Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienestā ir pabeigta vienotas darba samaksas ieviešana. Tas nozīmē, ka darbiniekiem par vienādu pienākumu veikšanu būs nodrošināta darba samaksa pēc vienotiem principiem. Kaut arī kopumā šāds solis tiek vērtēts atzinīgi, NMP dienesta Zemgales Reģionālā centra vadītājs Roberts Beitāns tomēr norāda, ka mūsu brigāžu mediķi pagaidām ieguvumus neizjūt.
Sintija Čepanone
«No vienas puses, vienādas darba samaksas ieviešana ir vērtējama pozitīvi, jo tas nozīmē, ka ātrās palīdzības brigāžu personāls par vienādu darbu saņem vienādu samaksu, taču, no otras puses, izsaukumu skaits Jelgavā diennaktī ir krietni lielāks nekā, piemēram, Neretā vai Iecavā, bet likme feldšeriem ir vienāda, kaut arī darba apjoms atšķiras,» spriež R.Beitāns. Viņš teic, ka kolēģi novados ir priecīgi par šādu soli, jo līdz ar vienotas darba samaksas ieviešanu par 70 – 100 latiem palielinājies arī viņu atalgojums, taču pilsētas brigādes šādu ieguvumu pagaidām neizjūt, jo, piemēram, mūsu pilsētā pēc vienotā dienesta izveides ātrās palīdzības mediķiem atalgojums sarucis par vidēji 70 latiem. «Taču ceru, ka līdz gada beigām šis jautājums tiks atrisināts, jo katrs reģions tiek izvērtēts, ņemot vērā virkni kritēriju,» tā NMP dienesta Zemgales Reģionālā centra vadītājs.
«Šobrīd NMP dienestā atalgojums ātrās palīdzības brigāžu personālam visos reģionos ir izlīdzināts pēc vienotiem principiem un ir novērstas būtiskās atalgojuma atšķirības, ar kādām pārņēmām brigāžu personālu no pašvaldībām. Šis ir nozīmīgs solis ceļā uz vienotu un taisnīgu principu iedibināšanu sociālo garantiju jomā pirmsslimnīcas neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā strādājošajiem, ko var nodrošināt tikai, brigādēm strādājot vienotā dienestā,» uzsver NMP dienesta direktors Armands Ploriņš. Jaunā atalgojuma sistēma paredz, ka darbiniekiem NMP dienestā par vienādu pienākumu veikšanu būs nodrošināta darba samaksa pēc vienotiem principiem – turpmāk NMP dienesta brigāžu personāla atalgojumu veidos amatalga, kas atšķirsies atkarībā no darba stāža un darbinieka ikgadējā darba novērtējuma, tāpat paredzētas normatīvajos aktos noteiktās piemaksas par darbu naktīs un par darbu īpašos riska apstākļos. Vienotās atalgojuma sistēmas mērķis ir turpmāk nodrošināt stabilu, noturīgu personāla sastāvu vienotajā dienestā, motivēt darbiniekus papildināt savas zināšanas un pilnveidot kvalifikāciju, kā arī stiprināt un uzlabot NMP brigāžu darbu reģionos un lauku teritorijās.
NMP dienesta Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša atgādina, ka NMP dienests līdz šim pārņēmis pirmsslimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības funkciju no vairāk nekā 30 pašvaldībām, vienlaicīgi pārņemot no šīm pašvaldību iestādēm un uzņēmumiem ātrās palīdzības brigāžu mediķus, autovadītājus un NMP dispečerus visā Latvijā ar ļoti atšķirīgiem darba samaksas nosacījumiem un algām. Dažkārt šī atšķirība bijusi pat līdz simt latu robežās par vienādu amata pienākumu veikšanu dažādās Latvijas vietās. Tāpat bijušas iestādes, kur sertificēti brigādes ārsti par savu darbu saņēma krietni mazāku atalgojumu kā operatīvā transporta vadītāji citā Latvijas rajonā. Daudzviet pirmsslimnīcas neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā strādājošajiem iepriekš nebija nodrošināta pat likumā noteiktā samaksa par darbu, piemēram, brigāžu mediķiem netika izmaksātas normatīvos aktos paredzētā piemaksa par darbu naktīs, vairākos gadījumos autovadītājiem netika nodrošināta pat minimālā darba alga. Šāda situācija pastāvēja, kamēr NMP brigāžu mediķi un pārējais personāls strādāja pie dažādiem darba devējiem pašvaldībās, bet tā nav pieļaujama vienota NMP dienesta ietvaros, kur personālam tiek izvirzītas vienotas prasības strādājot ar pacientiem un aprīkojumu.
Šobrīd NMP dienestā strādā jau vairāk nekā 2700 darbinieki, kuri lielākajā daļā valsts teritorijas 24 stundu režīmā nodrošina neatliekamo medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem pirmsslimnīcas posmā.
Foto: Ivars Veiliņš