Godina pārus, kuri laulībā aizvadījuši 50 un 60 gadus

22.09.2020.

"Tā bija mīlestība no pirmā acu skatiena. Draugu kāzu mielastā sēdējām viens otram pretī un mūsu skatieni satikās, tieši tur radās mīlestības dzirksts, kas nav izdzisusi arī pēc 50 gadiem. Šobrīd mūs vieno divas meitas un trīs mazmeitas," saka Jadviga un Vladimirs Šedlovski, kuri zelta kāzu jubileju nosvinēja augustā. Otrdien Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā godinātas Jelgavas stiprās ģimenes – pāri, kuri laulībā nodzīvojuši 50 un 60 gadus un šogad atzīmē attiecīgi zelta un dimanta kāzas. Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš sveica 19 Jelgavas stiprās ģimenes.

Mūsu pilsētā dzīvojošie zelta pāri ik gadu tiek sveikti Jelgavas pilsētas svētku laikā īpaši viņiem organizētā pieņemšanā pie Jelgavas domes priekšsēdētāja. Ārkārtējās situācijas dēļ svinīgā pieņemšana maijā nevarēja notikt, tāpēc tā pārcelta uz 15. septembri. Turklāt šoreiz uz stipro ģimeņu godināšanas pasākumu tika aicināti ne tikai tie pāri, kuri laulībā nodzīvojuši 50 gadus un šogad atzīmē zelta kāzas, bet pirmo reizi arī tie, kuri laulībā aizvadījuši 60 gadus un atzīmē dimanta kāzas. Aicinājumam atsaucās 11 zelta un 10 dimanta pāri, tostarp trīs pāri, kuri 50 gadu kāzu jubileju svin tieši šomēnes. Divi dimanta pāri pasākumā diemžēl nepiedalījās.  

 

Jadviga un Vladimirs smaidot saka, ka vēl pirms kāzām izturējuši lielu pārbaudījumu, kurā pārliecinājušies, ka tālākais ceļš ir kopā ejams. "Mēs devāmies 300 kilometrus garā pārgājienā uz Gruziju, kāpām kalnos. Tas bija īsts pārbaudījums savstarpējām attiecībām, lai apjaustu, ka esam viens otram vajadzīgi," saka Vladimirs. Šedlovsku ģimene uzsver, ka ilgas laulības atslēga ir savstarpējā sapratne, cieņa un rūpes vienam par otru, mīlestība pret sevi un partneri, spēja dažreiz paklusēt un nekad nepadoties dzīves grūtībās.

 

"Mūsu kopīgais dzīvesstāsts iesākās, strādājot vienā uzņēmumā – Jelgavas autobusu parkā. Un ziniet, mūsu pirmais randiņš bija autobusa reisā Jelgava–Džūkste. Lai cik tas dīvaini nebūtu, mēs kopā esam bijuši ne tikai mājās, bet arī vienmēr strādājuši vienā darba vietā. Daudzi jautājuši, vai tiešām nav par traku? Nē, ja ir mīlestība, uzticība, savstarpējā sapratne un atbalsts," saka Jekaterina un Verners Brahmaņi, kuri zelta kāzas atzīmēja šogad jūnijā. Brahmaņu ģimenē izaudzināti divi dēli un viena meita, un šobrīd aug divi mazbērni. Zelta pāris uzskata, ka svarīgākais ģimenes dzīvē ir sapratne un spēja piedot. "Būtiska ir savstarpējā sapratne un spēja rast kompromisu, neaizmirstot par mīlestību," saka Jekaterina.  

 

Pēc dažām dienām – 19. septembrī – zelta kāzas svinēs Daina un Mārtiņš Kareļi, kuri sadejojās tautas deju ansamblī "Jaunība". "Atceros, mēģinājumā acīs un sirdī iekrita meitene ar garu bizi. Tiesa, uz skatuves mūs īpaši nelika pārī, bet es vienmēr izmantoju to iespēju Dainu uz dančiem aicinām ballēs. Tā mēs kopā dejojam jau vairāk nekā 50 gadus," stāsta Mārtiņš. Jāteic, ka pāris vienmēr ir bijis kopā ar tautas deju un arī šobrīd dejo senioru deju kolektīvā "Brūklenājs". Kopā izaudzināti divi bērni – zīmīgi, ka dēls Jānis pasaulē nācis tieši pāra pirmajā kāzu jubilejā. Dzīvesbiedri ir aktīva dzīvesveida piekritēji, kuriem kopā patīk laivot, ceļot, apmeklēt teātra izrādes, koncertus un dažādus pasākumus. "Bez kopējām interesēm tā padarīšana nebūtu tik ilga," nosaka Mārtiņš. Uzrunātais zelta pāris norāda, ka ģimenē svarīga ir spēja paļauties vienam  uz otru, savstarpēja piedošana par šādiem tādiem niķiem. "Nevajag pie pirmā strīda katram skriet uz savu pusi. Ja esat kopā sagājuši, ir jāspēj pieņemt vienam otru," tā Kareļu pāris.

 

Bet jau 60 gadus laulībā ir nodzīvojuši Irēna un Arvīds Ivars Auziņi, kuri paši smejas, ka bija spiesti precēties, bet labā nozīmē. Abi mācījās vienā klasē Jelgavas 1. vidusskolā, bet skolas laikā īsti nesatika, jo tagadējais vīrs neesot Irēnai devis špikot. Viss gan mainījies studiju gados – Arvīds Ivars mācījies medicīnas institūtā, bet Irēna Stradiņa medskolā, kuru beidzot viņa sadalē sūtīta strādāt uz Aknīsti. Ar to pāris nebijis īsti mierā. Lai paliktu Jelgavā, bija jāuzrāda laulību apliecība. "Taisnā ceļā devāmies pie ciema padomes priekšsēdētājas, kura tobrīd ravēja dārzu. Viņa piekrita mūs salaulāt un visi trīs devāmies uz ciema padomi. Padomes priekšsēdētāja izrakstīja 15 rubļu kvīti un izsniedza laulību apliecību. Tā mēs kļuvām par Auziņu ģimeni bez baltas kleitas, bez vecāku atļaujas, bet laimīgi," savā stāstā dalās Auziņu ģimene, uzsverot, ka visa pamatā ir mīlestība un pacietība. Auziņu ģimenē izaudzinātas divas meitas un šobrīd aug septiņi mazbērni.

 

Jelgavas domes priekšsēdētājs, sveicot mūsu pilsētas ģimenes, uzsvēra, ka tieši cilvēki un stipras ģimenes ir Jelgavas vislielākā vērtība. "Aiz muguras jums ir pārbaudījums daudzu gadu garumā, kas prasījis spēku, izturību, milzu pacietību un spēju ikdienišķu problēmu jūklī nepazaudēt attiecību īpašo dzirkstelīti. Pieļauju, ka tas nav bijis viegli. Ģimene ir ikvienas sabiedrības pamats un veiksmīgas nākotnes atslēga. Jūs esat spilgts piemērs tam. Šodien jūs lepni raugāties uz saviem bērniem un mazbērniem, un viņi tikpat lepni raugās uz jums – savas dzimtas pamatu, jo tas ir svarīgākais ko jūs esat pratuši nosargāt," sacīja A.Rāviņš.

 

Gan zelta, gan dimanta pāri saņēma fotogrāfiju no svinīgā pasākuma un piemiņas dāvanu no pilsētas.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies