Latviešu teātra tēvam Ādolfam Alunānam apritētu 170 gadi

11.10.2018.

Ādolfam Alunānam – jelgavniekam, latviešu aktierim, režisoram un dramaturgam, jeb latviešu teātra tēvam  11. oktobrī apritētu 170 gadi.

Tieši Ā.Alunāns lika pamatus profesionālajai latviešu aktieru un režijas mākslai, dramaturģijai, teātra terminoloģijai, teātra mūzikai un, pats galvenais, izaudzināja un uz visiem laikiem pie teātra skatīšanās pieradināja latviešu publiku.

 

Šobrīd Jelgavā par viņu atgādina Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs Filozofu ielā 3, Alunāna parks, kurā atrodas piemiņas akmens Ā.Alunānam, bet viņa vērtības nerimstoši godā tur Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris, kas šonedēļ aicina uz Alunāna teātra dienu festivālu “No aktiera nāk joki...”.

 

Teātra tēva dzimšanas dienā Ā.Alunāna memoriālajā muzejā būs iespēja noskatīties Ozolnieku amatierteātra izrādi “Bagātā brūte”, ko iestudējusi režisore Dace Vilne. Izrāde paredzēta pulksten 16 un 19, taču, tā kā muzejā ir vien aptuveni 25 skatītāju vietas, interesenti aicināti iepriekš pieteikties pa tālruni 63021180 vai 28297855.

 

Stundu pirms izrādēm skatītājiem būs iespēja izzināt jauno multimediālo objektu “Alunāns un Jelgava”. Teju trīs metrus augstā objekta pamatā ir Jelgavas karte ar vairākiem pilsētas objektiem – Ā.Alunāna dzīves un darba pieturpunktiem. Muzeja vadītājs Miks Vilnis stāsta, ka stilistiski objekts atgādina skatuvi ar kulisēm, uz kuras attēlota Jelgavas karte – tajā atzīmēti vairāk nekā desmit senās Jelgavas objekti. Izvēloties kādu no tiem, objekts izgaismosies un uz ekrāna parādīsies informācija par tā saistību ar Ā.Alunānu. Izzinošais objekts turpmāk atradīsies muzeja pirmā stāva foajē – pie kāpnēm, kas ved uz ēkas 2. stāvu. To varēs apskatīt muzeja darba laikā – no otrdienas līdz svētdienai no pulksten 10 līdz 17 ar pārtraukumu no pulksten 13 līdz 14.

 

12. oktobrī pulksten 16 Jelgavas kultūras nama 1. stāva galerijā notiks L.Ņefedovas grāmatas “Ar Ādolfa Alunāna vārdu. Ā.Alunāna Jelgavas teātris” atvēršanas svētki. Projekta vadītājs Māris Brancis stāsta, ka grāmatā apkopota teātra vēsture no pirmsākumiem līdz mūsdienām – atmiņu stāsti, dokumenti, fotogrāfijas. Grāmatas teksta autore ir L.Ņefedova, taču ievadu rakstījusi teātra zinātniece Gundega Saulīte. Tāpat grāmatā apkopoti A.Matisona, M.Branča, kādreizējās Ā.Alunāna memoriālā muzeja vadītājas Maijas Matisas un citu autoru teksti. 228 lappušu biezā grāmata izdota 500 eksemplāros. M.Brancis papildina, ka darbu pie šīs grāmatas L.Ņefedova uzsākusi aptuveni pirms diviem gadiem, turklāt zīmīgi, kā tā tiek atklāta ne vien Ā.Alunāna 170. jubilejas, bet arī viņas pašas 85. jubilejas gadā.

 

Pulksten 18 festivālu uz kultūras nama skatuves atklās iestudējums Ādolfa Alunāna divas komēdijas “Brīvnieks Olimpā” un “Šneiderienes”, pēc Lūcijas Ņefedovas padoma sagatavotas izrādīšanai. Amatierteātru izrādes turpināsies arī 13. un 14. oktobrī – 13. oktobrī pulksten 13 kultūras namā notiks Ā.Alunāna Jelgavas teātra izrāde “Seši mazi bundzinieki” A.Matisona režijā, pulksten 15 Ā.Alunāna memoriālajā muzejā varēs noskatīties Svētes pagasta amatierteātra kompozīciju “Alunānam 170”, ko iestudējusi režisore L.Ņefedova, bet pulksten 17 kultūras namā būs iespēja baudīt Jūrmalas teātra iestudētās Ā.Alunāna lugu dziesmu spēles “Jā, tie bij’ zelta laiki mums” Imanta Jaunzema režijā.

 

Savukārt pulksten 19 ikviens aicināts uz piemiņas brīdi pie Ā.Alunāna pieminekļa Alunāna parkā.

 

Festivāla noslēdzošajā dienā, 14. oktobrī, kultūras namā pulksten 12 būs iespēja redzēt Vircavas pagasta amatierteātra izrādi “Mūsu pokāls” Sarmītes Sustrupes režijā, pulksten 14 – joku lugu “Pašu audzināts” Vilces pagasta amatierteātra iestudējumā, režisore – Regīna Deksne. Bet pulksten 17 būs Tērvetes amatierteātra “Trīne” izrāde “Skolotāja tupeles” Dzintras Zimaišas režijā.

 

Foto: Jelgavas pilsētas pašvaldība

 

  1. Informācija sagatavota
    Jelgavas pilsētas pašvaldības
    Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies