Šodien darba vizītē slimnīcā «Ģintermuiža» ieradās veselības ministre Baiba Rozentāle. Vizītes mērķis – klātienē iepazīties ar ārstniecības iestādes darbību samazinātā finansējuma apstākļos, kā arī lemt, kam primāri nepieciešami valsts līdzekļi – narkomānijas ārstēšanai vai akūtiem slimniekiem. Pēc tikšanās ministre atzina, ka narkomānu ārstēšanai varētu finansējumu meklēt no citiem avotiem.
Sintija Čepanone
Kopā ar ministri Jelgavā ieradās arī valsts galvenā speciāliste narkoloģijā Astrīda Stirna un galvenais speciālists psihiatrijā Jānis Buģins. Pirms «Ģintermuižas» apmeklējuma viņi ar situāciju iepazinās Rindzeles narkomānu rehabilitācijas centrā, lai izlemtu, vai lietderīgāk līdzekļus ieguldīt narkomānu rehabilitācijā vai tomēr «akūto» slimnieku ārstēšanā. Ministres uzsvēra, ka par narkomānu rehabilitācijas programmas tālāku nodrošināšanu ministrija lems, uzklausot valsts galvenos speciālistus narkoloģijā un psihiatrijā, kuriem ministre aicinās izteikt savus priekšlikumus. Taču jau šodien ministre uzsvēra, ka narkomānu rehabilitācijā varētu iesaistīt, piemēram, privātos rehabilitācijas centrus. Atbalstu varētu sniegt arī kristieši, kristīgo misiju pārstāvji, kuri nodibinājuši narkomānijas ārstēšanas programmas.
Ar «Ģintermuižas» pārstāvjiem ministre apsprieda arī citus pašlaik aktuālākos jautājumus un problēmas veselības aprūpē. Slimnīcas galvenais ārsts Uldis Čāčus akcentē, ka pēc sarunas ar ministri kaut visai aptuvens, taču gūts vismaz kaut kāds priekšstats par veselības aprūpes attīstību.
Savukārt ministre B.Rozentāle, apmeklējot kā rekonstruētos slimnīcas korpusus, tā arī tos, kuros remontdarbi vēl tikai gaidāmi, uzteica lietderīgu līdzekļu izmantojumu un ieguldījumu, kāds veikts, lai uzlabotu apstākļus pacientiem.
«Pēdējais lielākais trieciens bija jūlijā, kad narkoloģijai «nogrieza» ap 70 procentu finansējuma, taču, neraugoties uz to, mēs spējam strādāt, turklāt nodrošināt arī to pacientu uzņemšanu, kas pirms programmu samazinājuma Rindzeles narkomānu rehabilitācijas centrā ārstējās tur,» teic «Ģintermuižas» galvenā ārsta vietniece Aisma Bredovska. Un Narkoloģiskā dienesta vadītāja Lilita Caune norāda, ka kopumā no Rindzeles narkomānu rehabilitācijas centra Jelgavā pārvesti seši pacienti, pašlaik ārstējas četri. «Jau no gada sākuma, kad finansējums tika būtiski samazināts, sistemātiski strādājām, pārstrukturizējām darbu, lai varētu izdzīvot. Kopumā šādas pārstrukturizācijas jau esam veikuši četras reizes, lai «nogrieztie» apmēram 30 procenti slimnīcām būtiski neietekmētu mūsu darbu,» A.Bredovska skaidro, ka ievērojami nav nācies samazināt arī darbinieku skaitu – tika likvidētas tā sauktās «tukšās slodzes» un darbs uzteikts galvenokārt tiem, kam tas «Ģintermuižā» bija kā papildu darbs. Pašlaik kopējais personāla apjoms ir ap 500 cilvēkiem. «Nav sarucis arī klientu skaits – psihiatrijā ik gadu «iziet cauri» ap 2500 pacientu, narkoloģijā – ap 1000,» tā galvenā ārsta vietniece.
Jāpiebilst, ka netiks apturēta arī sāktā slimnīcas korpusu rekonstrukcija – jau nākamnedēļ plānots atsākt būvdarbu otro kārtu. «Trīs nodaļas jau pašlaik var strādāt jaunās telpās, un līdz nākamā gada novembrim tiks rekonstruēti arī atlikušie korpusi un uz tiem pārceltas arī tās nodaļas, kas pašlaik izvietotas vecajās ēkās, kuras rekonstruēt nav paredzēts,» stāsta A.Bredovska. Jāpiebilst, ka rekonstrukcijas darbi noritēs par valsts garantēto kredītu, kas kopumā bija desmit miljonu latu apmērā.
Foto: Ivars Veiliņš