14.2 °C, 3.5 m/s, 92.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPašvaldībaJelgavas budžets šogad – 115 028 225 eiro
Jelgavas budžets šogad – 115 028 225 eiro
23/02/2023

Ceturtdien, 23. februārī, Jelgavas domes sēdē deputāti apstiprināja šā gada pilsētas budžetu. Kopējie ieņēmumi plānoti 115 028 225 eiro apmērā, bet budžeta izdevumu prioritātes nemainīgi ir izglītība, sociālā aizsardzība un pilsētas attīstība.

Pieaug iedzīvotāju skaits un vidējā alga

 

Gada laikā Jelgavas iedzīvotāju skaits ir pieaudzis. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati liecina, ka šogad 1. janvārī Jelgavā bija 59 794 iedzīvotāji, kas ir par 164 cilvēkiem vairāk nekā pirms gada. Tāpat pieaugusi vidējā alga – pagājušā gada trešajā ceturksnī vidējā bruto alga pilsētā bija 1287 eiro. Vislielākā tā bija valsts struktūrās strādājošajiem (1427 eiro), bet vismazākā – pašvaldības struktūrās strādājošajiem (1208 eiro). Pieaudzis arī strādājošo jelgavnieku skaits, sasniedzot 33 522 cilvēkus. Savukārt bezdarbs ir ļoti zems – pagājušajā gadā vidēji 3,2 procenti.

 

Jāpiebilst, ka Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums nosaka, ka pašvaldībām ir jānodrošina algu reforma, lai līdz 2027. gadam valsts pārvaldē strādājošajiem atalgojums būtu vidēji 80 procenti no privātajā sektorā attiecīgajos amatos maksātā atalgojuma. Tāpēc arī Jelgavas pašvaldība uzsāk algu reformu, šogad gan paredzot pašvaldības darbinieku atalgojumu, kas nav mazāks par 90 procentiem no Ministru kabineta noteiktā katra amata novērtējuma.

 

Lai spētu konkurēt un nodrošināt Jelgavā nepieciešamos darbiniekus izglītības un sociālajā jomā, pašvaldība pagājušajā gadā uzsāka pedagogu un sociālo darbinieku veselības apdrošināšanu, un šogad veselības apdrošināšanu paredzēts nodrošināt arī sporta pedagogiem un Bāriņtiesas locekļiem.

 

Nodokļu ieņēmumi – ar pluszīmi

 

Likumsakarīgi, ka gan iedzīvotāju skaita pieaugums, gan vidējās algas palielināšana šogad atspoguļojas arī pašvaldības budžeta ieņēmumos. Ieņēmumi no IIN šogad sasniedz 48,2 miljonus eiro, kas ir par 8 miljoniem eiro jeb 21 procentu vairāk nekā pagājušajā gadā. Tieši IIN pieaugums un pašvaldības piesardzīga budžeta līdzekļu plānošana, gadu uzsākot ar naudas līdzekļu atlikumu 16,4 miljonu eiro apmērā, šobrīd ļauj sekmīgi sabalansēt budžetu, neskatoties uz visu pakalpojumu sadārdzināšanos.

 

budzeta_ienemumi_2023-01.jpg

 

budzeta_izdevumi_2023_labots_foto-01.jpg

 

Jauns bērnudārzs un Tehnoloģiju vidusskola; palielināts līdzfinansējums privātajiem bērnudārziem un auklēm

 

Nemainīga pašvaldības prioritāte ir izglītība, kam šogad pašvaldības budžets audzis par 3 miljoniem eiro. Nozīmīgākie notikumi izglītībā ir jaunā bērnudārza “Alnītis” darba uzsākšana un rudenī – Tehnoloģiju vidusskolas atvēršana pēc pilnīgas rekonstrukcijas. Būvniecības darbi “Alnītī” ir noslēgušies, un šobrīd jaunais bērnudārzs tiek iekārtots, lai drīzumā uzsāktu darbu. Tas šogad no budžeta prasīs 820 000 eiro. Arī Tehnoloģiju vidusskolas uzturēšanas izdevumi krietni pieaugs, jo skola pēc rekonstrukcijas būs papildus jāaprīko ar mūsdienīgiem mācību līdzekļiem, – tie būs papildu 386 000 eiro.

