Par patvaļīgu kopīpašuma pārbūvi – pieslēdzoties karstā ūdens stāvvadiem un savā vannasistabā izbūvējot, iespējams, apsildāmās grīdas – administratīvi sodīts kāds daudzdzīvokļu mājas Sakņudārza ielā 5 dzīvokļa īpašnieks. Šis ir pirmais šāds precedents mūsu pilsētā, un, kā uzsver SIA «Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde» (JNĪP) valdes loceklis Juris Vidžis, līdz ar to rasts risinājums, kā pārējiem dzīvokļu īpašniekiem šādos gadījumos cīnīties ar negodprātīgu kaimiņu.
Kādu laiku Sakņudārza ielas 5 iedzīvotājiem bija jāsamierinās ar lielākiem siltuma zudumiem karstā ūdens sistēmā. Kaut arī par šo pakalpojumu maksāja visi dzīvokļu īpašnieki, labumu guva tikai viens. Proti, viņš sava dzīvokļa vannasistabā pārbūvējis dvieļu žāvētāju, tā vietā uzstādot gofrētu cauruli, un patvaļīgi pieslēdzies kopīpašuma komunikācijām – karstā ūdens stāvvadiem –, lai nodrošinātu, visticamāk, apsildāmo grīdu darbību savā vannasistabā, papildus nemaksājot par patērēto siltumenerģiju.
«Šis iedzīvotājs ne vien ļaunprātīgi guva labumu uz citu dzīvokļu īpašnieku rēķina, bet arī nelikumīgi pārbūvēja kopīpašumu. Ir jāsaprot, ka jebkura nelikumīga iejaukšanās kopīpašuma komunikācijās, tostarp mājas karstā ūdens sistēmā, nodara būtisku kaitējumu visas ēkas sistēmas darbībai. Pat patvaļīgi pārbūvēts dvieļu žāvētājs vannasistabā var ietekmēt un bojāt karstā ūdens cirkulāciju visā mājā,» uzsver J.Vidžis, piebilstot, ka arī šajā gadījumā mājas pārvaldnieks saņēmis atsevišķas iedzīvotāju sūdzības, piemēram, par pazeminātu karstā ūdens temperatūru dzīvokļos.
Kaut arī pēc dzīvokļa apsekošanas īpašniekam pieprasīts likvidēt karstā ūdens sistēmas pārbūvi un atjaunot karstā ūdens dvieļu žāvētāju sākotnējā stāvoklī, kā tas paredzēts dzīvojamās mājas projektā, šī JNĪP prasība ignorēta. Tādējādi dzīvokļa īpašniekam vēl aizvien ir iespēja iejaukties karstā ūdens sistēmas darbībā – jebkurā brīdī pieslēgties karstā ūdens stāvvadiem un bez uzskaites izmantot siltumenerģiju, kuru apmaksā visi dzīvokļu īpašnieki.
Taču Dzīvokļa īpašuma likumā noteikts: ja atsevišķā īpašuma pārbūve skar kopīpašumā esošo daļu, dzīvokļa īpašniekam nepieciešams saņemt dzīvokļu īpašnieku kopības piekrišanu šajā likumā noteiktajā kārtībā. Par šādiem pārkāpumiem paredzēta administratīvā atbildība. Tiesa, Sakņudārza ielas 5 iedzīvotājs šo likuma normu bija ignorējis.
«Jāatzīst gan, ka līdz šim māju pārvaldniekiem nebija saprotams, kā risināt šādu problēmu – trūka praktiskas pieredzes, kā šādā – nelikumīgas kopīpašuma pārbūves – gadījumā vainīgajam piespiest uzņemties arī pilnu atbildību par nodarīto kaitējumu un kaimiņiem radītajiem zaudējumiem,» problēmu ieskicē J.Vidžis, piebilstot, ka, meklējot situācijas risinājumu, lieta nodota izskatīšanai Administratīvajā komisijā, kas par šīm patvaļīgajām darbībām piemēroja naudassodu. Turklāt negodprātīgajam dzīvokļa īpašniekam saskaņā ar Administratīvās komisijas lēmumu arī jāatjauno karstā ūdens sistēma sākotnējā stāvoklī. «Būtiski ir arī tas, ka šobrīd pārējiem dzīvokļu īpašniekiem ir pamats vērsties tiesā par zaudējumu piedziņu, ja vien viņi izlems atgūt saistībā ar nelikumīgo pārbūvi radušos zaudējumus jeb naudu, ko viņi maksājuši par viena kaimiņa ļaunprātīgi patērēto siltumenerģiju,» tā J.Vidžis.
Foto: no JV arhīva