Valstī tiek īstenots dabas skaitīšanas projekts, lai apzinātu, cik un kādas dabas vērtības Latvijā ir. Arī Jelgavā plānots apsekot vairākas teritorijas. Šogad eksperti uzskaitīt dabas vērtības sāka jau aprīlī un turpinās līdz pat novembrim.
Projekta vadītāja Irisa Mukāne norāda, ka apsekojamās teritorijas ir gan privātīpašniekiem, gan valstij un pašvaldībām piederošas. To teritoriju, ko šogad plānots apsekot, īpašniekiem februārī tika izsūtītas informatīvas vēstules – valstī kopumā 50 000 vēstuļu. I.Mukāne piebilst, ka biotopi tiks apsekoti pa grupām: no aprīļa jau tiek apsekoti meži un purvi, jūnija otrajā pusē eksperti sāks apsekot zālājus, bet jūlijā – saldūdeņus. Viņa arī skaidro, ka precīza laika grafika, kad un kurā vietā eksperts būs, nav, tāpēc teritoriju īpašnieks viņš nav jāgaida. Tāpat jāņem vērā, ka vasarā eksperti strādā, kamēr ir gaišs – no pulksten 5 līdz 22.
Ekspertiem ir atpazīstamības zīme – Dabas aizsardzības pārvaldes izsniegta apliecība, uz kuras norādīts personas vārds, uzvārds, sertifikāta numurs, fotoattēls, savukārt otrā pusē – papildināts mazais Latvijas ģerbonis un Dabas aizsardzības pārvaldes kontaktinformācija. Teritorijas īpašniekam, pamanot savā īpašumā svešu personu, ir tiesības lūgt to uzrādīt – ja eksperts apliecību uzrādīt nevar, teritorijas īpašnieks ir tiesīgs ziņot policijai par nepiederošas personas atrašanos viņa īpašumā.
ES nozīmes aizsargājamo biotopu apzināšana notiek projekta «Priekšnosacījumu izveide labākai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai Latvijā» jeb «Dabas skaitīšana» gaitā, ko līdzfinansē ES Kohēzijas fonds. Lai apzinātu Latvijas dabas bagātības, eksperti no 2017. līdz 2019. gadam apsekos Latvijas teritoriju, uzskaitot ES nozīmes aizsargājamos biotopus. Plašāka informācija par projektu pieejama mājaslapā www.skaitamdabu.gov.lv.
Jelgavā plānotās apsekojamās teritorijas
Foto: redzēt.lv