Izplūdes sistēmu ražošanas uzņēmums «Dinex Latvija» parakstījis sadarbības līgumu ar Jelgavas Amatu vidusskolu, kas paredz ar Eiropas Sociālā fonda finansiālu atbalstu pusotra gada laikā sagatavot kvalificētus CNC darbagaldu iestatītājus. Jaunajā izglītības programmā darbam ar CNC darbagaldiem tiek mācīti 15 jaunieši vecumā līdz 25 gadiem. Mācības notiek, izmantojot duālās izglītības sistēmas elementus, tas ir, praktizējas uzņēmumā, bet teoriju vakaros apgūst Amatu vidusskolā.
Ritma Gaidamoviča
«Pieredze liecina: ja nesāksim paši kaut ko darīt kadru jautājumā, nekas nenotiks. Visu laiku darbā tiek ieviestas jaunas tehnoloģijas un nepieciešami zinoši speciālisti, kas ar tām strādātu. Jutām, ka ar saviem resursiem nepietiek, tādēļ izglītošanā jāiesaistās pašiem. Mums ir jauni darbinieki, taču viņiem nav nepieciešamo zināšanu,» atzīst «Dinex Latvija» ražošanas vadītājs Kaspars Teivāns, uzsverot, ka atraduši ļoti veiksmīgu veidu, kā kopā ar Amatu vidusskolu, izmantojot Eiropas Sociālā fonda finansējumu, celt savu jauno darbinieku kvalifikāciju, proti, apmācīt viņus strādāt ar jaunākajiem darbagaldiem. Ar Amatu vidusskolu uzņēmumam jau bijusi sadarbība – skolas jaunieši šeit apguvuši praksi un četri absolventi arī palikuši strādāt uzņēmumā. «Tieši tāpēc iesaistījāmies šajā projektā, lai iegūtu savam uzņēmumam darba tirgus prasībām atbilstošus strādniekus,» skaidro K.Teivāns.
Līdz ar to Amatu vidusskola iesaistījusies konkrēta uzņēmuma darbinieku sagatavošanā pēc jauna profesionālās izglītības modeļa – uz darba praksi balstītu mācību ieviešanu, kas paredz ciešu teorētisko mācību un reālās darba vides sasaisti. To finansiāli atbalsta Eiropas Sociālais fonds, kas audzēkņiem katru mēnesi maksā stipendiju līdz 80 latiem.
Mācībās iesaistījušies 15 uzņēmuma darbinieki, kuriem praktizēšanās notiek darba vietā – «Dinex Latvija» –, bet pēc darba vairākas reizes nedēļā teorētiskās mācības Amatu vidusskolā. Pēc pusotra gada viņi saņems CNC darbagaldu iestatītāja kvalifikāciju.
Paši audzēkņi šo iespēju novērtē atzinīgi, jo, savienojot darbu ar mācībām, iespējams iegūt izglītības dokumentu, turklāt bez maksas. «Jau septiņus gadus strādāju šajā uzņēmumā, taču jutu, ka nepieciešamas jaunas zināšanas – gribu strādāt uz CNC darbgaldiem. Kursi metālapstrādes jomā nav lēts prieks, taču te man ir iespēja izglītības dokumentu iegūt bez maksas,» tā Kristaps Vessers. Līdzīgās domās ir arī viņa kolēģis Raimonds Šteinfelds, kurš šajā uzņēmumā strādā jau četrus gadus. «Man ir vidusskolas izglītība, taču esmu sapratis, ka ar to vien dzīvē nepietiek. Te man ir iespēja «ielēkt» pēdējā vilcienā, lai izmantotu Eiropas naudu un iegūtu izglītības dokumentu bez maksas. Zināšanas vienmēr ir vajadzīgas, bez papīra nekur tālu netiksi,» tā Raimonds, piebilstot, ka tomēr mācīties ir vieglāk, ja vienlaicīgi arī praktiski strādā. Uzņēmumā jau pāris nedēļas strādā arī Mārcis Jirgensons, kurš šogad beidzis vidusskolu un metālapstrādes nozarē saskatījis perspektīvu. «Mani saista metālapstrāde, jo šķiet, ka tā ir pelnoša nozare. Atzinīgi novērtēju to, ka reizē ar mācībām man bija iespēja iegūt arī darbu,» tā Mārcis.
Foto: Ivars Veiliņš, Ruslans Buļipopovs