Šogad Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā, ar plašu pasākumu programmu Jelgavā notiks Brīvības svētki.
Svētku – gan kultūras, gan sporta – pasākumi notiks Hercoga Jēkaba laukumā, Jelgavas pilsētas bibliotēkā, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, 4. vidusskolā un citviet pilsētā. Jāuzsver, ka šogad 4. maijā notiks arī par ilggadēju tradīciju kļuvusī 1. maija stafete. Bet Brīvības svētku ieskaņā – 4. maijā pulksten 10 – ikviens aicināts nolikt ziedus pie Latvijas pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa.
Atklās vides objektu «Laika rats 100»
«Šobrīd man šķiet, ka vides objekts patiesi atrodas īstajā vietā – šis skvērs ir kā vidusceļš starp veco un jauno Jelgavu, šeit iezīmējas simtgade,» vērtē vides objekta «Laika rats 100», kas atrodas skvērā starp Jāņa Asara un Lielo ielu, autors tēlnieks Kārlis Īle. Viņš stāsta, ka sākotnēji tapa ideja bez konkrētas piesaistes vietai, bet šobrīd, kad objekts ieguvis aprises, ir sajūta, ka tas šeit iederas. «Laika ratu 100» veido desmit stilizēti cilvēku tēli, un katrs no tiem uz galvas balsta desmit akmeņus, kas simbolizē Latvijas valsts gadus. Uz cilvēku tēliem iegravēti katras valsts desmitgades nozīmīgākie notikumi Jelgavas kontekstā, bet otrpus vides objekta tēliem ikviens varēs ieraudzīt savu atspulgu. «Domāju, ka šī varētu kļūt par pulcēšanās vietu dažādos svētkos, tāpat arī individuāli pie objekta var izjust tā vēstījumu,» vērtē K.Īle.
Vides objekts «Laika rats 100» svinīgi tiks atklāts 4. maijā pulksten 16 – klātesošos uzrunās pilsētas vadība, mākslinieks, uzstāsies «Jundas» dejotāji un jauktais koris «Mītava».
Svētku koncerts Hercoga Jēkaba laukumā
«Svētku programma šogad ir ļoti plaša, un šis būs svētku centrālais notikums, kas Hercoga Jēkaba laukumā pulcēs dziedātājus, dejotājus un solistus,» par koncertu «Dzintara zemē dzintara ļaudis», kas pulksten 17 sāksies Hercoga Jēkaba laukumā, stāsta pasākuma režisors Sandis Kalniņš. Koncertā varēs dzirdēt tautā iemīlētas dziesmas kopkora izpildījumā, kā arī Jelgavas 4. vidusskolas meiteņu kora «Spīgo» sarūpēto latviešu tautasdziesmu popūriju un fragmentus no maestro Raimonda Paula «Draudzes bazāra». Tāpat koncertā piedalīsies koris «Balti», «Mītava», «Ozols», «Riti», «Spīgo», «Tik un tā», tautas deju ansamblis «Jaunība», bērnu un jauniešu deju kolektīvs «Vēja zirdziņš», Jānis Kurševs, Kristīne Ozoliņa, grupa «Tirkizband» un Jelgavas popkoris. Koncertu vadīs Nacionālā teātra aktieri Madara Botmane un Raimonds Celms, bet muzikālo pavadījumu nodrošinās Edgara Jasa grupa.
Mūzika, māksla un cienasts – pie balta galdauta
«Iepriekšējos gados Baltā galdauta svētki bibliotēkā bija gana apmeklēti – 4. maijs bieži vien nāk ar labiem laikapstākļiem, tādēļ arī mēs cenšamies radīt cilvēkiem svētku noskaņu. Domāju, ka tā ir laba tradīcija, kas noteikti jāsaglabā,» vērtē Jelgavas pilsētas bibliotēkas direktore Lāsma Zariņa. Baltā galdauta svētki bibliotēkas pagalmā sāksies pulksten 14 – klātesošie varēs baudīt bērnu un jauniešu centra «Junda» popgrupas «Lai skan» uzstāšanos, Jelgavas Amatu vidusskolas sarūpēto cienastu, kā arī mākslas studijas «Mansards» audzēkņu darbu izstādes «Mūzikas skaņas» un «Medaļas Jelgavai».
