Pavadot ziemu un sākot gaidīt pavasari, ikviens aicināts izzināt slāvu svētku Masļeņicas tradīcijas, kas ar jautrām rotaļām un tradicionālo pankūku ēšanu uz kopā būšanu aicinās svētdien, 26. februārī. Pulksten 12 Jelgavas 2. pamatskolas aktu zālē mazākos jelgavniekus ar jaunu programmu priecēs teātra studija «Poteha» Vladimira Astapenko vadībā, bet pulksten 13 svētki turpināsies ar jautrām spēlēm un garšīgām pankūkām stadionā pie skolas Sarmas ielā 2.
«Pasākuma dalībnieki varēs klausīsies dažādas humoristiskas tautasdziesmas, piedalīties rotaļās, kā arī pagaršot vienu no būtiskākajiem Masļeņicas svētku elementiem ar rituāla nozīmi – pankūkas,» stāsta Sabiedrības integrācijas pārvaldes pārstāve Evika Kaufelde. Apaļās pankūkas simbolizē sauli, kas, spoži spīdot, padara dienas siltākas, gaišākas un garākas – ar Masļeņicu aiziet arī ziema, dodot vietu pavasarim. «Viena no iecienītām aktivitātēm Masļeņicas svētkos ir vizināšanās zirga pajūgā, ko arī šogad sarūpēsim pasākuma apmeklētājiem. Visi interesenti, īpaši ģimenes ar bērniem, ir laipni aicināti līksmi pavadīt garo un auksto ziemu, sveicinot ilgi gaidīto pavasari,» aicina E.Kaufelde.
Saskaņā ar senajām slāvu tradīcijām Masļenicu svin nedēļas garumā, katrai nedēļas dienai piedēvējot savu nosaukumu, nozīmi un tradīcijas. Pirmā Masļeņicas diena ir «Sagaidīšana» – šajā dienā jācep pankūkas, kā arī no salmiem un citiem pieejamiem dabas materiāliem jāveido Masļeņicas lelle. Tai seko «Saspēles diena», kurā visi dejo un piedalās rotaļās, bet trešā Masļeņicas svētku diena saukta par «Kārumnieci» – šajā dienā znots iet ciemos pie sievasmātes uz pankūkām, kuras viņš pats pirms tam izcepis. «Svinēšanā» jeb «Plašajā ceturtdienā» visiem saimnieciskajiem darbiem jābūt padarītiem, lai atlikušajās nedēļas dienās varētu līksmi svinēt Masļeņicu. Piektdiena saukta par «Sievasmātes vakarēšanu», un šajā dienā ar atbildes apmeklējumu sievasmāte ar saviem radiem un draugiem iet ciemos pie znota, taču sestajā dienā ir svaines vakarēšana – ejot ciemos pie svaines, vedeklai jāizpatīk vīra māsai ar dāvaniņām vai gardumiem. Pēdējā Masļeņicas dienā – «Piedošanas svētdienā» – pieņemts lūgt piedošanu visiem radiniekiem un draugiem, uz ko parasti atbild ar vārdiem: «Dievs piedos!». Svētku kulminācija ir atvadas no Masļeņicas, kad tiek sadedzināta lielā salmu lelle, tādējādi pavadot ziemu līdz nākamajam gadam un sagaidot pavasari un sauli, skaidro Sabiedrības integrācijas pārvaldē.
Masļeņicas svētkus Jelgavā organizē Sabiedrības integrācijas pārvalde, atbalsta Jelgavas 2. pamatskola, Jelgavas krievu biedrība «Istok», Jelgavas baltkrievu biedrība «Ļanok» un apvienības «Brīvprātīgie Jelgavai» jaunieši.
Pasākumu bez maksas aicināts apmeklēt ikviens interesents.
Foto: JV