«Jelgava ar savu vēsturisko mantojumu lielākoties var lepoties atmiņās un fotogrāfijās – Eiropā nav daudz pilsētu, kas tik ļoti cietušas karā. Taču mūsu uzdevums un mūsu pienākums ir celtnēm, būvēm, teritorijām, kuras atjaunojam, atdot vēsturisko elpu, piešķirt vēsturisku akcentu, lai šo skatījumu saglabātu nākamajām paaudzēm,» atklājot Eiropas kultūras mantojuma dienas Jelgavā, kas sākās ar semināru «Jelgavas kultūrvēsturiskā ainava», uzrunā teica Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš. Eiropas kultūras mantojuma dienas tiks atzīmētas šodien un rīt, 9. un 10. septembrī.
Eiropas kultūras mantojuma dienas ir starptautiska iniciatīva, kas katru gadu septembrī aicina kultūras pieminekļu saimniekus uzņemt viesus, daloties zināšanās un sniedzot iespēju ikvienam veidot saikni ar kultūras mantojumu. Šogad šī iniciatīva veltīta kultūrvēsturiskajai ainavai, un Jelgavā izceltas trīs pilsētas dominantes – Svētās Trīsvienības baznīcas tornis, Jāņa Čakstes bulvāra promenāde un Jelgavas pils.
Eiropas kultūras mantojuma dienas aktivitātes šodien atklātas ar semināru «Jelgavas kultūrvēsturiskā ainava», kurā lektori – Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktore Gita Grase, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, LLU rektore Irina Pilvere un LLU asociētā profesore Aija Ziemeļniece – stāsta par ievērojamākajiem objektiem pilsētas kultūrvēsturiskajā ainavā.
A.Rāviņš norāda, ka šobrīd pilsēta cenšas iekļauties vēstures izzināšanas projektos, lai caur tiem turpinātu veidot mūsu pilsētas vēsturisko skatījumu. «Piemēram, vecpilsētā esam iecerējuši ne tikai atjaunot ēkas, bet arī to iekšienē veidot institūcijas, kas palīdzētu restaurēt šo vēsturisko skatījumu un lietas, kas jāsaglabā nākamajām paaudzēm. Tāpat šobrīd aktuāls ir jautājums par pilsētas lielā ģerboņa atjaunošanu, jo arī caur to mēs savai pilsētai varam palīdzēt atgūt vēsturi,» tā viņš.
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja Elvīra Mantrova akcentē, ka Jelgava līdz šim ir daudz darījusi sava kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un vienmēr šajā procesā ir rūpējusies arī par ainavu. «Un Jelgavas stiprā puse ir zinātniskais potenciāls – zināšanas un prasmes ir pamats jebkuram darbam,» tā viņa.
Jāpiebilst, ka Eiropas kultūras mantojuma dienu gaitā pilsētā iecerētas arī citas izglītojošas un izzinošas aktivitātes. Tā 9. un 10. septembrī no pulksten 9 līdz 17 apmeklētājus gaidīs Jelgavas pils – šajās dienā pils muzeja apmeklējums ir bez maksas.
Tāpat sestdien, 10. septembrī, Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs aicina doties izzinošā ekskursijā «Jelgavas kultūrvēsturiskā ainava no Lielupes ūdeņiem» ar kuģīti «Jūrmala». Stundu garā ekskursija sāksies Driksas krastmalas laivu piestātnē, un brauciena laikā ekskursijas dalībnieki varēs iepazīties ar Jelgavu no neierasta skatupunkta – Lielupes ūdeņiem.
Jāuzsver, ka lielās intereses dēļ tiek izsludināts papildu reiss, un tas nozīmē, ka dzirdēt gida stāstījumu par vēsturisko Jelgavas panorāmu – ēkām, kas atradās Driksas krastmalā, Jelgavas salām un mūsdienu ainavu, kas pēdējos gados ievērojami mainījusies, varēs 10. septembrī pulksten 13 un pulksten 15, kad tiks organizēta papildu ekskursija ar kuģīti «Jūrmala».
Dalības maksa vienai personai – 1 eiro, ģimenēm ar vienu vai vairākiem bērniem – 3 eiro, savukārt pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas. Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī, informācija un pieteikšanās – pa tālruni 63005447 vai e-pastu tic@tornis.jelgava.lv.