«Tāpat kā prieku vai bēdas, arī skaņu var attēlot – tikai jāsaprot, kādu krāsu izmantot, lai skaņa šķistu augstāka, zemāka, priecīga vai skumīga. Sākumā tas nemaz nav tik vienkārši – audzēkņus aicināju nezīmēt notis, bet saprast, ar kādiem izteiksmes līdzekļiem vēl var strādāt,» stāsta mākslas studijas «Mansards» vadītājs Raitis Junkers. Savukārt izstādē «Medaļas Jelgavai» apkopotas studijas audzēkņu veidotās medaļas, kurās attēloti gan Jelgavas apskates objekti, gan dažādi tautas simboli. Bet pats R.Junkers apņēmies svētkus iemūžināt gleznā. «Attēlojot svētkus, palieku uzticīgs principam iemūžināt sajūtas. Par kādu pasākumu var uzņemt divu trīs stundu garu filmu, bet mans uzdevums ir vienā acumirklī ietvert visu pasākumu. To varētu dēvēt par momentgleznu – līdzīgi kā momentfoto,» tā mākslinieks.
Jāpiebilst, ka bibliotēka no saviem fondiem būs sagatavojusi izzinošu ekspozīciju par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu – par izziņas avotiem kalpos dažādi laikraksti un grāmatas. «Svētku dalībniekus aicinām ņemt līdzi kādas grāmatas, lai turpinātu mūsu tradīciju «Lasītājs dāvina lasītājam», – bibliotēkas pagalmā būs mūsu grāmatplaukts, kurā ikviens varēs paņemt kādu grāmatu, samainot to pret paša atnesto,» papildina L.Zariņa.
Bulvāris – gadu desmitu liecinieks
Jelgavas 4. vidusskolā pirmizrādi 4. maijā piedzīvos dokumentālā filma «Jelgavas Brīvības bulvāra stāsts», kas tapusi projekta «Brīvības ielu stāsts» gaitā – projekts apkopo deviņas Latvijas lielās pilsētas. «Mūsu skola atrodas netālu no Brīvības bulvāra, tādēļ nolēmām tā vēsturi atspoguļot dokumentālā videostāstā,» skaidro Jelgavas 4. vidusskolas direktora vietniece Sanita Baltiņa. Pie filmas izstrādes strādāja galvenokārt 4. vidusskolas 10.a klases skolēni, sadarbojoties ar pedagogiem S.Baltiņu, Kristīni Romanovsku, Renāti Bogdanovu, kā arī vēsturnieku Andri Tomašūnu, bet par filmas tehnisko izpildījumu atbildīgs skolas absolvents RISEBA students Mārtiņš Tomsons.
«Skolēni intervēja Brīvības bulvāra iedzīvotājus un sabiedrībā zināmas personības, kas saistītas ar šo ielu. Tāpat esam apzinājuši sabiedriskās ēkas, kas atrodas Brīvības bulvārī. Būtībā šis ir stāsts par Brīvības bulvāri no 20. gadsimta līdz mūsdienām – to cenšamies parādīt caur vēstures faktiem un cilvēku atmiņām,» skaidro S.Baltiņa. Savukārt 10.a klases skolnieks Ņikita Puķe papildina, ka daudzi klasesbiedri dzīvo šajā ielā, tādēļ šis projekts ir vērtīgs arī savas vides izzināšanai. «Projekta gaitā esam uzrunājuši aptuveni desmit dažādu jomu un paaudžu cilvēkus, kas pastāstījuši, kā bulvāris gadu gaitā mainījies,» tā Ņ.Puķe.
Projekta norisi atbalsta arī Spīdolas ģimnāzijas skolēni, pētot, kā Brīvības bulvāris ticis atspoguļots presē.
Dokumentālās filmas «Jelgavas Brīvības bulvāra stāsts» pirmizrāde 4. vidusskolā notiks pulksten 18.
Jelgavas atmodas laika simbolam – 30
Šogad aprit 30 gadi, kopš netālu no Jelgavas stacijas atrasts 1932. gadā atklātā tēlnieka Kārļa Jansona pieminekļa Jelgavas atbrīvotājiem «Lāčplēsis un Melnais bruņinieks» fragments, kas tika iekļauts Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja krājumā un tagad atrodas pie muzeja. Godinot šo notikumu, no 4. līdz 13. maijam Jelgavas muzejā būs apskatāma izstāde «Lāčplēša piemineklis Jelgavā – no pagātnes nākotnei». Informatīvās planšetēs varēs izzināt pieminekļa vēsturi cauri gadiem, bet 4. maijā pulksten 13 pie K.Jansona pieminekļa fragmenta notiks pasākums «Lāčplēsis – brīvības simbols», ko muzejs organizē sadarbībā ar Jelgavas Latviešu biedrību.
