Kritieni no jumta, traumas nenostiprinātu sastatņu dēļ – tie ir tikai daži nelaimes gadījumi, kas gadiem tiek piedzīvoti būvobjektos, kuros neievēro darba drošības prasības. Ar mērķi laicīgi novērst bīstamās situācijas Valsts darba inspekcija (VDI) kopš būvniecības sezonas sākuma pastiprināti veic tematiskās pārbaudes būvniecības objektos. «Katru gadu būvnieki darba drošības aspektā kļūst arvien apzinīgāki, tomēr dažviet pārkāpumi vēl joprojām tiek konstatēti, piemēram, darbs augstumā bez aizsardzības līdzekļiem, nenostiprinātas sastatnes un kāpnes, darbam nepiemērots apģērbs. Līdztekus drošības pārkāpumiem uzņēmumos tiek atklāta arī nereģistrēta nodarbinātība,» norāda Zemgales reģionālās VDI vecākā inspektore Silvija Emule. Kopumā sezonas laikā pilsētā paredzēts veikt 14 ar darba drošību un Darba likuma normu ievērošanu saistītas tematiskās pārbaudes, kā arī pamatpārbaudes par dažādiem būvniecības uzņēmumu darbības aspektiem.
VDI norāda, ka līdz šim pilsētā veiktas aptuveni 20 dažādas pārbaudes. Šogad pastiprināta uzmanība tiek pievērsta darbam augstumā, nodarbināto kolektīvajiem un individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, kā arī Darba likuma ievērošanai. Pārbaudes tiek organizētas gan lielos objektos, kuru būvdarbu līgumsummas sniedzas pāri miljonam eiro, gan arī vidējos un pavisam nelielos. «Nav nozīmes, vai objektā strādā 60 cilvēki un tiek renovēta ēka no pamatiem vai viens cilvēks un tiek krāsota privātmājas fasāde – likums vienādi jāievēro abos gadījumos,» tā S.Emule. Viņa skaidro, ka visbiežāk pārbaudes objektos, kur notiek vērienīgi būvdarbi, tiek ieplānotas laicīgi – daļu izvēlas sistēmā pēc nejaušības principa, tāpat tiek ņemti vērā inspektoru novērojumi un iedzīvotāju sniegtā informācija. «Pilsētā būvdarbi ir kā uz delnas, un dažādas situācijas pamana paši inspektori, nereti reaģē kaimiņi, kuri redz pārkāpumus, piemēram, ka darbs uz pretējā nama jumta notiek bez drošības trosēm, saņemam arī anonīmus zvanus no pašiem celtniekiem, kuriem nav samaksāta alga vai ir bažas par drošību savā darbavietā,» tā S.Emule.
Būvnieki sāk apzināties riskus
S.Emule stāsta, ka gadu gaitā nopietnākie pārkāpumi būvniecībā saistīti ar vieglprātīgu attieksmi pret darba drošības prasībām. Tiesa, rupju pārkāpumu šogad ir krietni mazāk. «Pārbaudot redzam, ka vairums uzņēmēju beidzot ir sapratuši: ievērot fundamentālas būvniecības darba drošības prasības ir vieglāk un lētāk, nekā maksāt sodus un risināt dažādu nopietnu negadījumu sekas,» stāsta inspektore, vērtējot, ka to pamazām apzinās arī celtnieki, kuri, kā paši atzīst, vismaz reizi redzējuši nelaimes gadījumu vai zina kādu, kurš cietis būvlaukumā. «Pirms vairākiem gadiem, nogrūstot nenostiprinātas būvbedres sienām, gāja bojā jauns puisis; pirms trīs gadiem no jumta nokrita un smagas traumas guva kāds vīrietis; pagājušā gada nogalē, sagāžoties četrus metrus augstām sastatņu konstrukcijām, dažādas traumas guva divi darbinieki. Tās bija liktenīgas situācijas, un diemžēl bieži vien tikai pēc šādiem negadījumiem cilvēkiem rodas izpratne, kāpēc ir svarīgi ievērot darba drošību,» tā S.Emule, turpinot, ka šobrīd nopietnākie pārkāpumi pilsētas būvobjektos saistīti ar sastatņu stiprināšanu: «Situācijas ir dažādas, piemēram, veicot ārdarbus, sastatnes nav piestiprinātas pie ēkas sienas, tās izvietotas uz nestabilas virsmas, konstrukcijas ir daļēji bojātas.» Visbiežāk neatbilstības tiek konstatētas ēkās, kur notiek nelieli remontdarbi, jo, kā stāsta VDI inspektore, lielajos būvobjektos darbiem tiek piesaistīti dažāda profila būvnieki – viens liek logus, otrs krāso fasādi, trešais uzstāda un sagatavo sastatņu konstrukcijas. «Šādā veidā katra darba daļa ir konkrēta uzņēmuma atbildība, līdz ar to objektos vērojama lielāka kārtība, bet situācijās, kad viens būvniecības uzņēmums veic teju visus darbus, pret drošību mēdz būt vieglprātīgāka attieksme. Tā ir gan ekonomija, izmantojot nolietotas vai bojātas sastatņu konstrukcijas, gan paviršība, novietojot tās, kā nu pagadās,» tā S.Emule.
