Valsts darba inspekcijas (VDI) apkopotie dati liecina, ka Zemgalē šogad visbiežāk nelaimes gadījumi darba vietās notiek apstrādes rūpniecības uzņēmumos (40 nelaimes gadījumi), tai skaitā kokrūpniecības (11) un pārtikas produktu ražošanas (12), kā arī būvniecības nozares uzņēmumos (9 nelaimes gadījumi). Arī citos Latvijas reģionos lielākais cietušo skaits ir tieši apstrādes rūpniecībā.
Ilze Knusle-Jankevica
«Pēdējo divu mēnešu laikā Zemgalē transporta nozarē notikuši divi nelaimes gadījumi – viens cilvēks guva smagu traumu, bet otrs gāja bojā. Darbinieki traumas guva, neievērojot darba drošības noteikumus, neuzmanīgi lietojot autoiekrāvēju, kā arī nepietiekamas kontroles dēļ. Vairākas traumas šogad gūtas arī būvniecībā, nobrūkot tranšeju vai citu padziļinājumu malām. Galvenie nelaimes gadījumu cēloņi – nav ievēroti darba drošības noteikumi, kā arī darbinieku vieglprātīgā attieksme pret darba drošību. Visai bieži traumas tiek gūtas arī neuzmanības dēļ – krītot no kāpnēm, aizķeroties, paslīdot,» situāciju skaidro Zemgales RVDI vadītājs Valdis Dūms.
VDI sabiedrisko attiecību speciāliste Sarmīte Bunka-Brilijonka informē, ka visvairāk nelaimes gadījumu darba vietās šogad notikuši Rīgā, kas saistīts ar ražošanas uzņēmumu koncentrāciju galvaspilsētā. Otro un trešo vietu pēc darba traumu skaita dala Vidzeme un Kurzeme. Ceturtajā vietā – Zemgale ar 10 procentiem no kopējo nelaimes gadījumu skaita, bet piektajā – Latgale ar 8 procentiem.
Latvijā kopumā šogad nelaimes gadījumi darba vietās ar letālām sekām visvairāk notikuši būvniecībā – dzīvību zaudējuši jau septiņi cilvēki (2008. gadā – desmit bojāgājušie). Kā otrā riskantākā nozare pēc darba vietā dzīvību zaudējušo cilvēku skaita ir apstrādes rūpniecība (piemēram, pārtikas produktu ražošana, kokapstrāde, darba mašīnu ražošana u.tml.) – šogad dzīvību zaudējuši jau seši cilvēki (2008. gadā – pieci bojāgājušie). Citās nozarēs bojā gājušo skaits ir salīdzinoši mazāks. Pērn vislielākais negadījumos cietušo skaits bija kokapstrādes nozarē.
S.Bunka-Brilijonka atgādina, ka VDI ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu no 16. oktobra rīko informatīvo kampaņu «Strādā vesels», lai pastiprināti vērstu darbinieku uzmanību uz drošības un veselības aizsardzības nozīmīgumu darba vietās. Kampaņa vērsta uz visiem darbiniekiem, īpaši uz tiem, kuri nodarbināti nozarēs, kas saistītas ar paaugstinātu risku, piemēram, kokapstrāde, metālapstrāde, pārtikas ražošana, darbs augstumā un darbs ar elektroierīcēm, kā arī citās, visbiežāk, industriālās jomās, kur pastāv risks gūt darba traumas.