Portālā www.sportacentrs.com publicēts raksts par to, kādas algas tiek maksātas futbolistiem Virslīgas klubos. Rakstā norādīts: lai gan FK «Jelgava» algas nav no lielākajām, tomēr tās tiek izmaksātas regulāri.
www.jelgavasvestnesis.lv
Raksta autors Edmunds Novickis norāda, ka Jelgavas klubā algu jautājums ir labi sakārtots un kavējumi netiek pieredzēti. Sešiem pamata spēlētājiem (līderiem) alga ir 600 – 700 eiro, bet pārējiem tā sauktajiem rotācijas futbolistiem – 400 – 500 eiro. Vislabāk apmaksātais esot Artis Lazdiņš, kura alga ir aptuveni 1000 eiro. Kas attiecas uz prēmijām, tad vasarā tika mainīta sistēma – uzvaras pret TOP4 komandām tiek novērtētas dāsnāk nekā uzvaras pret otro ešelonu. Nesenā pagātnē katrs par jebkuru uzvaru saņēma 30 eiro.
Līderis algu ziņā esot FK «Ventspils», kas turklāt pozitīvi izceļama ne tikai algu lieluma, bet arī visādā citādā ziņā – algas ir stabilas, paredzamas, to izmaksa allaž notiek laicīgi, godīgi tiek maksāti visi nodokļi. Vidējās algas pamatsastāva vīriem svārstās robežās no 1000 līdz 1500 eiro. Tas ir uzskatāms par vidējo līmeni, tomēr ir arī vismaz divi futbolisti (Latvijas izlases dalībnieki), kuri saņem 2500 eiro. Mazāk par vidējo līmeni saņem gados jaunie futbolisti, kuri tikai pakāpeniski ieiet lielajā komandā – viņu alga ir «piesieta» spēles laikam, taču tiem, kas daudz maz spēlē, sanākot aptuveni 600 eiro. Kas attiecas uz prēmijām, tad par uzvarām atsevišķās spēlēs tās nepienākoties, bet ir prēmijas par iegūtu čempionu titulu.
FK «Skonto» vidējās algas esot ap 1000 eiro, kā arī ir paredzētas visnotaļ būtiskas prēmijas par labiem rezultātiem. Tiesa, pēdējais «normālais» gads bija 2011., kad kavējumu neesot bijis. Pirmās problēmas parādījās 2012. gadā, tomēr pēcāk futbolistiem vairums parādu tika atmaksāts un palika vienīgi «astīte» par trim mēnešiem. Savukārt 2013. gadā problēmas jau sāka žmiegt pamatīgāk – līdz 2014. gada rudenim bija samaksāta tikai puse no 2013. gadā solītā, bet šīs sezonas beigās visi parādi it kā esot nomaksāti.
Daugavpils «Daugavai» samaksas sistēma esot itin komplicēta. Tomēr pienāk ziņas, ka uzticamākie komandas dalībnieki, kuru vārdi Latvijas futbolā komentārus neprasa (Ignatāns, Solovjovs), vai arī ilggadējie pamatsastāva spēlētāji (daugavpilieši, piemēram, Kokins) saņemot algu 1000 – 1500 eiro robežās. Līderis Kosmačovs, iespējams, vēl vairāk. Tādu ļoti labi apmaksāto gan nav daudz, un, runājot par pamatsastāva vidējo algu, tā varētu būt ap 600 eiro. Piemēram, vietējie futbolisti, kuri tik augstu nekotējas, saņem zem 1000 eiro, jaunieši vispār tikai ap 200 eiro. Leģionāri saņem vismaz 716 eiro, kas ir minimālā summa, kas jāmaksā, lai saņemtu uzturēšanās atļauju Latvijā (vismaz oficiāli).
Rīgas «Daugava» atšķiras no citiem Virslīgas klubiem ar to, ka šeit ārzemnieki pelna vairāk nekā vietējie, un, iespējams, šī starpība ir būtiska. Zināms, ka «vidējais latvietis», kurš ir komandas pamatsastāvā, pelna 400 – 700 eiro, bet tādam Mantam Savenam cipari ir krietni iespaidīgāki. Jāpiebilst, ka dzirdēts par nelieliem aizkavējumiem algu izmaksā arī Rīgas «Daugavā» – tiesa, viens mēnesis uz tā paša «Skonto» fona ir nieks.
«Metta/LU», kas sevi pozicionē kā studentu komandu, attiecīgi arī maksā – jaunieši mēnesī saņem 200 eiro. Tomēr lielākais ieguvums ir bezmaksas studijas Latvijas Universitātē. «Mettai» šogad pievienojās arī pāris pieredzējuši futbolisti ar spēcīgu CV (Kalns, Hščanovičs), un viņi esot saņēmuši ap 700 eiro ik mēnesi. Visiem futbolistiem tika solītas arī prēmijas par labiem rezultātiem, taču šo rezultātu nebija.
Virslīgas jaunpienācēja «Daugavpils» spiež uz jaunatnes ievešanu lielajā futbolā un ar algām neaizraujas – tās saņem retais. Leģionāri būtībā samaksu nesaņem. Izņēmums ir Nakano Rjotaro, kuram bija cietā alga ap 300 eiro, kā arī viens no jaunajiem talantiem (minimālā alga), plus pieredzējušais Pāvels Riževskis, kuram tiek piemesti šādi tādi «pabalsti». Lielākais ieguvums futbolistam, pārstāvot «Daugavpili», ir bezmaksas treniņprocess (tai skaitā ēdināšana pēc treniņiem, pirms/pēc spēlēm, medicīniskie pakalpojumi, ekipējums, apdrošināšana utt.), tiem pāris pieredzējušajiem ir iespējas kļūt par treneriem BFC sistēmā, savukārt jaunajiem, protams, ir iespēja sevi pierādīt un izsisties augstāk.
Par klubiem «Liepāja», «Spartaks» un «Jūrmala» raksta autors gandrīz nekādu informāciju neieguva. «Spartakā» mēdzot būt savdabīga pieeja algu izmaksā – ja komanda, piemēram, zaudē divas spēles pēc kārtas, tad algas mēdz «iesaldēt», proti, nopelnītais tiek uzskaitīts, taču netiek izmaksāts. Ja komanda «labojas» un uzvar divas spēles pēc kārtas, tad tiek izmaksātas gan attiecīgā mēneša algas, gan «iesaldētās».
Raksta autors norāda, ka lielāko daļu informācijas ievācis pagājušā vasarā.
Klubs
Mēnešalga, €
Piezīmes
Ventspils
1300
pāris futbolistiem ir 2 500; jauniešiem ap 600
Skonto
1000
algas pēdējos gados tika būtiski kavētas
Daugava D
algas mēnesi no mēneša svārstās
Daugava R
500
minētais skaitlis attiecas uz Latvijas futbolistiem; leiši, visdrīzāk, saņem vairāk
Jelgava
Daugavpils
–
trīs spēlētāji «izņēmuma kārtā» saņem nelielas algas; pārējie nesaņem neko
Spartaks
amplitūda
no dažiem simtiem vietējiem bez stipra CV līdz vairākiem tūkstošiem zvaigznēm
Jūrmala
sezonas 1. pusē solīts 1200 – 1500; 2. pusē reāli maksāts ap 500 – 600
Liepāja
400
ļoti aptuvens skaitlis
Metta/LU
200
par velti studijas; pāris pieredzējušajiem algas ap 700
Foto: no JV arhīva