Bibliotēkā "Zinītis" tikšķ pulksteņi

23.07.2022.

"Gadās arī tā, ka, glābjot pulksteni no sadedzināšanas Jāņu ugunskurā, esmu cēlies un braucis tam pakaļ," saka kolekcionārs jelgavnieks Juris Zborovskis, kura pulksteņu kolekcija līdz mēneša beigām apskatāma bērnu un jauniešu bibliotēkā "Zinītis". Jura kolekcijās ir ne tikai ap pustūkstotis visdažādāko laikrāžu, bet arī fotoaparāti, foto palielinātāji un fotogrāfiju attīstīšanas iekārtas, kinokameras, projektori, kā arī monētas, banknotes, un tagad sāk veidoties arī automašīnu kolekcija.

Savu pirmo kolekciju – monētu – Juris sāka veidot apmēram desmit gadu vecumā, kad mammas iedotās piecpadsmit kapeikas saldējumam vispirms tika izpētītas, lai pārliecinātos, vai monēta ar šādu kalšanas gadu jau ir krājumā. "Bieži paliku bez saldējuma," smejas kolekcionārs. Pēc tam skapī atradis tēva veco fotoaparātu, nolicis uz plauktiņa. Kāds draugs atnesis nākamo – lai pieliek blakus. Un drīz vien ar tiem pilni bijuši jau četri plaukti. Nopietni ar kolekcionēšanu Juris sācis nodarboties 1999. gadā.

 

Pulksteņu kolekcija veidojusies līdzīgi – pirms gadiem trim četriem, pamanot, ka ir fotoaparāti, kāds atnesis arī pulksteni. Pamatā Juris krāj padomju laikā ražotos pulksteņus – sienas, galda, rokas, kabatas, ir arī hronometri. Neapšaubāms ieguvums ir tas, ka Juris prot tos salabot, un šīs prasmes viņš apguvis pašmācības ceļā: "Parasti pulksteņi ir salūzuši, tāpēc ir liels prieks, kad izdodas iekustināt." Pulksteņi pie viņa nonāk dažādi – kāds ir atdots vai uzdāvināts, kāds nopirkts, un, lai papildinātu savas kolekcijas, Juris ir izbraukājis visu Latviju. 

 

Pirms dažiem gadiem kolekcionārs iegādājies vasaras mītni – Salgales pagasta "Purviņus". Tagad tur šķūnis pārtapis par Pulksteņu māju, un tās viesiem ir iespēja apskatīt iespaidīgu padomju laika pulksteņu privāto kolekciju, kurā ir modinātājpulksteņi, galda, kamīna pulksteņi, dzegužpulksteņi un sienas pulksteņi. Gandrīz visi laikrāži arī darbojas, un ir iespēja nodemonstrēt to darbību.

 

"Ja esi nolēmis sākt kaut ko kolekcionēt, vispirms vajag saprast, vai to vari izdarīt – vai ir pietiekami daudz vietas un līdzekļu kolekcijas veidošanai. Šis vaļasprieks ir dārgs," padomu jaunajiem kolekcionāriem sniedz Juris. Uz jautājumu, kāpēc to dara, viņš atbild: "Man tas patīk!"

 

Ar Jura kolekcijām var iepazīties arī viņa mājaslapā zborovskakolekcija.lv.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies