Jelgavnieks Gatis Pranks pārī ar liepājnieku Aivi Tintu pasaules čempionātā smaiļošanā un kanoe airēšanā izpildīja kritērijus, lai tiktu iekļauts Latvijas Olimpiskajā vienībā. Tas nozīmē, ka mūsu sportists nākamgad varēs pretendēt uz medicīnisku un finansiālu atbalstu no valsts.
Ilze Knusle-Jankevica
Latvijas Olimpiskās vienības pārstāve Marita Vilciņa skaidro, ka Olimpiskās vienības sastāvus vasaras sporta veidos parasti apstiprina gada beigās – decembrī. «8. vieta Eiropas vai pasaules čempionātā, ja tā ir olimpiskā distance, ja sportists ir apsteidzis pusi no dalībnieku skaita un federācija viņu iesaka uzņemšanai Olimpiskajā vienībā, ir atbilstoša, lai pretendētu uz iekļaušanu vienībā,» tā viņa.
G.Prankam un A.Tintam iekļūt Olimpiskajā vienībā ļauj kanoe divniekos 1000 metru distancē izcīnītā 8. vieta. «Šajā distancē piedalījās 24 laivas. Pusfinālā viņi sīvā cīņā izcīnīja 2. vietu, atpaliekot tikai no kanādiešu ekipāžas, un iekļuva A finālā. Jau redzot, ka puiši ir iekļuvuši finālā, biju laimīga, jo sapratu – tas nozīmē, ka varam cerēt uz kādu finansējumu no valsts,» stāsta Gata trenere Lelde Laure. Finālā startēja deviņas laivas, no kurām vēl vienu mūsu ekipāžai izdevās apdzīt, un rezultātā 8. vieta.
Trenere skaidro, ka sportistus iekļaušanai Olimpiskajā vienībā virzīs sporta veida federācija, tas jāizdara līdz 5. decembrim. Lēmums par sportistu iekļaušanu Olimpiskajā vienībā 2014. gadā tiks pieņemts līdz 20. decembrim. «Ja kritēriji ir izpildīti, nevar būt tā, ka sportists netiek iekļauts Olimpiskajā vienībā. Mainīties var tikai sportistam atvēlētais finansējums, kas ir atkarīgs no Olimpiskās komitejas budžeta,» tā L.Laure. Viņa uzsver, ka vissvarīgākais ir medicīniskais atbalsts – lai gan citās valstīs profesionālajā sportā tā ir pašsaprotama lieta, Latvijā virkni kvalitatīvu medicīnisko pakalpojumu saņem tikai Olimpiskās vienības sastāvā iekļautie sportisti – pārējiem augsto cenu dēļ tie vienkārši nav pieejami. «Gatim būs iespēja veikt dažādas pārbaudes, izmantot rehabilitācijas un fizioterapeita pakalpojumus, lietot vitamīnus. Kaut vai arī tas, ka, dodoties uz sacensībām, līdzi brauks ārsts, kas nepieciešamības gadījumā var izmasēt muskuļus, ir nozīmīgi,» stāsta trenere, piebilstot, ka visas šīs lietas augstu sasniegumu sportā ir ļoti nepieciešamas, bet klubs, trenere un sportists par saviem līdzekļiem atļauties to nevar.
Starts pasaules čempionātā G.Prankam dos stabilitātes sajūtu 2014. gadā, bet, lai arī turpmāk būtu Olimpiskās vienības sastāvā, kritēriji jāizpilda arī nākamgad. «Tas arī Gatim nedos nekādas priekšrocības, cīnoties par tikšanu uz Riodežaneiro Olimpiskajām spēlēm 2016. gadā – stājoties uz starta atlases sacensībās, visi būs vienādi. Var vienīgi teikt, ka iekļūšana Olimpiskajā sastāvā dod iespēju viņam labāk un pilnvērtīgāk sagatavoties šīm sacensībām,» tā L.Laure. Viņa norāda, ka Gatis un Aivis turpinās trenēties pārī, jo, visticamāk, tas būs viens no Olimpiskās komitejas nosacījumiem.
Jāatgādina, ka pasaules čempionāts smaiļošanā un kanoe airēšanā notika Vācijas pilsētā Duisburgā. G.Pranks un A.Tints 1000 metru distancē izcīnīja 8. vietu, 500 metros – 13. vietu, bet stafetē (200 metri četriniekiem) – 8. vieta. Vēl Jelgavu šajā čempionātā pārstāvēja Elīna Pranka, Marks Ozolinkevičs un Mārtiņš Upītis.