Pagājis vairāk nekā pusgads, kopš Jelgavas poliklīnika piedāvā valsts apmaksātu pakalpojumu – mājas aprūpe. Poliklīnikas valdes locekle Anna Zīverte atzīst, ka iestāde bija prognozējusi lielāku pieprasījumu, taču šobrīd tie ir tikai daži pacienti mēnesī. Tas tiek skaidrots ar to, ka šo pakalpojumu var saņemt tikai cilvēki ar noteiktām diagnozēm.
Ritma Gaidamoviča
Jelgavas poliklīnikas valdes locekle Anna Zīverte atzīst, ka iesākumā poliklīnika bija cerējusi uz lielāku pieprasījumu, taču šobrīd situācija rāda, ka tā nav poliklīnikas ikdiena – māsām pie pacientiem jādodas vien dažas reizes mēnesī. «Tas izskaidrojams ar to, ka šis medicīniskās mājas aprūpes pakalpojums pieejams tikai cilvēkiem ar atsevišķām diagnozēm, piemēram, pacientiem ar izgulējumiem, pacientiem ar kustību traucējumiem pie atsevišķām diagnozēm, pēc operācijām, ja nepieciešama palīdzība, bet tādu mūsu pilsētā nav daudz. Tagad gan situācija varētu mainīties līdz ar to, ka no slimnīcām cilvēkus izrakstīs ātrāk, bet mediķu palīdzība būs vajadzīga tik un tā. Varbūt līdz ar to mūsu pacientu skaits, kuri izmantos mājas aprūpi, pieaugs,» stāsta A.Zīverte.
Poliklīnikas galvenā māsa Baiba Plāse stāsta, ka šī nav mājas aprūpe, kur personāls dotos uzkopt māju vai kaut ko aiznest uz veikalu, bet gan medicīniskā mājas aprūpe. Tas nozīmē, ka personāls palīdz cilvēkiem, kuriem vajadzīgs, piemēram, pārsiet brūces vai apkopt tās, injicēt medikamentus, ja šis cilvēks pats nevar atkļūt līdz ārstniecības iestādei. Visbiežāk medicīnas māsām esot jādodas uz mājām pie pacientiem, lai noņemtu analīzes vai apkoptu brūces. Taču tas neesot tikai tehnisks izpildījums, bet nereti tiek izglītoti arī pacienta tuvinieki, ko un kā darīt, ja, piemēram, cilvēkam ir izgulējumi, lai tie nerastos vairāk, un citas lietas. Šo mājas aprūpes darbu varot veikt teju visas poliklīnikas medicīnas māsas. «Ja cilvēks ir mūsu poliklīnikas kāda ģimenes ārsta pacients, tad uz mājas aprūpi dodas šī ģimenes ārsta māsa, jo viņa jau pazīst šo cilvēku, zina, kur viņš dzīvo, un arī noskaidrojusi citas detaļas,» skaidro B.Plāse. Lai arī pakalpojums tiek sniegts arī desmit kilometru rādiusā no pilsētas, līdz šim mājas aprūpi izmantojuši tikai pilsētnieki.
Galvenā māsa gan piebilst, ka ir arī daudz neapmierināto par šo sistēmu. «Ir vecāki pacienti, kuri knapi var paiet, viņiem vajadzīga palīdzība, taču mēs to nevaram sniegt, jo likums neatļauj. Mājas aprūpe noteikta tikai dažām diagnozēm un zem tām esošām slimībām,» stāsta galvenā māsa.