Lietotām mantām var atgriezt «otru dzīvi», piemēram, tās pārdodot vai nododot labdarības organizācijām. Gan humānās palīdzības organizācijas «Latvijas Sarkanais Krusts», gan radošo domu un darba centra «Svētelis» darbinieki atzīst – cilvēku atsaucība ir diezgan liela, taču nodotās drēbes ne vienmēr ir gana labā stāvoklī, lai tās varētu nodot tālāk citiem. Visvairāk trūkst bērnu aprūpei nepieciešamo lietu – ratu, ēdināšanas galdu, auto sēdekļu.
Sintija Liepiņa, RSU Komunikācijas fakultātes 2. kursa studente
Radošo domu un darba centra «Svētelis» vadītāja Ingrīda Lisovska stāsta, ka drēbes nodod ļoti dažāda vecuma cilvēki, taču nereti tās atnes nemazgātas, saplēstas un ļoti novalkātas. «Protams, nes arī drēbes labā stāvoklī – tās bieži sūtām uz laukiem. Atsaucība ir liela, bet mēs vēlētos, lai cilvēki lielāku uzmanību pievērš tam, kādas drēbes tiek nodotas,» stāsta I.Lisovska, atklājot, ka ģimenes, kurām kaut kas nepieciešams, bet nevar to atļauties, bieži griežas ar konkrētu lūgumu kaut ko sagādāt. I.Lisovska norāda, ka pietrūkst bērnu aprūpei nepieciešamo lietu – ratu, ēdināšanas krēsliņu, auto sēdeklīšu.
Mantas «Svētelī» iespējams saņemt un nodot Pļavu ielā 2 katru darbadienu un sestdienu no pulksten 8 līdz 19. Tālrunis informācijai – 29137168 (Ingrīda).
Arī humānās palīdzības organizācijas «Latvijas Sarkanais Krusts» (LSK)Jelgavas komitejas vadītājs Jānis Vērzemnieks stāsta, ka atsaucība no cilvēku puses ir diezgan liela, taču arī šeit nodotās drēbes ne vienmēr ir labā stāvoklī. Arī «Latvijas Sarkanajam Krustam» šobrīd pietrūkst bērnu auto sēdeklīšu un bērnu ratu – tie par simbolisku samaksu tiek izīrēti ģimenēm. I.Vērzemnieks norāda, ka šobrīd trūkst arī ziemas apavu visu vecuma cilvēkiem.
Mantas LSK iespējams nodot un saņemt Stacijas ielā 13 pirmdienās, otrdienās un ceturtdienās no pulksten 11 līdz 15. Tālrunis informācijai – 63021504.
Vēl nesen bija iespējams savas drēbes nodot labdarības veikalā «Zaļā vārna», kur par zemām cenām šīs drēbes pārdeva, bet ietirgoto naudu ziedoja labdarībai, taču pēc gadu ilgas darbības septembrī veikalu slēdza. Agrākā veikala īpašniece Ieva Brice stāsta, ka veikals aizvērts cilvēku nepietiekamās intereses dēļ – lielākā daļa drēbes nesa nodot, taču preci iegādāties vēlējās ļoti maz, līdz ar to līdzekļu nav pieticis pat veikala telpu īrei. I.Brice atzīst, ka gada laikā tomēr izdevās lielu daudzumu gan drēbju, gan naudas ziedot labdarībai.
Aktīvi jelgavnieki, kuri vēlas atbrīvoties no liekām mantām un drēbēm, iespējams, tām atrodot labu pielietojumu citās ģimenēs, izveidojuši domubiedru grupu «Atbrīvojies no lietām Jelgavā»vietnē Facebook.com. Dalībnieki grupā publicē visu, no kā vēlas atbrīvoties vai vienkārši atdot kādam, pretī neprasot naudu. Patlaban grupai ir jau 1149 dalībnieki.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv uzrunāja jelgavniekus, lai noskaidrotu, kur viņi liek par mazu palikušās vai nevajadzīgās drēbes.
Agnese, 24 gadi, studente
«Es savas vecās drēbes atdodu 16 gadus vecajai māsai. Ja drēbes ir pavisam novalkātas, metu tās ārā, bet tās, kas ir labā stāvoklī, vienīgi palikušas par mazu, vienmēr atdodu māsai. Viņai ļoti patīk mana apģērbu gaume, tādēļ vienmēr priecājās, kad kaut ko viņai atdodu,» stāsta Agnese.