Gadījumos, kad tiek apdraudēta celtnieku drošība, VDI izsaka brīdinājumu par darbu apturēšanu; ja noteiktajā termiņā pārkāpums nav novērsts, darbi būvdarbu vietā tiek apturēti. Arī šogad pilsētā izteikti vairāki šādi brīdinājumi.
Klasika: celtnieks bez ķiveres un krokšos
Lai gan pamata drošības prasības ievēro arvien biežāk, dažas vēl joprojām tiek ignorētas. «Ja pirms daudziem gadiem runājām par resursu trūkumu un to, ka atsevišķiem uzņēmumiem ir dārgi nodrošināt dažādus aizsardzības līdzekļus, tad šobrīd tie kļuvuši krietni pieejamāki un tiek sarūpēti, bet celtnieki tos tāpat neizmanto. «Klasika ir darbs bez ķiveres un cimdiem. Kājās – nevis necaurdurami speciāli apavi, bet iešļūcenes vai krokši. Atrunas ir dažādas – karsti, neērti, novilku vien uz dažām minūtēm… Tomēr jāsaprot, ka jebkurā gadījumā šie it kā nelielie drošības pasākumi ir tie, kas var pasargāt no nopietnām traumām un nelaimes gadījumiem,» uzsver S.Emule. Viņa stāsta, ka šādas situācijas raksturīgas dažāda mēroga būvlaukumos: «Celtniekus grūti pārmācīt, bet tas ir darba devēja izaicinājums. Esam pieredzējuši dažādas prakses – vieni uzņēmumā ievieš bonusu sistēmu par darba drošības ievērošanu, citi – soda sankcijas par tās neievērošanu.»
Pārkāpumi dažos objektos šogad fiksēti arī saistībā ar brīdinājuma zīmēm. S.Emule akcentē, ka izvietot zīmes objektā ir pāris minūšu darbs, kas novērš uzreiz vairāku negadījumu iespējamību. «Lielākos objektos ir darba aizsardzības speciālisti, kas šādas nianses kontrolē, bet mazāka apjoma būvdarbu laikā bieži vien saskaramies ar nezināšanu un diskusijām par to, ka ievērot prasības ir dārgi, jo, piemēram, speciāli jāizgatavo vairākas brīdinājuma zīmes – ka ēkā ir zemi griesti, paaugstinājums, slidens… Šādos gadījumos mums vienmēr ir piemērs, kā tas paveicams bez lieliem izdevumiem. Proti, vajadzīga informatīva zīme, ka notiek būvdarbi, un to var izdrukāt, bet, lai būtu redzami paaugstinājumi, pietiek ar uzlīmētu spilgtu līmlenti,» norāda inspektore, papildinot, ka tādējādi pārkāpumi tiek novērsti 15 minūšu laikā, pirms vēl beigusies pārbaude.
Uzņemas risku nodarbināt nelegāli
Lai gan sezonas laikā pārsvarā notiek tematiskās pārbaudes, akcentējot darba drošību, papildus tiek analizēti arī citi uzņēmuma darbības aspekti. Viens no biežākajiem pārkāpumiem, kas līdz šim konstatēts vairākos būvniecības uzņēmumos, ir nereģistrēta nodarbinātība. S.Emule stāsta, ka inspektori objektā sarunu bieži vien sāk nevis ar būvdarbu vadītāju, bet padotajiem. Ja tās gaitā inspektoram rodas kādas aizdomas, piemēram, cilvēks nezina, kādā uzņēmumā strādā, vai stāsta, ka strādā pirmo dienu, tādēļ viņam nav darba līguma, notiek detalizētāka pārbaude. «Ja drošības aspektā saskatāmi uzlabojumi, tad šajā jomā virzības pagaidām nav. Ir būvnieki, kas nodarbina cilvēkus bez darba līguma un maksā aploksnē, ir gadījumi, kad privātā būvdarbu vietā cilvēks strādā kā pašnodarbināta persona, bet Valsts ieņēmumu dienesta (VID) reģistrā tam nav attiecīga statusa. Ir tādi uzņēmēji, kuri darbiniekiem uzrāda minimālo darba laiku, bet nodarbina ilgāk, kā arī tādi, kas uzrāda pilnu darba laiku, bet papildus veic nereģistrētas haltūras. Tāpat šogad pilsētas objektos darbojas lietuviešu un poļu uzņēmumi, kuri nodarbina moldāvus, uzbekus, gruzīnus, poļus un ukraiņus. Tādās darba attiecībās pastāv zināma birokrātiska specifika, kas ne vienmēr tiek ievērota,» skaidro S.Emule.
Strādniekiem – nenokārtotas kredītsaistības
«Dzirdam dažādas versijas, kāpēc objektos nodarbina un strādā neoficiāli. Nemainīgi biežākais iemesls ir būvnieka vēlme ekonomēt uz nodokļu rēķina un darbinieka nevēlēšanās saņemt algu oficiāli. Teiksim, cilvēkam ir vairāki ātrie kredīti, kas ilgstoši netiek nomaksāti, un viņš lūdz pieņemt darbā bez līguma, lai no oficiālajiem ienākumiem neatvelk parādus. Tāpat būvnieki atrunājas ar darbaspēka trūkumu sezonā: nav darbinieku, bet objekts jānodod laikā, tāpēc ņem tos, kas gatavi strādāt. Daudziem celtniekiem nav arī obligātās veselības pārbaudes, tāpēc oficiāli nodarbināt viņus nedrīkst, bet apmaksāt veselības pārbaudes darba devējs negrib,» norāda S.Emule.
Viņa atzīst, ka darbs bez līguma ir riskants abām pusēm. Darba devējam – jo darbinieks var atļauties vienkārši neatnākt uz darbu, darba ņēmējam – jo viņam nebūs nekādu tiesību gadījumā, ja solītā alga netiks izmaksāta. «Sezonā šādas situācijas nav retums – katru nedēļu saņemam informāciju no strādniekiem, kuri lūdz palīdzēt. Jāuzsver gan, ka lielajos objektos šādi gadījumi ir krietni retāki, jo ģenerāluzņēmēji baidās par savu reputāciju, lai varētu startēt iepirkumos. Tāpat secinājām, ka par labu darba organizācijai nākusi elektroniskās darba laika uzskaites sistēmas ieviešana objektos ar izmaksām virs miljona eiro. Tā samazina iespēju nodarbināt nelegāli un atvieglo pārbaužu norisi. Un, lai gan gadās situācijas, ka darbinieks aizmirst nopīkstināt darba laika uzskaites elektronisko karti un darba dienas beigās sistēmā viņam uzrādās 24 stundu darba laiks, kopumā šajos objektos ir lielāka kārtība,» tā viņa. Arī šajā ziņā lielākās problēmas konstatētas privātajos objektos, kur strādā it kā pašnodarbinātie būvnieki, kam nav nedz līguma par būvdarbu veikšanu, nedz arī attiecīga reģistrācija VID.
Ja pakalpojuma līgums ar darbu veicēju netiek noslēgts vai tiek noslēgts, bet personai VID nav attiecīga statusa, soda sankcijas piemēro pasūtītājam, savukārt tad, ja pakalpojuma līgums noslēgts ar uzņēmumu, kurš celtniekus nodarbina nelegāli, sodu maksā būvnieks. Par Darba likuma pārkāpšanu VDI var piemērot sodu no 350 līdz 7100 eiro, bet, ja pārkāpums gada laikā notiek atkārtoti, sankcijas ir lielākas.
S.Emule norāda: pārbaudes notiek ar mērķi laicīgi novērst iespējamos negadījumus, nevis sodīt, tomēr situācijas ir dažādas un atkarīgas no būvnieka. «Ir pieredzējuši būvnieki, kuri dažkārt piemirst par niansēm, tomēr gadu gaitā jau ir izaudzināti pamata drošības un Darba likuma ievērošanas jautājumos. Ir jauni uzņēmumi, kas tikai mācās, tādēļ likumsakarīgi ir ar tiem sadarboties, lai nākamajos objektos pārkāpumi neatkārtotos,» uzsver inspektore, papildinot, ka tāpat ir virkne uzņēmēju, kas gadu gaitā ekonomijas un vieglprātības dēļ turpina neievērot likumus. Šajā gadījumā viņiem tiek piemēroti sodi, kas bieži vien ir pietiekami liela motivācija, lai par pārkāpumiem vismaz aizdomātos.
Foto: no VDI arhīva, Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»