Jelgavas Zinātniskā bibliotēka (JZB) apkopojusi jaunākos statistikas rādītājus gan par JZB, gan tās trim filiālbibliotēkām. Jaunākie dati liecina, ka JZB gada laikā vidēji viens lasītājs apmeklējis 40 reizes un bibliotēkām kopā viens lasītājs gadā izmaksā 56,46 latus.
Ritma Gaidamoviča
Jau līdz šim bibliotēka ir darījusi zināmus skaitļus, cik daudz lasītāju to apmeklē, cik daudz pievienojušies no jauna, cik lieli ir bibliotēkas krājumi, kādu profesiju pārstāvji to visbiežāk apmeklējuši un, cik apmeklētāju viesojušies JZB mājas lapā, bet nu bibliotēka apkopojusi jaunus rādītājus.
JZB direktores vietniece Dzintra Punga stāsta, dati rāda, ka JZB viens lasītājs vidēji gadā apmeklējis 40 reizes. «Daudz vai maz? – teikšu, pieklājīgs rādītājs, izdalot uz divpadsmit mēnešiem. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, skaits ir apmēram tāds pats, taču būtiski ir ņemt vērā to, ka mēs strādājam nepilnu darba nedēļu,» tā Dz.Punga.
Vidējo apmeklējumu skaitu noteikti ietekmējot arī tas, ka salīdzinājumā ar 2009. gadu, pērn klāt nākuši vairāki jauni pakalpojumi. «Mācības senioriem, datorapmācība. Cilvēki arvien vairāk izmanto pie mums bezmaksas internetu,» stāsta Dz.Punga. Filiālbibliotēkā attiecīgi lasītāju skaits ir mazāks. «Zinīti» vidēji gadā viens lasītājs apmeklējis 14 reizes, Miezītes bibliotēku – 15 un bibliotēku «Pārlielupe» – 20 reizes.
Viens cilvēks gada laikā vidēji izlasījis vai JZB saņēmis 22 vienības – grāmatas, periodiskos izdevumus, kas gan ir mazliet mazāk nekā 2009. gadā. «Līdz ar visa digitalizēšanos, dati rāda, ka arvien vairāk priekšroku dodam internetam. Vairāk lasa internetā, izmanto dažādas datu bāzes, ko mēs piedāvājam,» piebilst Dz.Punga. Izvērtējot visu JZB krājumu, uz vienu lasītāju sanāk 23 grāmatas vai periodiskie izdevumi. «Krājums samazinās, jo pēdējā laikā mēs arvien vairāk izskatām savus fondus un atbrīvojamies no grāmatām, kas jau gadiem nav lasītas,» stāsta Dz.Punga.
Viens no interesantākajiem rādītājiem – cik izmaksā viens lasītājs, kuru aprēķinot tiek ņemti vērā komunālo maksājumu rēķini, darbinieku algas, elektrības patēriņš, grāmatvedības izdevumi un virkne citu rādītāju. 2009. gadā viens lasītājs gadā bibliotēkai izmaksāja 54,31 latus, bet 2010. gadā – 56,46 lati. «Šāds skaitlis attiecas uz visu bibliotēku lasītājiem, jo tiek aprēķināts pēc visu četru bibliotēku kopējiem rādītājiem,» stāsta vadītājas vietniece. Jāpiebilst, ka pavisam JZB, Miezītes bibliotēkā, bibliotēkā «Zinītis» un bibliotēkā «Pārlielupe» kopā ir 9899 lasītāji.
Šos visus datus bibliotēkai ļauj iegūt šobrīd daudz apspriestā Latvijas digitālās Kultūras kartes sistēma.
Foto: Ivars Veiliņš