 

Pašvaldība paredz šogad palielināt arī līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem un auklēm. Tā privātajiem bērnudārziem par bērnu vecumā no 1,5 līdz 4 gadiem paredzēts līdzfinansējums 271 eiro apmērā mēnesī (līdz šim 237 eiro). Savukārt auklēm atbalsts pieaugs no 162 eiro par vienu bērnu mēnesī līdz 180 eiro.

 

Tāpat šogad no 970 līdz 1070 eiro tiek palielināta alga pirmsskolas izglītības pedagogiem.

 

Mājokļa pabalstam – gandrīz par pusmiljonu eiro vairāk

 

Otra nozīmīgākā joma, kurai šogad finansējums ir pieaudzis, – sociālā aizsardzība, kur pašvaldības budžets palielināts par 2 miljoniem eiro. Sociālajā jomā pašvaldība pēdējos gados ir ļoti daudz ieguldījusi jaunas infrastruktūras un pakalpojumu izveidē, rekonstruējot ēku Stacijas ielā 13 un šobrīd atjaunojot ēku Zirgu ielā 47A. Tur tiek paplašināts pakalpojumu klāsts jelgavniekiem, nodrošinot gan grupu dzīvokļus, gan dienas centru darbu, gan sociālās darbnīcas un citus.

 

Savukārt no sociālajiem pabalstiem visvairāk audzis finansējums mājokļa pabalstam – papildu 458 000 eiro. Jāatgādina, ka pagājušajā gadā valsts mainīja pabalsta aprēķināšanas metodiku, kas tagad paredz daudz plašāku šī atbalsta nodrošināšanu, un jelgavnieki to arī aktīvi izmanto.

 

Izdevumi pieaug arī pašvaldības brīvprātīgo iniciatīvu pabalstu nodrošināšanai. Tā, piemēram, daudzbērnu ģimenēm, sedzot ēdināšanas izmaksas skolā un bērnudārzā, kā arī maksu par profesionālās ievirzes izglītības apguvi, šogad kopumā paredzēti līdzekļi 809 tūkstošu eiro apmērā. Savukārt pensionāru un politiski represēto personu bezmaksas braucieniem pilsētas autobusos – 315 tūkstoši eiro. Taču kopumā dažādu grupu, tostarp skolēnu, bezmaksas braucieniem pilsētas autobusos pašvaldības finansējums šogad veido jau 805 500 eiro.

 

Atbalsta programmas jelgavniekiem

 

Budžetā iekļauts finansējums arī vairākām atbalsta programmām, kurās jelgavniekiem ir iespēja saņemt pašvaldības līdzfinansējumu dažādiem mērķiem – pagalmu labiekārtošanai, kanalizācijas pieslēguma izbūvei, uzņēmējdarbības attīstībai, NVO projektu realizācijai.

 

budzets_atbalsta_programmas.jpg

 

Jauni projekti iespējami pēc valsts budžeta apstiprināšanas

 

Lai arī šobrīd budžetā nav iekļauti jauni attīstības projekti, situācija var mainīties pēc valsts budžeta apstiprināšanas. Ja valsts, kā šobrīd tiek prognozēts, mainīs aizņemšanās iespējas pašvaldībām, paredzot labvēlīgākus nosacījumus izglītības infrastruktūras, kā arī ielu un ceļu sakārtošanai, pašvaldība būs gatava nekavējoties uzsākt atsevišķu projektu realizāciju.

 

Viens no šādiem projektiem varētu būt stadiona izbūve pie Centra pamatskolas, kā arī Paula Bendrupa pamatskolas infrastruktūras sakārtošana. Tāpat turpinās darbs pie Aizsargu ielas un Miera ielas rotācijas apļa pārbūves projekta, bijušā lidlauka teritorijas infrastruktūras sakārtošanas industriālā parka izveidei. Pašvaldība paredz uzsākt arī projekta sagatavošanu Kalnciema ceļa ietves izbūvei.

 

LIELĀKIE PROJEKTI 2023. GADĀ

 

IZGLĪTĪBA – 48 807 622 €

 

SOCIĀLĀ AIZSARDZĪBA – 15 522 543 €

 

IELAS, PUBLISKĀ INFRASTRUKTŪRA – 7 844 362 €

 

SPORTS – 4 406 792 €

 

KULTŪRA UN ATPŪTA – 6 195 338 €

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību departamentā