Vasaras saulgriežus ielīgos pils saliņā

21.06.2017.

Trešdien, 21. jūnijā, vasaras saulgriežos jeb Ziedu dienā, pils saliņā notiks lielā saulgriežu ielīgošana, aicinot jelgavniekus uz kopā būšanu un mūsu senču saulgriežu rituālu izzināšanu.

Saulgriežu ielīgošana pulksten 16 tradicionāli sāksies ar mazo jelgavnieku sveikšanu pasākumā "Mūs gaida, mēs nākam", kas notiks pie Jelgavas pilsētas kultūras nama. Jelgavnieku saimē uzņems 143 mazuļus – tostarp trīs dvīņu pārus, kas pasaulē nākuši laikā posmā no Lieldienām līdz jūnija vidum. Savukārt pulksten 17.30 turpat tiks sveikti konkursa “Sakoptākais pilsētvides objekts” laureāti, godinot tos saimniekus, kuri ar savu darbu ne vien sakārtojuši savas mājas un darbavietas, bet kopumā padarījuši skaistāku pilsētvidi.

 

No pulksten 19 pils saliņā jelgavnieki varēs vērot un piedalīties dažādos saulgriežu rituālos, pinot vainagus, vijot vītnes, pušķojot ozolu un klausoties folkloras kopu sadziedāšanos – tiks veikta arī Jāņu tēva un mātes sveikšana un citi rituāli. Ikviens pasākuma dalībnieks aicināts ņemt līdzi Jāņu zāļu pušķi, no kā sev uzpīt vainagu.

 

Ap pulksten 21 sāksies pils saliņas iedancināšana ar goda soli un citām tradicionālām aktivitātēm – visi varēs doties rotaļās un dziedāt dziesmas pie parka dižākā ozola. Vakara noslēgumā pils saliņā notiks saules pavadīšanas un uguns iedegšanas rituāls ar ugunskuru plostiņu ielaišanu upē un Jāņu pūdeles iedegšanu.

 

Pasākumā piedalīsies gandrīz divdesmit folkloras kopu no vairākiem Latvijas novadiem – “Tīrums”, “Trejupe”, “Lauce”, “Svitene”, “Dreņģeri”, “Dzedzieda”, “Līgotne”, “Graudi”, “Dālava”, “Laukam pāri”, “Liepāre”, “Nāburdzīte”, “Zemgaļi”, “Slavjanočka”, “Savieši”, “Vēlava”, “Josta”, kā arī pašmāju folkloras kopa “Dimzēns”.

 

Savukārt Līgo vakarā, 23. jūnijā, ikviens interesents aicināts uz Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra iestudēto izrādi “Skroderdienas “Silmačos””, kas pulksten 18 notiks Pasta salā. Klasiskās Rūdolfa Blaumaņa lugas uzvedums Arvīda Matisona režijā pirmizrādi piedzīvoja pērn, un arī šogad saulgriežu laikā tās priecēs jelgavniekus, no jauna izstāstot līksmo latviešu tautas komēdiju, šoreiz – brīvdabā. Izrādi bez maksas.

 

Foto: Jelgavas pilsētas pašvaldības arhīvs

 

 

Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies