Ceļa malā Arāju un Agroķīmiķu ielas krustojumā, grāvī 2. līnijas galā un pie Svētes upes Būriņu ceļā – tās ir tikai dažas vietas, kur iedzīvotāji pēdējās nedēļās izbēruši atkritumus. Kaut arī atsevišķos gadījumos izdevies noskaidrot vainīgo un viņam piemērots sods, ir cilvēki, kuri vienalga uzskata, ka lētāk ir būvgružus sakraut mašīnā un slepus vest uz mežmalu vairāku kilometru attālumā, nevis tos legāli nodot atkritumu poligonā «Brakšķi».
SIA «Zemgales Eko» valdes loceklis Aleksejs Jankovskis norāda, ka šovasar atkritumi, īpaši būvniecības, izgāzti arvien jaunās vietās līdztekus jau ierastajām adresēm, kur ir tendence veidoties nelegālajām izgāztuvēm. «Ja vainīgais netiek pieķerts, uzietā izgāztuve tiek likvidēta par pašvaldības līdzekļiem, un vidējās izmaksas, ieskaitot darbaspēku, transportu un apglabāšanu poligonā, ir ap 200 eiro. Taču, ja cilvēks pats mašīnā iekrautos būvgružus nogādātu poligonā, izmaksas būtu krietni mazākas – tikai par degvielu un nodoto atkritumu apjomu, kas visbiežāk pat nepārsniedz pustonnu,» tā A.Jankovskis. Jelgavas Pašvaldības policijas Pilsētas iecirkņu grupas vecākais inspektors Sandris Miezis piebilst – gadījumā, ja vainīgā persona pieķerta un tiek piemērots sods, tas viņu neatbrīvo no seku novēršanas. Tādējādi pārkāpējam vai nu pašam jānodrošina nelegāli izbērto atkritumu izvešana vai arī jāsedz izmaksas, ja izgāztuve likvidēta par pašvaldības līdzekļiem.
Līdz šim Pašvaldības policija sastādījusi jau vairākus administratīvā pārkāpuma protokolus saistībā ar nesankcionētu būvgružu izbēršanu. S.Miezis kā piemēru min gadījumu, kad divām personām, kas mežmalā izbēra remontdarbu atlikumus, Administratīvā komisija piesprieda 140 eiro lielu sodu katram. Šajā gadījumā, tāpat kā virknē citu, vainīgos izdevās pieķert, pateicoties iedzīvotājiem, kas par to ziņoja. Un arī turpmāk, pamanot aizdomīgas automašīnas vai atkritumu izbēršanas faktu, iedzīvotāji lūgti piefiksēt transportlīdzekļa numuru un uzreiz par pārkāpumu informēt Pašvaldības policiju (tālrunis 63028550 vai 8550) vai «Zemgales Eko» (tālrunis 63023511, 29357119).
Jāatgādina, ka naudas sods par nelegālu būvgružu izbēršanu vidē fiziskām personām ir no 70 līdz 700 eiro, taču, no būvgružiem atbrīvojoties legāli, izmaksas ir krietni mazākas.
SIA «Jelgavas komunālie pakalpojumi» valdes loceklis Alvils Grīnfelds norāda, ka jūnijā un jūlijā vidējais sadzīves atkritumu daudzums, ko cilvēks vienā reizē ar savu transportu nogādājis «Brakšķos», ir 0,32 tonnas, kas naudas izteiksmē, par šāda atkritumu daudzuma utilizāciju samaksājot atbilstoši pastāvošajiem normatīvajiem aktiem, ir 14,35 eiro. Savukārt «Brakšķos» ievesto būvniecības atkritumu vidējais svars no vienas fiziskas personas iepriekšējos divos mēnešos bija 0,46 tonnas, par to samaksājot 30,64 eiro. «Ja šie būvniecības atkritumi būtu sašķiroti, piemēram, atsevišķos maisos saliekot koka, betona, papīra atkritumus, tad par tā paša apjoma utilizāciju būtu jāmaksā tikai 13,02 eiro,» tā A.Grīnfelds, akcentējot – šīs izmaksas, salīdzinot ar naudas sodu, kas draud par atkritumu izbēršanu vidē, ir nelielas, turklāt cilvēks, no atkritumiem atbrīvojoties legāli, neriskē tikt pieķerts. «Galu galā, mājoklī veicot remontu, remonta izmaksas tiek plānotas, un būtu tikai loģiski, ja tajās iekļautu arī atkritumu utilizāciju, kas no kopējām izmaksām veidos ļoti nelielu summu,» tā viņš, atgādinot, ka atkritumu nodošanas vieta «Brakšķi» Jelgavas novada Līvbērzes pagastā atrodas apmēram piecu kilometru attālumā no pilsētas.
Maksa par atkritumu ievešanu poligonā «Brakšķi»
• Šķiroti būvniecības un nojaukšanas atkritumi – 28,31 EUR/t
• Nešķiroti sadzīvē radušies atkritumi – 44,84 EUR/t
• Nešķiroti būvniecības atkritumi – 66,60 EUR/t