Jelgavas muzeja galvenais speciālists Marjus Zaļeckis stāsta, ka K.Jansona piemineklis uzskatāms par vienu no pirmajiem brīvības pieminekļiem Latvijā un tas tika uzcelts lielākoties par cilvēku saziedotajiem līdzekļiem. 20. gadsimta 30. gados šis piemineklis bija viens no nozīmīgākajiem pilsētas simboliem, pie kura cilvēki pulcējās svētkos un atceres pasākumos, taču 40. gados, vācu un padomju okupāciju laikā, piemineklis tika iznīcināts. To sāka meklēt vien 80. gadu beigās, un atrastais pieminekļa fragments – Lāčplēša torss – uzskatāms par atmodas laika simbolu Jelgavā. Jāpiebilst, ka pieminekli Jelgavas atbrīvotājiem, kas pašlaik atrodas Stacijas parkā, pēc fotogrāfijām un K.Jansona metiem no jauna darināja viņa dēls tēlnieks Andrejs Jansons. Pieminekli atklāja 1992. gadā.
Brīvību paudīs caur mākslu
Pēc vairāk nekā desmit gadu pārtraukuma Jelgavā notiks grafiti ielu mākslas festivāls, 4. maijā sniedzot iespēju vērot, kā dažu stundu laikā uz betona sienas Loka maģistrāles un Aviācijas ielas krustojumā top deviņu mākslinieku darbi. «Izvēlējāmies pēc iespējas daudzveidīgākas skices, lai kopskats būtu interesantāks,» stāsta festivāla mākslinieciskais vadītājs Dainis Rudens. Viņaprāt, festivāls raisīs starptautisku komunikāciju ne vien mākslas valodā, bet arī mākslinieku saskarsmē, jo viņi strādās vienlaicīgi, kopīgi radot ap 60 metru garu grafiti mākslas darbu.
«Neskatoties uz to, ka mākslinieki pārstāv dažādas valstis, daudzos darbos bija līdzīgas iezīmes – lielākā daļa skiču autoru akcentēja valsts brīvību, taču priecē, ka bija autori, kas brīvības tēmu risināja arī citādāk,» tā D.Rudens. Viņš norāda, ka izvēlētie festivāla dalībnieki ir pieredzējuši, un, viņaprāt, pirmie darbi varētu būt gatavi jau pēc 4–5 stundām, jo atvēlētais laukums nav tik liels. Darbu tapšanas procesam ikviens varēs sekot līdzi no pulksten 9 līdz 18 – festivāla gaitā klātesošos izklaidēs DJ Vento, grupa «Augša», radošās darbnīcas, bet pulksten 19 notiks laureātu apbalvošana. «Domāju, ka grafiti māksla atgriežas jaunā kvalitātē, transformējoties ielu mākslā, kurā primārā ir ideoloģiskā vērtība,» tā festivāla mākslinieciskais vadītājs. Dalībai festivālā apstiprināti mākslinieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Francijas.
Stafete pilsētas ielās
Par ilggadēju tradīciju kļuvusī 1. maija stafete šogad notiks 4. maijā, tādējādi ievadot Latvijas mēroga projektu «Brīvības ielu stāsti». «Stafetē aicinām piedalīties gan skolu komandas, gan arī vispārējās grupas dalībniekus – draugu kompānijas, darba kolektīvus, ģimenes un citus interesentus. Vispārējā grupā vecuma ierobežojuma nav – svarīgākais, lai komandā būtu astoņi dalībnieki, kuru vidū ir vismaz divas daiļā dzimuma pārstāves. Taču pēc stafetes aptuveni pusotru kilometru garo distanci no Hercoga Jēkaba laukuma līdz Annas baznīcai bez laika kontroles varēs veikt arī individuāli – aicinām gan skrējējus, gan arī nūjotājus un skrituļslidotājus,» tā Jelgavas Sporta servisa centra direktora vietniece Maija Actiņa.
Pieteikties stafetes vispārējā grupā var līdz 2. maijam, sūtot pieteikumu pa e-pastu alona.fomenko@sports.jelgava.lv, taču interesenti, kas vēlēsies distanci mērot individuāli bez laika kontroles, varēs pieteikties uz vietas. «Domāju, ka šī tradīcija jauniešos veicina patriotismu, popularizējot to, ka svētkus var svinēt dažādi – arī piedaloties stafetē,» tā M.Actiņa.
Starts stafetei tiks dots pulksten 11, bet pēc tās varēs startēt individuālie dalībnieki. Jāpiebilst, ka stafetes norises laikā – no pulksten 11 līdz 12 – būs slēgta Lielā iela posmā no Akadēmijas līdz Pētera ielai.
Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva