Gada nogalē Valsts vides dienesta (VVD) vajadzībām tika izstrādāta un iedzīvotājiem lietošanai nodota mobilā aplikācija «Vides SOS», kas ieviesta pārkāpumu ziņošanai vides jomā. Pašlaik tā darbojas vien izmēģinājuma stadijā un laika gaitā to plānots vēl uzlabot, bet jau šobrīd to ir lejupielādējuši ap 3000 cilvēku Latvijā un VVD saņēmis ap 300 ziņojumu. Jelgavas teritorijā aplikācijas lietotāji jau konstatējuši četrus pārkāpumus, par ko ar aplikācijas starpniecību ziņojuši.
Jelgavas pilsētas teritorijā iedzīvotāji ziņojuši par ledusskapi grāvī, kā arī dažādiem sadzīves atkritumiem, kas izmesti ceļa malā un citviet. Savukārt citviet Latvijā ir ziņots arī par piesārņojumu ūdenskrātuvēs, putekļiem, dažādām smakām un citām problēmām. Piemēram, interesants ziņojums janvārī saņemts par pārkāpumu Tērvetes pusē. Ziņojuma apraksts – «mans vīrs ielika nemarķētu ūdu», ko papildināja arī fotoattēls.
Šodien Jelgavas reģionālās vides pārvaldē vides pārkāpumus fiksējošā mobilā aplikācija tika prezentēta struktūrvienības kompetencei atbilstošo pašvaldību pārstāvjiem. Jelgavas reģionālās vides pārvaldes vadītājs Hardijs Verbelis atklāja, ka mobilā aplikācija izstrādāta ar mērķi veicināt sabiedrības atbildību pret vidi un izglītot par tās saudzēšanu, kā arī valsts, pašvaldību un nevalstisko organizāciju darbu vides aizsardzības jomā. «Vides SOS» ir papildus iespēja, kā cilvēki var ziņot VVD par augsnes, gaisa un ūdens piesārņojumu, kā arī par dažādām aizdomīgām darbībām un vērā ņemamiem vides pārkāpumiem, piemēram, atkritumiem, zvejas un makšķerēšanas rīkiem, upju un ezeru aizsargjoslu pārkāpšanu un citiem vides riskiem.
Aplikācija darbojas ar mobilo datu un GPS signāla palīdzību. Konstatējot vides pārkāpumu, tas jānofotografē, jāapraksta un jānosūta VVD. Līdzko VVD būs izvērtējis ziņojuma saturu, tas parādīsies interaktīvajā kartē, vietā, kur šis pārkāpums ir fiksēts. Tādējādi tiek ietaupīts VVD inspektoru darba laiks, meklējot pārkāpumu, turklāt vajadzībās gadījumā inspektoriem ir iespējama sazināties ar ziņojumu autoru, informēja Jelgavas reģionālās vides pārvaldes kontroles daļas vadītāja Evita Beitlere. Jāņem vērā, ka aplikācija darbojas vien ar «www.facebook.com» vai «www.draugiem.lv» pasi, kas nozīmē, ka ziņotājs nav anonīms.
Visi ziņojumi nonāk pie VVD un jebkuram interneta lietotājam ir pieejami īpaši šim nolūkam radītas tīmekļa vietnes interaktīvajā kartē interneta adresē www.videssos.lv. Tajā sabiedrība var sekot līdzi iesūtīto ziņojumu statusa gaitai no informācijas iesūtīšanas brīža līdz pārkāpuma novēršanai.
Mobilo lietotni «Vides SOS» var lejupielādēt «App Store» un «Google Play».
Iedzīvotāji vēl joprojām par konstatētajiem vides pārkāpumiem VVD speciālistiem var ziņot arī, zvanot VVD reģionālās vides pārvaldes diennakts dežurantam pa tālruni 26338800, 67084211, kā arī uz Jelgavas reģionālās vides pārvaldes SOS tālruni 29490044. Protams, par konstatētajiem pārkāpumiem var ziņot arī rakstiski un klātienē Jelgavas reģionālās vides pārvaldē Kazarmes ielā 17a.
Foto: Raitis Supe