Biruta, 58 gadi, pārdevēja
«Tā kā es jau sen vairs neesmu tajā vecumā, kad no drēbēm varētu izaugt, vienmēr tās velku līdz izdilšanai. Kad kāds apģērba gabals ir pavisam novalkāts, izmantoju to kā grīdas lupatu un metu ārā. Zinu, ka ir iespēja drēbes nodot, piemēram, «Sarkanajā Krustā», bet es pati tās valkāju līdz pēdējam – tādas drēbes taču nevar nodot!» tā Biruta.
Raivo, 30 gadi, preču pārvadātājs
«Pirms aptuveni trīs gadiem kopā ar draudzeni vēlējāmies nodot drēbes, kuras vairs nevelkam. Neatceros, kur mēs mēģinājām tās nodot, bet tas bija Rīgā. Drēbes bija labā stāvoklī, nebija novalkātas, taču toreiz šīs drēbes nezināmu iemeslu dēļ nepieņēma – atceros, ka tas mani ļoti izbrīnīja. Kopš tās reizes daļu novalkātas drēbes metu ārā, bet daļu izmantoju kā darba drēbes dzīvokļa remonta veikšanā,» stāsta Raivo, pieminot, ka nav informēts, kur Jelgavā var nodot drēbes, bet, ja zinātu, kur to var izdarīt, iespējams, mēģinātu nodot tās vēlreiz.
Liene, 41 gads, masiere
«Par mazu palikušās vai nevajadzīgās drēbes vienmēr mēģinu kaut kur nodot – esmu nodevusi gan «Sarkanajā Krustā», gan «Svētelī». Reizi gadā ar vīru un bērniem izšķirojam savu drēbju skapi, nevajadzīgās drēbes izmazgājam, saliekam maisos un aizvedam nodot. Zinu, ka šis ir labākais veids, kā no tām atbrīvoties, jo tas, kas nav vajadzīgs man, kādam citam var ļoti noderēt,» pārliecināta ir Liene.
Ilgvars, 45 gadi, šoferis
«Nekad neesmu nodevis drēbes labdarībai. Es gan to ļoti atbalstu, un uzskatu, ka tas ir lielisks veids, kā atbrīvoties no nevajadzīgām drēbēm, sevišķi tiem, kam to ir ļoti daudz. Es esmu pieticīgs drēbju pircējs, un man to ir diezgan maz – ja kaut ko sev nopērku, vienmēr valkāju, līdz drēbes metamas ārā,» stāsta Ilgvars.
Sigita, 25 gadi, pārdevēja
«Atceros, ka skolā uz Ziemassvētkiem tika rīkotas labdarības akcijas, kurās varēja nodot labdarībai gan savas drēbes, gan rotaļlietas – es tajās vienmēr piedalījos, bet kopš skolas beigšanas drēbes neesmu nekur nodevusi. Pat nezinu īsti, kur paliek novalkātās drēbes – šķiet, ka turpat skapī, kādā stūrī iemīcītas, jo, šķirojot savu drēbju skapi, vienmēr pieķeru sevi pie «ja nu vēl kādreiz noder» domas par katru apģērba gabalu,» stāsta Sigita, atklājot, ka, ja vēlētos nodot drēbes, nezinātu, kur tās pieņem.
Dmitrijs, 29 gadi, datorspeciālists
«Savas drēbes neesmu nekur nodevis – novalkātās drēbes vienkārši izmetu, bet pirms šiem Ziemassvētkiem uzdāvinājām citai ģimenei mazu bērnu drēbītes. Manai meitiņai jau ir pusgads, liela daļa drēbju palikušas par mazu – ārā mest, protams, šādas drēbes ir žēl, jo cik tad mazs bērns spēj novalkāt šīs drēbes? Sieva ielika sludinājumu internetā, ka atdod šīs drēbītes, un ļoti īsā laikā pieteicās ģimene, kuriem tikko bērniņš piedzimis – šai ģimenei arī paši aizvedām šīs drēbītes,» stāsta Dmitrijs.
Valija, 67 gadi, pensionāre
«Man pašai drēbju gan nav tik daudz, lai tās kaut kur nodotu, bet zinu, ka mana vedekla ar meitiņu savas drēbes diezgan bieži nodod labdarībai vai kādai konkrētai ģimenei. Manuprāt, tā vajadzētu darīt visiem, jo ir ļoti daudz ģimeņu, kuriem pietrūkst drēbes un nav gana daudz naudas, lai tās iegādātos,» tā Valija.