Atbildīgie dienesti atkal uzsākuši informatīvo kampaņu pret sēšanos pie auto stūres alkohola reibumā «Izguli reibumu». Turklāt vēl viens no argumentiem, kas varētu atturēt no braukšanas reibumā, ir jaunie sodi, kas stājas spēkā 23. jūnijā – turpmāk maksimālais naudas sods, ko var piemērot par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā, būs līdz 1000 latiem, bet tiesības varēs atņemt uz četriem gadiem. Jelgavas dienestu amatpersonas cer, ka ieguldītais darbs attaisnosies un autovadītāji sāks izturēties atbildīgāk gan pret savu, gan citu veselību un drošību uz ceļiem un nesēdīsies pie stūres alkohola reibumā.
Ilze Knusle-Jankevica
Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) Jelgavas nodaļas priekšnieka vietas izpildītājs Aigars Šadurskis cer, ka šogad autovadītāji uzturēsies atbildīgāk. «Pirmkārt, atbildīgie dienesti ļoti aktīvi informē par gaidāmajiem pasākumiem un reidiem. Otrkārt, uzsākta informatīvā kampaņa, kas aicina nākamajā rītā pēc svinībām izgulēties, nevis sēsties pie stūres. Treškārt, stājas spēkā jaunie sodi par braukšanu reibumā, kas ir daudz bargāki par šobrīd esošajiem. Visam kopumā vajadzētu nostrādāt,» tā A.Šadurskis. Viņš norāda, ka līdz ar jauno sodu stāšanos spēkā atbildīgāki varētu kļūt tie, kuriem autovadītāja prasmes nepieciešamas darbā, jo darbu zaudēt tagad reti kurš var atļauties.
Arī ceļu policija šajās dienās strādās pastiprinātā režīmā. «Pastiprinātā režīmā strādāsim visas brīvdienas, bet jo sevišķi 23. un 24. jūnijā,» norāda Valsts Policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Patruļdienesta rotas vecākais inspektors Andis Rozenbahs. Viņš apstiprina, ka galvenokārt uzmanība tiks vērsta uz to, vai vadītāji nav reibuma stāvoklī, tomēr arī citi pārkāpumi nav pieļaujami. Viņš stāsta, ka vairāku gadu darba pieredze liecina – pirmssvētku dienās cilvēki steidzas un notiek vairāk negadījumu. Tāpat viņš prognozē, ka vislielākā satiksmes intensitāte varētu būt tieši 23. jūnija pēcpusdienā, 24. jūnija rītā, kā arī 27. jūnija, svētdienas, pēcpusdienā.
Jāpiebilst, ka šogad Jāņiem seko vēl trīs brīvas dienas. Atbildīgo dienestu pārstāvji uzskata, ka garās brīvdienas varētu veicināt iedzīvotāju migrāciju, jo daudziem varētu rasties vēlme pamainīt svinēšanas vietu vai apciemot radus un draugus. Tas, savukārt, nozīmē, ka satiksme būs intensīvāka un arī lielāka iespējamība, ka autovadītāji sēdīsies pie stūres alkohola vai psihotropo vielu reibumā. Tāpēc preventatīvajiem pasākumiem ir jo sevišķi liela loma.
CSDD sadarbībā ar Satiksmes ministriju, Iekšlietu ministriju un Valsts policiju uzsākusi ceļu satiksmes drošības kampaņu «Izguli reibumu!», kuras mērķis ir samazināt iereibušu šoferu atrašanos pie stūres, kā arī šādos negadījumos ievainoto un bojāgājušo skaitu. Šogad uzsvars tiek veltīts nākamajam rītam pēc svinēšanas, jo autovadītāji mēdz savu veselības stāvokli novērtēt pārlieku optimistiski, uzskatot, ka ir spējīgi pilnvērtīgi vadīt transportlīdzekli. Kampaņas ietvaros izveidots arī informatīvs «Reibummetrs», kas palīdzēs noteikt aptuvenu laiku, cik ilgi nedrīkst vadīt transportlīdzekli pēc konkrēta alkohola veida un daudzuma lietošanas. Tas pieejams mājas lapā http://www.1188.lv/reibummetrs/ vai pa tālruni 1188. CSDD direktors Andris Lukstiņš uzskata, ka desmit gadu laikā, kopš tiek veidotas šāda veida kampaņas, paveikts liels darbs: organizētas desmit sociāli izglītojošās kampaņas, palielināti naudas sodi dzērājšoferiem, izveidota pārkāpumu uzskaites punktu sistēma, cietumsods pārkāpējiem, policija aktīvāk iesaistījusies pārkāpēju aizturēšanā un negadījumu novēršanā.
Savukārt ar 23. jūniju spēkā stājas izmaiņas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (APK), kas paredz bargākus sodus par braukšanu dzērumā. Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka jaunie sodi ir divreiz bargāki nekā šobrīd esošie. Līdz šim maksimālais naudas sods par braukšanu reibumā bija 500 lati, savukārt maksimālais termiņš, uz kādu ir iespējams atņemt vadīšanas tiesības, – divi gadi. Detalizētāk ar paredzētajiem sodiem var iepazīties tabulā. Jelgavas amatpersonas atbalsta šādu soli un uzskata, ka bargie sodi vairāk disciplinēs autovadītājus. Tomēr pats galvenais, ka pa šiem gadiem būtiski samazinājušies bojā gājušo un ievaino, kā arī ceļu satiksmes negadījumu skaits.
Jaunie sodi par braukšanu dzērumā
Alkohola koncentrācija asinīs vai izelpā
Sods
0,2 – 0,5 promiles
150 – 300 latu naudas sods; autovadītāja apliecības atņemšana uz sešiem mēnešiem
0,5 – 1 promile
naudas sods 300-450 latu; vadīšanas tiesību atņemšana uz vienu gadu
1 – 1,5 promiles
5 – 10 diennaktis administratīvais arests; naudas sods 600 – 800 lati; tiesību atņemšana uz diviem gadiem
Vairāk nekā 1,5 promiles
administratīvais arests uz 10 – 15 diennaktīm; naudas sods 800 – 1000 latu; vadīšanas tiesību atņemšana uz četriem gadiem
Šādi sodi attiecas arī uz vadītājiem, kuru organismā konstatē narkotiskās, psihotropās, toksiskās vai citas apreibinošās vielas, kā arī par bēgšanu no policijas.