LLU Veterinārajā klīnikā atklāta Fizioterapijas nodaļa, iegādātas un uzstādītas iekārtas un aprīkojums dzīvnieku rehabilitācijai, piemēram, Latvijā pirmais zemūdens skrejceļš. Interesanti, ka jaunās iekārtas vispirms izmēģina klīnikas darbinieku mājdzīvnieki.
www.jelgavasvestnesis.lv
«Mūsu mērķa pacienti ir dzīvnieki ar neiroloģiskām problēmām, piemēram, starpskriemeļu disku trūci, pēc traumām, ortopēdiskās ķirurģijas. Mēs vēl nevaram pateikt, cik mums būs pacientu, bet zinām aptuvenu skaitu mūsu pacientu, kuriem šāda rehabilitācija būtu nepieciešama – nedēļā tie ir trīs līdz pieci pacienti,» stāsta klīnikas vadītāja Linda Kokoreviča, piebilstot, ka zemūdens skrejceļš īpaši piemērots suņiem.
Viņa turpina, ka Eiropas klīnikās šāda dzīvnieku rehabilitācijas prakse ir izplatīta un tiek plaši izmantota. Kā būs pie mums, par to vēl esot grūti spriest, jo mūsu cilvēku maksātspēja nav tik liela. Turklāt pie mums vēl nav attīstīta arī dzīvnieku apdrošināšana, kas varētu segt rehabilitācijas izmaksas. «Taču tā kā LLU Veterinārā klīnika sevi ir pozicionējusi, ka strādā pēc ES klīniku parauga un standartiem, šo nodaļu izveidojām, lai rehabilitāciju parādītu studentiem. Studentiem rehabilitācija ir iekļauta ķirurģijas mācību programmā. Pašlaik mēs esam un kādu laiku būsim vienīgie, jo citām klīnikām šādu aparatūru atļauties ir grūti,» uzsver L.Kokoreviča. Viņa piebilst, ka jaunās nodaļas pacientu lomās iejutušies klīnikas darbinieku mājdzīvnieki, notikusi pirmā prezentācija un seminārs veterinārārstiem.
Jaunais zemūdens skrejceļš jeb tredmils ir aprīkots ar zemūdens masāžu, pretstraumi, regulējamu augstumu un slīpumu un ir paredzēts kustību amplitūdas un izturības palielināšanai, muskuļu stiprināšanai pēc mīksto audu ievainojumiem, lūzumu ķirurģijas, amputācijām, neiroloģiskām saslimšanām, osteoartrīta, muskuļu vājuma, to var izmantot vecu dzīvnieku aprūpē un ķermeņa svara samazināšanai.
Nodarbības ilgums atkarīgs no vairākiem faktoriem – suņa vecuma, veselības stāvokļa, uzstādītās diagnozes, no suņa patikas pret ūdeni. Tāpat, jāņem vērā tas, ka skrejceļam piemīt neliels troksnis un vibrācijas, kas var dzīvnieku izbiedēt, taču sunim, kas ir pietiekami socializēts, ir peldējies gan atklātās ūdenstilpnēs, gan mazgāts vannā, lielām problēmām nevajadzētu rasties. Lai suni motivētu darboties, terapijas laikā saimniekam ir jālīdzdarbojas.
LLU Veterinārās klīnikas Fizioterapijas nodaļa atvērta augusta sākumā un pagaidām ar dzīvniekiem strādās viens fizioterapeits, kuram palīdzēs asistenti. Fizioterapijas nodaļā ir iegādātas un uzstādītas vēl citas iekārtas un aprīkojums dzīvnieku rehabilitācijai – dzīvnieka kāju noslodzes diagnostikas iekārta, kas paredzēta rehabilitācijas dinamikas novērtēšanai, kā arī aprīkojums līdzsvara, koordinācijas un muskuļu spēka uzlabošanas vingrinājumiem.
Šobrīd ir veikti nepieciešamie aprēķini, un jau septembrī klīnikas cenrādī būs atspoguļotas fizioterapijas pakalpojumu izmaksas. Pirmā nodarbība ar fizioterapeitu maksā 50 eiro, tā ilgst 60 – 90 minūtes. Katra nākamā nodarbība ilgst 30 – 60 minūtes, un tās cena ir 30 eiro. Nodarbībām var pierakstīties, zvanot pa tālruni 63021918 vai 29484198. Pašlaik nodarbības iespējamas sestdienās pēc iepriekšējā pieraksta, bet klīnikas personāls var rast iespēju nodarbības organizēt arī citās dienās.
Foto: Everita Pāne, www.taksis.lv