»
«Galvenais ir palīdzēt cilvēkiem»
Inta Zandere un Judifa Rjabikina, SIA «Jelgavas poliklīnika» Kardioloģijas dienesta ārstes – par mūža ieguldījumu Kardioloģiskā dienesta attīstībā, uzrādot augstu profesionālo meistarību veselības aprūpes jomā:
Abas dakteres sevi sauc par tandēmu, kura pats svarīgākais uzdevums ir palīdzēt cilvēkiem uzlabot veselību. «Esmu laimīgs cilvēks, jo katru rītu uz darbu varu iet ar prieku. Iespēja palīdzēt cilvēkam man sniedz lielu gandarījumu, un lielākā balva ir brīdis, kad redzi un arī pacients apliecina, ka veselība ir uzlabojusies,» saka daktere I.Zandere, uzsverot, ka tas noteikti nebūtu iespējams bez kolēģiem un poliklīnikas tehniskajām iespējām, kas pēdējos gados ļoti attīstījušās. Abas dakteres poliklīnikā strādā no tās izveides brīža un sniegušas nenovērtējamu ieguldījumu Kardioloģijas dienesta attīstībā. «Daktere Zandere ir izcila kardioloģe, gudra, inteliģenta sieviete, kura nekad nenogurst. Un komandā ar tādu cilvēku ir prieks strādāt. Redzot tādus kolēģus blakus, arī tev gribas darbam atdot visu sirdi, ko arī daru. Kad viņa ir atvaļinājumā, tad šķiet, ka strādāt ir tāpat kā ēst ēdienu bez sāls,» atzīst daktere J.Rjabikina.
Foto: Ivars Veiliņš un no personīgā arhīva