Šā gada pirmajā pusgadā Vidzemes un Latgales solāriju studijās, skaistumkopšanas salonos un sporta klubos, kas piedāvā solārija pakalpojumus, Veselības inspekcija veica pastiprinātas pārbaudes, lai papildus citām prasībām pārliecinātos par solāriju iekārtu pieļaujamā maksimālā efektīvā UV starojuma līmeņa prasības ievērošanu.
Veselības inspekcijas Komunikācijas nodaļa
Vidzemē un Latgalē pirmajā pusgadā tika pārbaudītas 37 solāriju iekārtas, konstatējot dažādus pārkāpumus. Pārbaužu laikā Veselības inspekcija konstatēja, ka 14 no 37 solāriju iekārtām UV starojuma līmenis pārsniedz atļauto – 0,3 W/m2. Atsevišķos gadījumos pārkāpumi konstatēti arī attiecībā uz iekārtu tehniskās dokumentācijas un pases neesamību vai nepilnībām ierakstos, piemēram, solāriju iekārtu pasēs vai tehniskajā dokumentācijā nav uzrādīts apliecinājums par UV iekārtas radīto maksimālo efektīvo UV starojuma līmeni. Inspekcija ir uzdevusi iekārtu īpašniekiem novērst neatbilstības prasībām un minētajām 14 solāriju iekārtām nodrošināt atbilstošu UV starojumu. Veselības inspekcija pastiprinātas pārbaudes turpinās, veicot tās visā Latvijā teritorijā.
Pārbaudes tiek veiktas, piedaloties PROSAFE (Eiropas produktu drošuma ieviešanas forums) organizētajā projektā «Otrais kopīgais solāriju tirgus uzraudzības projekts». Minētā projekta mērķis ir nodrošināt kosmētiskā iedeguma iegūšanas pakalpojuma higiēnas un nekaitīguma prasību ievērošanu ES dalībvalstīs.
Ņemot vērā, ka solāriju iekārtās lampas periodiski tiek nomainītas, ikvienam solārija apmeklētājam ir jābūt informētam par nekaitīguma prasībām kosmētiskā iedeguma iegūšanas pakalpojumiem. Tādēļ Veselības inspekcija atgādina, ka saskaņā ar noteikumu prasībām par UV iekārtas radītā maksimālā efektīvā UV starojuma līmeņa apliecinājumu kalpo UV iekārtas tehniskā dokumentācija un lampu ražotāja izsniegtā atbilstības deklarācija vai mērījumu rezultāti. Tāpat ne retāk kā reizi mēnesī jābūt veiktiem ierakstiem (elektroniski vai papīra formā) par UV iekārtu lampu maiņu, to nolietojuma pakāpi, kā arī jebkurām tehniskajām pārbaudēm. Šiem datiem pēc pieprasījuma jābūt pieejamiem patērētājiem un Veselības inspekcijai. Plašāka informācija par solāriju pakalpojumu sniedzēju pienākumiem un atbildību pieejama Inspekcijas mājas lapas www.vi.gov.lv sadaļā «Sabiedrības veselība/Skaistumkopšanas uzņēmumi/Solāriji».