23.8 °C, 5.3 m/s, 36.5 %

Izglītības jomas informācijas sistēmu vienotā arhitektūra un pieteikumu izglītības iestādēs vadības risinājums

Sākumlapa Izglītības jomas informācijas sistēmu vienotā arhitektūra un pieteikumu izglītības iestādēs vadības risinājums
Izglītības jomas informācijas sistēmu vienotā arhitektūra un pieteikumu izglītības iestādēs vadības risinājums

Projekts Nr. 2.1.2.1.i.0/2/24/I/CFLA/006 “Izglītības jomas informācijas sistēmu vienotā arhitektūra un pieteikumu izglītības iestādēs vadības risinājums”

Izglītības un zinātnes ministrija no 2025. gada 11. marta īsteno projektu “Izglītības jomas informācijas sistēmu vienotā arhitektūra un pieteikumu izglītības iestādēs vadības risinājums” (Projekts). Projektā kā sadarbības partneris piedalās arī Jelgavas valstpilsētas pašvaldības iestāde “Jelgavas digitālais centrs”.

Projekta mērķis: izveidot izglītības jomas informācijas sistēmu arhitektūru un izstrādāt izglītības iestādēs iesniegto pieteikumu vadības risinājuma platformu.

Projekta ietvaros tiks veikta Valsts izglītības informācijas sistēmas (VIIS) un saistīto informācijas sistēmu (IS) izpēte un izglītības jomas IS vienotās arhitektūras izstrāde, t. sk. tehnoloģiskā ietvara definēšana un konfigurācija. Tiks noteikta kopējo izglītības jomā darbināmo risinājumu sadarbspējas arhitektūra, identificētas prasības un vadlīnijas individuālo risinājumu sistēmas līmeņa arhitektūrai, kā arī definēta pieeja datu apmaiņām. Tiks definēta izglītības jomas IS nākotnes arhitektūra, iezīmējot ceļa karti pārejai uz jauno arhitektūru.

Ievērojot izstrādāto izglītības jomas IS vienoto arhitektūru, projekta ietvaros tiks izstrādāta koplietošanas platforma, kas nodrošinās šādu funkcionalitāti:

  • valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.gov.lv publicēti unificēti pakalpojumi pieteikuma iesniegšanai izglītības iestādē, kā arī saskarne papīra pieteikumu apstrādei izglītības iestādēs vai pašvaldības klientu apkalpošanas centros;
  • atbalsta sistēma pieteikumu apstrādei un pieteikumu pārvaldībai. Datos balstītas automātiskas un manuāli pārvaldītas prioritātes pieteikumu pārvaldībā. Notikumi un darbības pieteikumu apstrādē, atgādinājumi, lēmumi (par uzņemšanu, par atliktu uzņemšanu, par atteikumu), papildu notikumi (piemēram, iestājpārbaudījumi, klātienes noklausīšanās), iespējams, arī maksājumi;
  • datu izgūšana no Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas (DAGR) vai valsts nozīmes informācijas sistēmām un reģistriem. Piemēram, izgūstot Fizisko personu reģistra (FPRIS), VIIS vai bāriņtiesu informācijas sistēmas (BARIS) datus;
  • integrācijas risinājums pašvaldības dokumentu vadības sistēmā saņemto pieteikumu, kā arī sagatavoto dokumentu reģistrācijai;
  • izglītojamo datu nodošana VIIS izglītojamo uzņemšanas gadījumā;
  • publisko datu kopu (piem., bērnu skaits rindā uz pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēm u. c.) sagatavošana un nodošana Latvijas Atvērto datu portālam, ievērojot personu datu aizsardzības prasības.

Līdz ar to Projekta ietvaros pašvaldībām tiks nodrošināta koplietošanas platforma saņemto pieteikumu uzkrāšanai un apstrādei un uzņemšanas sarakstu sagatavošanai, nodrošinot pārskatāmu izglītojamo uzņemšanas procesu izglītības iestādēs.

Savukārt, izglītojamo likumiskajiem pārstāvjiem tiks nodrošināti valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.gov.lv publicēti e-pakalpojumi izglītojamo pieteikšanai vispārējās izglītības, profesionālās izglītības, profesionālās ievirzes un interešu izglītības iestādēs. Tādējādi izglītojamo likumiskajiem pārstāvjiem būs iespēja attālināti iesniegt pieteikumus ne tikai pirmsskolas izglītības iestādēs, bet arī vispārējās izglītības, profesionālās izglītības, profesionālās ievirzes un interešu izglītības iestādēs.

Projekta kopējās izmaksas: 4 721 980 EUR (Atveseļošanās Fonda plāna finansējums 4 000 000 EUR un valsts budžeta līdzfinansējums 721 980 EUR).

Jelgavas Digitālais centrs projekta īstenošanas laikā, atbilstoši noslēgtajam sadarbības līgumam īstenos sekojošas aktivitātes:

  • pieteikumu vadības risinājumu izstrādes un ieviešanas kvalitātes kontrole,
  • apmācību un IKT risinājuma ieviešanas plāna izstrāde, tai skaitā: lietošanas atbalsta materiālu izstrāde, administrēšanas un lietotāju apmācības.

Projekta īstenošanas laika periods: no 2025. gada 11. marta līdz 2026. gada 31. maijam.

Kontaktpersona:

Mārīte Ieviņa, Jelgavas Digitālais centrs,

Projektu vadības nodaļa

e-pasts: marite.ievina@poic.jelgava.lv