Šodien sertifikātu, kas apliecina prasmi plānot ģimenes budžetu, saņems divdesmit mūsu pilsētas vecāki, kas visas nedēļas garumā apmeklējuši nodarbības, izglītojoties naudas plānošanas jautājumos.
Sintija Čepanone
Šāda iespēja viņiem bija, pateicoties Latvijas Pieaugušo izglītības apvienības piedāvātajai iespējai – tā Jelgavā ierosināja rīkot kursus «Naudaslietas».
«Kursu galvenais mērķis ir vecākiem atklāt dažādus veidus, kā šajā ekonomiski grūtajā laikā, kad pamats zem kājām aizvien vairāk sašķobās, gudri apieties ar naudu, kā pastāvēt par savām tiesībām un prasmīgi izmantot iespējas, kas diendienā tiek piedāvātas,» stāsta viena no šo apmācību organizētājām mūsu pilsētā Jelgavas Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste bērnu tiesību aizsardzībā Līvija Vilcāne, atklājot, ka kursiem sadarbībā ar Sociālo lietu pārvaldi izraudzīti pa vienam cilvēkam no divdesmit ģimenēm, kuriem šādas zināšanas būtu vislietderīgākās. Proti, galvenokārt vecāki, kuriem iegūta pamatizglītība vai ir nepabeigta pamatskola, kuriem ir bērni, taču darbu atrast līdz šim nav izdevies.
Kopumā kursi ilga piecas dienas, un tos finansēja par Eiropas Savienības «Grundtvig» projekta līdzekļiem. «Katru dienu tika apskatīta kāda konkrēta tēma, piemēram, kā pat no maza budžeta atlicināt naudiņu uzkrājumiem; kā taupīgi iepirkties un neapjukt plašajā piedāvājumu klāstā; kā pareizi veikt visus maksājumus; kā parūpēties par drošību, piemēram, veicot pārskaitījumus. Vecāki tika iepazīstināti arī ar patērētāju tiesībām – kur jāvēršas, lai aizstāvētu savas intereses. Vienu dienu kursanti pavadīja arī «Swedbank» filiālē «Hercogs», kur viņiem bija iespēja uzzināt visu, kas interesē, par bankas kartēm, to lietošanu, banku sniegtajiem pakalpojumiem, tostarp kredītiem,» stāsta L.Vilcāne. Viņa akcentē, ka nodarbības bija vairāk praktiskas, ņemot vērā kursu dalībnieku pieredzi, problēmas, ar kurām ikdienā viņiem nācies saskarties. Savukārt pasniedzēja atklāja dažādus «knifiņus», kas turpmāk ļaus saimnieciskās plānot savu budžetu.
To, ka vecāki šādu iespēju vērē ļoti augstu, apliecina arī fakts, ka mammas, kurām nodarbību laikā nav kam atstāt bērniņus, tos uz kursiem ņēma līdzi. «Vecāki bija patiesi ieinteresēti papildināt savas zināšanas finanšu jautājumos un uz nodarbībām neieradās tikai ļoti būtisku iemeslu dēļ, piemēram, ja bija jādodas uz Nodarbinātības valsts aģentūru,» tā L.Vilcāne.
Foto: JV