Šajā nedēļas nogalē Zemgales Olimpiskajā centrā (ZOC) jau septīto reizi notiek specializētā kaķu izstāde «Jelgavas kaķis 2017», kurā šogad apskatāmi šķirnes kaķi no Baltijas valstīm, Somijas, Polijas un Krievijas. Izstādes dalībnieki tradicionāli aicināti nobalsot par savu favorītu, un jau rīt pulksten 14 tiks paziņots titula «Jelgavas kaķis 2017» ieguvējs.
Šogad izstādē piedalās arī pagājušā gada titula «Jelgavas kaķis» ieguvēja Bengālijas šķirnes runča Damiana māte Mura un brālis Bumers. «Bengālieši var būt dažādi – gan lielāki, gan mazāki, arī kažoka krāsojums mēdz atšķirties. Piemēram, Bumeram ir viens gads, bet viņš jau sver septiņus kilogramus, un domāju, ka tas vēl nav viņa maksimālais svars,» stāsta abu kaķu saimniece Jeļena Mostovjuka. Viņa atklāj, ka šīs šķirnes kaķi ir ļoti aktīvi un draudzīgi – vienmēr ir kopā ar saimnieku. «Maniem kaķiem īpaši patīk spēlēties virtuvē ar ūdeni, bet Mura labprāt kopā ar mani skatās filmas,» papildina kaķu saimniece.
Izstādē apskatāmi arī pašmāju audzētavas «LV*Mitava» Devonas reksa šķirnes kaķi, kas piesaista uzmanību ar savu viļņaino kažoku. «Reksa šķirnes kaķis ir kā «kaķsuns» – kad tu pārnāc mājās, viņš vienmēr sagaida, kad kaut ko dari, vienmēr izrāda interesi. Šie kaķi ir ļoti draudzīgi un mīļi,» stāsta reksa šķirnes kaķenes Malefisentas īpašnieki Kristīne un Zigmārs Krūmiņi, papildinādami, ka šiem kaķiem ir arī čirkainas ūsas, kas mēdz nolūzt un izkrist. Malefisentai šī ir jau otrā dalība Jelgavas kaķu izstādē – pērn viņa ar citiem kaķēniem ieguva titulu «Labākais šķirnes metiens». Kopā ar Malefisentu izstādē piedalās arī Jelgavā dzimušais un augušais Devonas reksa šķirnes runcis Sebastians, kurš nepilnu desmit mēnešu vecumā jau ir kļuvis par neskaitāmu starptautisku izstāžu uzvarētāju, kā arī ir ieguvis prestižo titulu «Baltic Winner 2017», un viņa māsa Stefānija.
Apmeklētājiem ir iespēja ne tikai apskatīt kaķus, bet arī uzzināt par kaķu šķirnēm prezentācijās. Piemēram, šodien pulksten 12 notiks meinkūnu šķirnes kaķu prezentācija, ko vadīs starptautiskās kaķu mīļotāju federācijas «FIFe» tiesnese Latvijā Linda Riekstiņa.
Tāpat ZOC apskatāmi arī citi dzīvnieki: baloži, melnās vistas, dažādi grauzēji, kukaiņi un amfībijas, kanārijputniņi un plaša eksotisko papagaiļu kolekcija, kurus var ne tikai apskatīt, bet kļūt arī par kāda papagaiļa īpašnieku. Izstādē piedalās arī dažāda izmēra un krāsas truši, un pirmoreiz apskatāmas arī vairākas šinšillas no lielākās Latvijas šinšillu audzētavas «Olga Chins chinchillas» Jūrmalā, kas specializējas krāsainu šinšillu audzēšanā. «Sākumā man bija viena šinšilla, tad pāris, un nu jau manā audzētavā ir 250 dažādu šķirņu šinšillas,» stāsta šinšillu audzētavas īpašniece Olga Zagreba, papildinādama, ka pirms aptuveni četriem gadiem sākusi aizrauties ar šinšillu dažādajām šķirnēm un nokrāsām. Izstādē, piemēram, apskatāmas brūnas, baltas, melnas, violetas un citu nokrāsu šinšillas. «Tie ir mīļi un gudri dzīvnieciņi un īpaši piemēroti tie ir cilvēkiem, kam patīk strādāt vēlās vakara stundās, jo šinšillas ir nakts dzīvnieki, un aktīvāki kļūst pēc pulksten 21,» skaidro O.Zagreba. Šinšillu audzētāja norāda, ka svarīgi, lai šinšillām vienmēr būtu pieejams ūdens, jo, kā izrādās, šie grauzēji nesvīst, bet viņiem ir ļoti biezs kažoks – no viena matu sīpola šinšillai aug ap 60 matu.
Izstāde šodien būs atvērta līdz pulksten 17, bet rīt, 30. jūlijā, interesenti to varēs apmeklēt no pulksten 10 līdz 15. Biļetes var iegādāties ZOC, cena – 3 eiro, skolēniem, studentiem un pensionāriem – 1,50 eiro, bet pirmsskolas vecuma bērni izstādi var apmeklēt bez maksas.
Foto: Austris Auziņš