«Tas, protams, ir tikai pirmais, taču ļoti nozīmīgs solis, lai mēs attīstu sadarbību ekonomikas, zinātnes un tehnoloģiju, kultūras, izglītības un citās jomās. Kaut arī konkrētāki priekšlikumi par sadarbību tiks apspriesti novembrī, kad paredzēta Ķīnas delegācijas atbildes vizīte mūsu pilsētā, iestrādnes jau ir, un mēs neapšaubāmi būsim ieguvēji,» teic Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.
Sintija Čepanone
Pagājušajā nedēļā Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš un Ķīnas Tautas republikas Liaoningas provinces pilsētas Huludao mērs Sun Zhaolin parakstīja sadarbības memorandu. Tas paredz starp abām pilsētām veicināt sapratni, nostiprināt un attīstīt draudzību un sadarbību un ierosināt sadraudzības pilsētu attiecības.
Jau pašlaik izkristalizējušās jomas, kurās sadarbība būtu saistoša kā Jelgavai, tā Ķīnas pilsētai Huludao, un ieskicēts attīstības virziens.
«Jelgavas reģionālajā Pieaugušo izglītības centrā (JRPIC) šī gada laikā vien četras reizes viesojušies Ķīnas Tautas Republikas pārstāvji, un viņi vairākkārt akcentējuši lietas, ko vēlētos no mums aizgūt, īpaši pieaugušo izglītības jomā. Savukārt vizīte Ķīnā mums bija lieliska iespēja saprast mūsu sadarbības virzienu,» stāsta JRPIC direktore Sarmīte Vīksna, akcentējot, ka līdz šim apzināta galvenokārt Eiropas pieredze, tādēļ jo īpaši būtiski bijis iepazīties arī ar Ķīnas redzējumu. Tiekoties ar Liaoningas provinces Cilvēkresursu un sociālās aizsardzības departamenta pārstāvjiem, kuru pārziņā ir arī pieaugušo izglītības nodrošināšana, radītas iestrādnes studentu un pasniedzēju apmaiņas realizēšanai, pārrunātas studiju iespējas kā augstākās, tā profesionālās izglītības līmenī, savukārt ķīnieši aicināja speciālistus no Latvijas kļūt par ekspertiem, lai novērtētu tur realizētās mācību programmas noteiktās jomās un sniegtu savus priekšlikumus par nepieciešamajiem uzlabojumiem. «Tas neapšaubāmi ir ļoti augsts mūsu speciālistu novērtējums,» tā S.Vīksna, gan piebilstot, ka šajā reģionā strauji attīstās, piemēram, metālapstrādes, tekstilrūpniecības jomas, tas ir spēcīgs loģistikas centrs, tāpēc arī mūsu speciālistiem šī sadarbība būs vērtīga pieredze
Savukārt pašvaldības aģentūras «Kultūra» direktors Mintauts Buškevics uzteic Ķīnas tehnoloģijas sasniegumus, viņu speciālistu zināšanas un prasmes šajā jomā, kas perspektīvā varētu kļūt par vienu veidiem, kā veicināt sadarbību izglītībā, kultūrā un tūrismā. «Piemēram, gaismas un skaņas tehnika tur ir ļoti augstā līmenī, un mēs būtu priecīgi, ja tāda būtu arī mūsu kultūras namā. Taču apzināmies, ka mums trūkst speciālistu, kas kvalitatīvi prastu strādāt ar šo tehniku, jo Latvijā pat nav tādas mācību iestādes, kur to varētu apgūt. Un, manuprāt, šeit paveras lieliskas sadarbības iespējas, proti, Jelgavā izveidot tādu kā bāzes punktu, lai, iespējams, par visas Baltijas mērogā cilvēkiem nodrošinātu iespēju apgūt Ķīnas šīs jomas profesionāļu pieredzi,» ideju atklāj M.Buškevics. Savukārt par vienu no reālākajām sadarbības formām kultūras jomā viņš min iespēju sadarboties abu valstu mākslinieciskajiem kolektīviem. «Paralēli noteikti jādomā arī par to, lai Jelgava šķistu saistoša Ķīnas tūristiem. Iespējams, mūsu pilsētā varētu tapt neliels šīs valsts tūrisma birojs, kura darbība būtu vērsta uz savu tautiešu piesaisti mūsu pilsētai kā vienam no mērķiem Latvijā,» tā «Kultūras» direktors.
Jāpiebilst, ka Latvijas delegācijas vizīte, kurā piedalījās arī Jelgavas pašvaldības, Latvijas Lauksaimniecības universitātes un mūsu uzņēmumu pārstāvji, notika Valsts prezidenta Valda Zatlera vizītes un Latvijas nacionālās dienas starptautiskajā izstādē «World Expo 2010» laikā. Arī mūsu uzņēmēji, viesojoties Ķīnā, saskatījuši savu uzņēmumu attīstības iespējas un pārrunājuši abu pušu redzējumu par savstarpējo ekonomisko sadarbību. «Ražotnes Ķīnā augsto tehnoloģiju ziņā ir lielisks piemērs, uz ko tiekties arī mums. Ķīnas uzņēmējiem interesē Eiropas Savienības teritorija, ražotņu atvēršana tuvāk tirgum, savukārt mūs interesē Ķīnas kapitāls, iespēja piesaistīt investīcijas, kuras viņi gatavi ieguldīt ražotņu atvēršanā, un jau pašlaik ieskicētas iespējas, kā šīs vēlmes realizēt izdevīgi abām pusēm,» teic A.Rāviņš.
Tiesa gan – vizīte Ķīnā bija tikai pirmais solis ceļā uz veiksmīgu sadarbību. Daudz konkrētāki priekšlikumi visās jomās tiks pārrunāti novembrī, kad mūsu pilsētā ieradīsies Ķīnas pārstāvji.
Jāpiebilst, ka Liaoningas provinces pilsēta Huludao, ar kuru Jelgava parakstījusi saprašanās memorandu, ir salīdzinoši jauna – tā attīstību, tiesa gan – strauju un mērķtiecīgu, sākusi pirms apmēram divdesmit gadiem. Pašlaik tajā mīt vidēji 2,8 miljoni iedzīvotāju (Šanhajā ir apmēram 20 miljoni iedzīvotāju).
Foto: no Jelgavas pašvaldības arhīva