Jelgavā šogad deguši 11 transportlīdzekļi

24.10.2020.

Šogad astoņos mēnešos Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) ugunsdzēsēji glābēji Latvijā dzēsuši vairāk nekā 300 ugunsgrēku transportlīdzekļos, un tajos cietuši deviņi, bet gājuši bojā trīs cilvēki. Jelgavā šogad dzēsti jau 11 transportlīdzekļi, tostarp viens kravas auto. VUGD informatīvā kampaņā iedzīvotājiem atgādina, kā jārīkojas transportlīdzekļa degšanas gadījumā.

VUGD apkopotā informācija liecina, ka aizvadītajā gadā Latvijā transportlīdzekļi deguši 600 reizes, bet 2018. gadā – 622 reizes. 2019. gadā šādos ugunsgrēkos cieta 11 cilvēki, bet gadu iepriekš – septiņi. Jelgavā 2019. gadā deguši 16 transportlīdzekļi, no tiem viens ekskavators, savukārt šā gada pirmajos astoņos mēnešos dega deviņi transportlīdzekļi, no tiem viens kravas automobilis, bet no 1. septembra līdz 12. oktobrim degušas vēl divas vieglās automašīnas. Līdz ar to šogad Jelgavas pilsētā deguši jau 11 transportlīdzekļi.

 

Zemgalē kopumā šā gada astoņos mēnešos dzēsti 69 degoši transportlīdzekļi, bet aizvadītajā gadā – 100, 2018. gadā – 121 transportlīdzeklis. Šajos ugunsgrēkos Zemgalē šogad cieta četri cilvēki, aizvadītajā gadā – divi, bet vēl gadu iepriekš – viens cilvēks.

 

"Ikdienā plašsaziņas līdzekļos plašāk izskan informācija par ugunsgrēkiem mājokļos, sabiedriskās ēkās un dažādos uzņēmumos, tomēr, neskaitot šos izsaukumus, ugunsdzēsēji glābēji gandrīz katru dienu arī dodas dzēst degošus transportlīdzekļus. Lielākā daļa no tiem ir vieglās automašīnas, bet nereti aizdegas arī kravas transports, savukārt vasaras sezonā – traktortehnika un kombaini. Šie gadījumi ir atšķirīgi – no pāris kvadrātcentimetru lielas gruzdēšanas vados līdz atklātai liesmai visa transportlīdzekļa platībā," skaidro VUGD Zemgales reģiona brigādes komandieris Dainis Bērziņš.

 

Biežākie iespējamie iemesli tam, ka transportlīdzeklī izceļas ugunsgrēks:

  • problēmas transportlīdzekļa elektronikā, kā rezultātā rodas īssavienojums. Tā cēloņi ir dažādi, piemēram, nodilusi izolācija, sakusuši vadi, ar maksimālo noslodzi ilgstoši darbināta apkures sistēma;
  • nekvalitatīvi veikts transportlīdzekļa remonts;
  • neuzmanīga apiešanās ar uguni, piemēram, smēķēšana transportlīdzeklī; ļaunprātīga dedzināšana.

Ugunsgrēka radītos zaudējumus un iespējamās traģiskās sekas iespējams mazināt, pareizi un ātri rīkojoties. Pārvietojoties ar transportlīdzekli un sajūtot deguma smaku vai pamanot dūmus:

  • nekavējoties jāapstājas un jāizslēdz transportlīdzekļa aizdedze;
  • nekavējoties jāizkāpj. Durvis un logi pirms tam jāaizver, lai automašīnas salonā ieplūstošais skābeklis neveicinātu degšanu;
  • jāzvana uz vienoto ārkārtas izsaukumu tālruņa numuru 112 un jāizstāsta, kas un kur noticis;
  • ja ir pārliecība par savām iemaņām un nepastāv apdraudējums veselībai un dzīvībai (piemēram, liesmas degvielas tvertnes tuvumā vai liesmas pārņēmušas jau visu automašīnu), var uzsākt dzēšanas darbus ar ugunsdzēsības aparātu;
  • jāpaņem ugunsdzēsības aparāts un tikai tad lēnām jāatbloķē motora pārsegs. Ja salonā jau redzama atklāta liesma, nevērt vaļā durvis, lai neveicinātu degšanu;
  • lēnām, nedaudz paverot motora pārsegu, jāuzsāk dzēšanas darbi;
  • ja neatrodieties labi pārredzamā vietā vai nevarat nosaukt precīzu adresi, norīkojiet kādu vai arī pats sagaidiet ugunsdzēsējus glābējus, lai viņi pēc iespējas ātrāk varētu ierasties notikuma vietā un uzsākt dzēšanas darbus. Ugunsdzēsēji glābēji ir jāsagaida jebkurā situācijā, arī tad, ja ugunsgrēku izdevies nodzēst saviem spēkiem.

Pamanot, ka cita transportlīdzeklī ir izcēlies ugunsgrēks, nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas izsaukumu tālruņa numuru 112. Nevajag paļauties, ka kāds cits to jau ir izdarījis.

 

Ugunsdzēsēji glābēji nereti novēro, ka aculiecinieki aktīvi filmē un fotografē notiekošo, bet nezvana glābējiem. Šādas rīcības sekas visbiežāk ir pilnībā nodedzis transportlīdzeklis un lieli zaudējumi tā īpašniekam.

 

Katru gadu, veicot dzēšanas darbus pirms ugunsdzēsēju glābēju ierašanās, vairāki cilvēki gūst apdegumus un citas traumas, tāpēc, pirms uzsākt ugunsgrēka dzēšanu, jāizvērtē iespējamais apdraudējums. "Atcerieties, ka spēcīgā karstuma un liesmu ietekmē var sprāgt transportlīdzekļa riepas un degvielas bāka, savukārt, atverot motora pārsegu vai durvis, logus, straujš skābekļa pieplūdums ugunij var veicināt degšanu un vairākkārt palielināt liesmu apjomu," uzsver VUGD.

 

Normatīvie akti nosaka: transportlīdzekļi ir jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātiem, piemēram, vieglās automašīnas jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātiem, kuru dzēstspēja ir vismaz 5A 21B. Reizi gadā īpašniekam ir jāveic ugunsdzēsības aparāta vizuāla apskate, savukārt pēc ražotāja noteiktā garantijas termiņa beigām sertificētā apkopes punktā – ugunsdzēsības aparāta tehniskā apkope.

 

Redzot, ka dūmo vai deg automašīna, vispirms jāparūpējas, lai no tās būtu evakuējušies visi cilvēki, tad jāzvana uz 112 un tikai pēc tam, izvērtējot situāciju, jāuzsāk dzēšanas darbi ar ugunsdzēsības aparātu.

 

ka nodzest auto.jpg

 

 

Foto: publicitātes

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies