Lai pārbaudītu, vai daudzdzīvokļu mājai iespējams piekļūt ar ugunsdzēsēju tehniku, VUGD kopā ar Pašvaldības policiju rīkoja reidu. Galvenie secinājumi pēc reida nav iepriecinoši: ugunsdrošības prasības transportlīdzekļu vadītāji nepilda. Portāls www.jelgavasvestnesis.lv apsekotās teritorijas apmeklēja arī divas dienas pēc reida – ar mērķi noskaidrot, vai brīdinātie autovadītāji ir ņēmuši vērā atgādinājumu. Diemžēl situācija nebija mainījusies.
Reidā pusotras stundas laikā pārbaudītas piecas adreses – Pasta ielas 20. nama iekšpagalms, Krišjāņa Barona ielas 3. un 5. nama iekšpagalms, Jāņa Čakstes bulvāra 9. un Uzvaras ielas 4. nama iekšpagalms, renovētās mājas Tērvetes ielā 88 iekšpagalms, kā arī Lielās ielas 37 un Puķu ielas namu pagalms. Trijos no pieciem gadījumiem glābēji nevarēja bez problēmām izbraukt iekšpagalmus, taču uzteica kārtību Lielās ielas 37 un Puķu ielas pagalmā un Tērvetes ielā 88, kur šādu problēmu nebija.
«Mūsu darbā svarīga ir katra sekunde. Ugunsnelaimes gadījumā cilvēki bieži stāv daudzdzīvokļu mājas pagalmā un gaida glābējus. Diez vai viņi vēlētos redzēt, kā mēs grozāmies un cenšamies tikt garām priekšā novietotām automašīnām. Ikviens var iedomāties, kādas sajūtas pārņemtu, ja degtu dzīvoklis, kurā atrodas paša ģimenes locekļi, glābēji ir redzami, bet nespēj palīdzēt…» saka VUGD Zemgales reģiona brigādes Jelgavas daļas ugunsdzēsējs autovadītājs Dmitrijs Timpers.
Ministru kabineta izstrādātajos noteikumos par kārtību, kādā VUGD veic un vada ugunsgrēku dzēšanu un glābšanas darbus, ir noteikts, cik ilgā laikā ugunsdzēsējiem glābējiem jāierodas notikuma vietā: VUGD apakšvienības izbrauc no daļas vai posteņa garāžas 90 sekunžu laikā pēc nosūtīšanas uz notikuma vietu, bet līdz «karstajam punktam» Jelgavas gadījumā jānokļūst astoņu minūšu laikā. Tāpat noteikumos paredzēti apstākļi, kas ļauj glābējiem ierasties vēlāk, – te minēti gan dabas apstākļi, gan nepārvarama vara, taču Jelgavas daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem un satiksmes dalībniekiem noteikti vajadzētu ņemt vērā punktu, kas nosaka, ka «ceļā uz notikuma vietu ir radušies satiksmes sarežģījumi (piemēram, intensīva ceļu satiksme, slēgta dzelzceļa pārbrauktuve, ceļu satiksmes negadījums, ceļa segums sliktā stāvoklī, nav piebraucamo ceļu, transportlīdzekļa tehniski bojājumi)». Rezumējot – ikviena neapdomīgi, pavirši vai neadekvāti atstāta automašīna daudzdzīvokļu māju pagalmā var maksāt jūsu kaimiņa vai pat ģimenes locekļa dzīvību.
Kā atklāj VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšnieces pienākumu izpildītāja Inta Šaboha, glābēji nereti sastopas ar gadījumiem, kad, steidzoties uz izsaukumu, automašīnas dzīvojamo māju rajonos ir novietotas tā, ka ugunsdzēsēji nevar pēc iespējas tuvāk un ātrāk nokļūt līdz notikuma vietai un palīdzēt nelaimē nokļuvušajiem. «Arī šī brauciena laikā ugunsdzēsēji ar savu specializēto ugunsdzēsības automašīnu nevarēja piekļūt noteiktām adresēm, jo traucēja nepareizi novietotas automašīnas,» uzsver I.Šaboha.
Savukārt Jelgavas Pašvaldības policijas pārstāve Sandra Reksce norāda, ka galvenais reida mērķis bija apzināt automašīnu novietošanas problēmas Jelgavas daudzdzīvokļu namu pagalmos no ugunsdrošības viedokļa, kā arī pievērst autovadītāju uzmanību sekām, kādas var iestāties nekorekti novietota transportlīdzekļa dēļ. Viņasprāt, situāciju var glābt automašīnu stāvvietu izveide vietās, kur tas iespējams. «Namu pārvaldniekiem šī situācija ir jārisina steidzamības kārtā. Nevar atrunāties ar dzīvokļu īpašnieku kopības kūtrumu un nevēlēšanos iesaistīties pagalmu labiekārtošanā. Līdz iedzīvotājiem ir jānogādā apziņa par bīstamo situāciju, kāda izveidojas ugunsgrēka gadījumā. Ja nepieciešams, ir jārunā ar katru dzīvokļa īpašnieku individuāli.» Jāuzsver, ka arī Ministru kabineta noteikumos iekļauti precīzi atbildīgo personu pienākumi par ugunsdrošības prasībām daudzdzīvokļu objektos. Tāpat daudzdzīvokļu mājās dzīvojošajiem automašīnu vadītājiem jāatceras, ka arī pagalma teritorijā ir jāievēro visi ceļu satiksmes noteikumi, tajā skaitā nedrīkst novietot automašīnu tuvāk par trim metriem no pretējās braukšanas malas.
Pašvaldības policija un VUGD uz 40 jelgavnieku automašīnām, kas traucēja veiksmīgi izbraukt noteikto maršrutu ugunsdzēsēju smagajam transportam, atstāja atgādinošu veidlapu par šādas neapdomīgas rīcības iespējamām sekām.
Foto: Ivars Veiliņš