15.8 °C, 0.8 m/s, 98.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaDraudzīgā aicinājuma dienā dāvina grāmatas un Jelgavas pamatzināšanu rulli
Draudzīgā aicinājuma dienā dāvina grāmatas un Jelgavas pamatzināšanu rulli
28/01/2021

Apmeklējot katru izglītības iestādi individuāli, Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš Draudzīgā aicinājuma dienā, 28. janvārī, pilsētas izglītības iestādēm dāvina pašvaldības sarūpētas grāmatas. Reizē ar grāmatām pasniegts arī jaunais – jau desmitais – Jelgavas pamatzināšanu rullis, kas ietver nozīmīgus faktus par pilsētu. Šoreiz tas veltīts pilsētas dabas vērtībām, kas ir būtisks iedzīvotāju labklājības un dzīves kvalitātes nodrošināšanas resurss, kā arī tajā apkopota informācija par pasākumiem, kas īstenoti, domājot par ilgtspēju un to, lai Jelgavā mēs dzīvotu videi arvien draudzīgāk.

Ceturtdien grāmatas un pamatzināšanu rullis tiks pasniegts 24 pilsētas izglītības iestādēm, bet piektdien dāvinājumu saņems 14 izglītības iestādes, kā arī Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs, jaunrades nams “Junda”, Jelgavas pilsētas bibliotēka, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs un Jelgavas Izglītības pārvalde.

 

Jaunajā pamatzināšanu rullī “Jelgava – zaļa pilsēta” apkopoti fakti par pilsētas dabas vērtībām. Piemēram, ka 19 procentus no pilsētas teritorijas aizņem meži, 11 procentus – pļavas, pilsētā ir 11 parki un skvēri, Jelgava var lepoties ar divām salām – Pasta salu un Pils salu, kurā mīt vairāk nekā 80 savvaļas zirgu. Jelgavai cauri tek piecas upes, un pašā pilsētas centrā ir divas pludmales. Attīstot pilsētas infrastruktūru, ir izveidoti veloceliņi 36 kilometru kopgarumā, 17 bērnu rotaļu laukumi, pilsētvidē pieejami septiņi āra trenažieru laukumi.

 

Jelgava mērķtiecīgi strādā, lai mūsu pilsēta kļūtu arvien zaļāka. Enerģijas patēriņš no 2005. līdz 2018. gadam pilsētā audzis par deviņiem procentiem, bet veikto energoefektivitātes pasākumu rezultātā CO2 izmešu apjoms samazinājies par 28 procentiem. Šobrīd 97 procenti no saražotās elektroenerģijas tiek ražota zaļi, izmantojot galvenokārt šķeldu. Ieviešot LED gaismekļus, videi draudzīgāks kļuvis arī publiskais apgaismojums, un pilsētā ir uzstādīti 3468 LED gaismekļi. Tāpat pašvaldības iestāde “Pilsētsaimniecība” un Pašvaldības policija izmanto četrus elektromobiļus, bet SIA “Jelgavas autobusu parks” turpina izpēti par zaļās enerģijas – ūdeņraža – izmantošanu pilsētas sabiedriskajam transportam.

 

Kopā ar pamatzināšanu rulli iestāžu vadībai pasniegtas arī pašvaldības sarūpētas grāmatas. Pilsētas pirmsskolas izglītības iestādēm – kopskaitā 21 – dāvinātas grāmatas “Mana pirmā vizuālā enciklopēdija” un “Ilustrētais atlants ar pārsteigumiem”, sākumskolām un pamatizglītības iestādēm – “Politika iesācējiem” un “Uzņēmējdarbība iesācējiem”, savukārt vidusskolām, profesionālās un interešu izglītības iestādēm – enciklopēdija “Vēsture” un ar Jelgavas pašvaldības atbalstu pilsētas 755. jubilejas gadā izdotā grāmata “Jelgavnieki 1919–2019”. Tāpat visas pilsētas izglītības iestādes saņem pagājušā gada nogalē iznākušo mūzikas kompaktdisku “Dziesmas manai Jelgavai” – Jelgavas mūziķu veltījumu savai pilsētai 755. jubilejā, kas tika atzīmēta pērn, un tās iedzīvotājiem.  

 

Jāpiebilst, ka Jelgava ir vienīgā pilsēta Latvijā, kura izdod informatīvu afišu ar pilsētas svarīgāko faktu apkopojumu, ko būtiski zināt katram jelgavniekam. Pilsētas bērnudārzi, skolas, iestādes un uzņēmumi līdz šim saņēmuši deviņus pamatzināšanu ruļļus. 2020. gada pamatzināšanu rullis veltīts pilsētas 755. jubilejas gadam, apkopojot pilsētas vēsturē nozīmīgus faktus, kas apliecina, cik radoša un gudra ir Jelgava, 2019. gadā tajā 360 grādu skatā iekļauti infrastruktūras objekti un pilsētas simbolika, kā arī informācija, lai ikviens jelgavnieks, izmantojot viedierīces, varētu pieslēgties kameru tiešraidēm no pilsētas centra. 2018. un 2017. gadā rullī bija iekļauta informācija par viedajām tehnoloģijām un infrastruktūras attīstību, 2016. gadā – iezīmēti Jelgavas pilsētai nozīmīgi vēsturiski fakti, lielākie pasākumi, darbības nozares. 2015. gadā tas bija plakāts “Jelgava vēstures faktos”, 2014. gadā – “Atklāj Jelgavu!” ar karti, kurā atzīmēti pilsētas unikālie objekti. 2013. gadā sagatavotajā Jelgavas pamatzināšanu rullī apkopoti būtiskākie gadskaitļi par pilsētas vēsturi un desmit sadaļās fakti par Jelgavas iedzīvotājiem, savukārt 2012. gadā bērnudārzi un skolas, kurās bērni apgūst pirmsskolas izglītības programmu, dāvanā saņēma pirmo Jelgavas pamatzināšanu rulli – krāsainu plakātu ar informāciju par Jelgavas karogu, ģerboni, logo un saukli. Ar deviņiem iepriekšējiem pamatzināšanu ruļļiem ikviens var iepazīties ŠEIT.

 

Jāatgādina, ka Draudzīgā aicinājuma iniciatīvu Latvijā 1935. gada 28. janvārī iedibināja Kārlis Ulmanis. Kustība tika atjaunota 1994. gadā, ikvienu rosinot Draudzīgā aicinājuma dienā ziedot skolām grāmatas, mākslas priekšmetus un naudas līdzekļus.

 

Jelgavas pilsētas pašvaldība, atzīmējot Draudzīgā aicinājuma dienu, grāmatas pilsētas izglītības iestādēm pasniedza jau divdesmito reizi.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē