Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā (JZB) pieejama grāmata, kurā apkopota Latvijas nozīmīgākā pieredze astronomijas un ģeodēzijas attīstībā. Tostarp tajā pieminēta Jelgavas pieredze, piemēram, pirmoreiz paceļoties ar paštaisītu gaisa balonu.
www.jelgavasvestnesis.lv
Gadsimtu ritumā daudz kas radās pirmoreiz, latviešu apdzīvotā zeme tika attēlota Eiropas un pasaules ģeogrāfiskajās kartēs, Rīgā un Jelgavā tika drukātas grāmatas, nodibinātas akadēmiskās ģimnāzijas, Tērbatā – universitāte, stāsta JZB Informācijas nodaļas vadītāja Dagnija Avota.
1775. gadā Jelgavā nodibinātā akadēmiskā ģimnāzija, Academia Petrina (Pētera akadēmija) kļuva par ievērojamu reģiona izglītības un zinātnes centru. Atbilstoši laikmeta tradīcijām Akadēmiskajā ģimnāzijā tika izveidota arī astronomiskā observatorija, un par hercoga līdzekļiem observatorija tika apgādāta ar pirmklasīgiem un dārgiem instrumentiem, ar kuriem profesors mācīja audzēkņiem astronomiju un matemātiku, pats veica astronomiskos novērojumus un pētījumus publicēja Berlīnes, Parīzes, Pēterburgas Zinātņu akadēmiju izdevumos.
1785. gadā Jelgavā sekmīgi tika palaists paštaisīts, ar siltu gaisu pildīts gaisa balons jeb aerostats. Šodien tas ir populārs izklaides veids un pieejams ikvienam, bet tolaik tas bija pasaulē pirmais gaisa kuģošanas līdzeklis un izgudrots tikai pirms 2 gadiem – 1783. gadā brāļi Mongolfjē Francijā veica pasaulē pirmo pacelšanos ar gaisa balonu.
Grāmatā atrodami arī mazāk zināmi fakti saistībā ar Jelgavas ģimnāzijas profesoru nozīmīgo devumu zinātnē un izglītībā, astronomijas, ģeodēzijas, kartogrāfijas, mērniecības un citu nozaru attīstībā.
Grāmatā iekļauti plaši zinātnieku publicēto darbu un literatūras pētījumi, kas balstīti uz autora ilggadēju akadēmiskā darba pieredzi, strādājot Latvijas Universitātē un Rīgas Tehniskajā universitātē. Šis izdevums būs noderīgs visiem, kurus interesē astronomija un ģeodēzija, šo zinātnisko nozaru izaugsme un sasniegumi.
Grāmatu «Astronomija un ģeodēzija Latvijā līdz 20.gadsimtam» apkopojis Jānis Klētnieks, to izdevis LU Akadēmiskais apgāds.