Stokholma ir viens no tuvākajiem un mums ērtākajiem ārvalstu maršrutiem. Kaut arī nereti, turp dodoties, par svarīgāko piedzīvojumu ceļotāji uzskata tieši pārbraucienu ar prāmi, Stokholmā ir ne mazums apskates vietu, ko apskatīt arī tad, ja šajā pilsētā būts jau vairākkārt
Ligita Vaita
Stokholma ir viens no tuvākajiem un mums ērtākajiem ārvalstu maršrutiem. Kaut arī nereti, turp dodoties, par svarīgāko piedzīvojumu ceļotāji uzskata tieši pārbraucienu ar prāmi, Stokholmā ir ne mazums apskates vietu, ko apskatīt arī tad, ja šajā pilsētā būts jau vairākkārt.
Jelgavniece Katja četru cilvēku kompānijā devās visai ierastā maršrutā – ar prāmi uz Stokholmu, taču centās apskatīt iespējami vairāk apskates vietu. Arī šoreiz izmantota iespēja braucienu saplānot, iespējami mazāk kavējot ierastos pienākumus mājās, tāpēc kompānija devās ceļā piektdienas pēcpusdienā, bet atgriezās – svētdien.
«Pirmais, kas pārsteidz, ierodoties Stokholmā brīvdienā, ir tas, ka jau agrā rītā ielās sastopam ļoti daudz vietējo iedzīvotāju – ģimenes pastaigājas, parki pārpildīti ar skrējējiem un skrituļotājiem,» stāsta jelgavniece, piebilstot, ka arī tūristu, kas maldās Stokholmas ielās, tur agrā rītā netrūkst.
Datorspēles Zinātnes un tehnikas muzejā
Iepazīstot Stokholmas muzeju piedāvājumu, kompānija pamatīgi aizķērās Nacionālā zinātnes un tehnikas muzejā. «Ikdienā tajā var apskatīt dažādus cilvēces izgudrojumus – tvaika motoru, lidmašīnas, trauku mazgājamo mašīnu un citas lietas, kuras ikdienā lietojam, taču, varbūt pat neaizdomājamies par to, kā tās radušās. Taču šoreiz mums īpaši paveicās, jo muzejā vēl līdz pat rudenim apskatāma datorspēļu izstāde. Tā, protams, visvairāk piesaista bērnus un vīriešus. Šaudīšanās, sports, dažādas reakciju pārbaudošas spēles – to visu var izmēģināt uz vietas,» stāsta Katja, papildinot, ka spēlītes tur pieejamas visām gaumēm – sports, šaušana, cīniņi, autosports un citas. Bet paši viņi uzspēlējuši jau sen piemirsto «Super Mario».
«Iepriekšējā reizē, kad bijām Stokholmā, apmeklējām arī Vāsa muzeju. Tajā apskatāms karaliskais koka kuģis «Vāsa», kas nogrima uzreiz pēc Stokholmas ostas pamešanas 1628. gadā,» ieskicē jelgavniece, paskaidrojot, ka 20. gadsimtā kuģi izcēla no dzelmes un tas līdz ar interaktīvu ekspozīciju apskatāms muzejā.
«Vairāk par divām apskates vietām, ejot kājām, diez vai vienā dienā varēs apskatīt, taču pastaiga ir tā vērta. Savukārt jau uz prāmja iegādājamas autobusu biļetes, bet informācijas centrā var saņemt pilsētas karti,» teic Katja.
Jāpiebilst, ka muzeja apmeklējums vienai personai Stokholmā maksā apmēram 10 – 15 eiro.
Maksa par amerikāņu kalniņiem atmaksājas ar uzviju
Jelgavnieku kompānija apmeklēja arī atrakciju parku «Grona Lund». «Jau pie kasēm var nojaust, ka tā ir bērnu un jauniešu paradīze. Vietējie ar zelta atlaižu un klienta kartēm iegādājas ieejas biļetes visai dienai. Bet, ieejot parka teritorijā, acu priekšā aizzib filmās redzēti kadri – saldumi, popkorns, amerikāņu kalniņi, žonglētāji, klauni. Tas viss mijas ar cilvēku pūļiem un bērnu rindām pie katras atrakcijas,» tā Katja
Neliela vilšanās gan viņus piemeklējusi pie kases, jo jāmaksā atsevišķi par ieeju un arī par katru atrakciju, tātad parka apmeklējums nav lēts. «Bet kopumā ir dažādi izdevīgi piedāvājumi, kas paredz ne tikai konkrētās atrakcijas apmeklējumu, bet kuponu iegādi, kas ir derīga visām atrakcijām,» stāsta Katja.
«Izmēģinot amerikāņu kalniņu, samaksātā nauda atmaksājas vairākkārtīgi, acis lielas, kājas trīc,» smejas jelgavniece, piebilstot, ka, tiesa, bīstamākās no amerikāņu kalniņu trasēm šajā dienā bijušas ciet. «Par laimi, jo citādi šķiet, ka dzīvi no turienes neatgrieztos,» smejas Katja.
Turpat var izbaudīt arī fantastisku Stokholmas panorāmu no karuseļa «Vējiņš» virsotnes. «Auksts vējš cirtās sejā, taču dabas skati bija to vērti.»
Ekskursijas arī uz prāmja
Stundu pirms iziešanas no Stokholmas ostas iespējama ekskursija uz kapteiņa tiltiņu. Tai gan jāpiesakās laikus, un arī mēs to izdarījām, jau uzkāpjot uz prāmja Rīgā.,» iesaka Katja. Viņiem pastāstīts, ka uz prāmja «Isabelle» var izmitināt 2200 pasažieru, taču šādu skaitu reti izdodas sasniegt, piemēram, daži divatā izpērk visu četrvietīgu kajīti. Prāmis aprīkots ar glābšanas aprīkojumu tā, lai varētu izglābt visus 2200 pasažierus no katra borta.
Tāpat uz prāmja piedāvā maltītes, ja nav vēlēšanās ēstuves meklēt pilsētā. Zviedru galda piedāvājums ir pietiekami plašs un garšīgs.
Protams, uz peldlīdzekļa ir arī plaša izklaides programma, arī bērniem. Pieaugušos nepārtraukti vilina ar loteriju – biļete maksā trīs eiro.
Kāpēc Stokholma ir tik iecienīta? Iespējams, pārdomātās laika plānošanas dēļ. «To var ieplānot piektdienas pēcpusdienā, bet mājās atgriezties jau svētdien, tāpēc tas ir lielisks veids, kā dažādot brīvdienas. Ceļojumā pavadīts salīdzinoši īss laiks, taču iespaidu un redzētā daudzums ir pietiekams, lai uz brīdi atslēgtos no ikdienas un tās problēmām,» uzskata Katja.
Viņa vērtē, ka ceļojums var patikt gan slinkajiem ceļotājiem, gan izzinātājiem, jo uz prāmja par visu ir padomāts – pieejamas tūristu kartes, iespēja paēst, atpūsties un izklaidēties dažādām gaumē–, taču pati Stokholma var būt aizvien jaunu iespaidu krātuve. «Tikai jāgrib meklēt,» secina Katja.
Foto: no personīgā arhīva